Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Dnes se podíváme především do světa zločinu – představíme si tři knihy z produkce Albatros Media. 

Už potřetí se můžete začíst do knihy o skutečných zločinech, kterou napsala Lucie BechynkováOpravdové zločiny 3. Lucie se proslavila zejména svým stejnojmenným (a oceňovaným!) podcastem. Založila jej společně s kamarádkou Bárou a v začátcích nejspíš ani jedna z nich netušila, jak úspěšný nakonec bude. Pokud jste o Lucii zatím neslyšeli a rádi si poslechnete či přečtete různé příběhy zločinců, nastal nejvyšší čas se s ní seznámit. Na svém kontě již má několik knih. A my si dnes představíme tu nejnovější, která vyšla pod záštitou nakladatelství nastole.

Lucie vás provede ponurými událostmi z různých koutů světa. Seznámíte se třeba s jedním z nejhorších sériových vrahů německé historie, francouzským zabijákem spalujícím své oběti v kamnech i se stalkerem, který se stal partnerem zpěvačky švédské skupiny ABBA! Zkrátka  Lucie vám odtajní ty nejděsivější stránky lidské povahy!

U skutečných zločinů ještě zůstaneme. Zajímá vás, k čemu všemu došlo v Brně a okolí? Pak si nenechte ujít knihu Skutečné zločiny v Brně a okolí, kterou napsali Ivana Žáková a Vilém Žák. Ivana Žáková pracovala od osmnácti let jako novinářka. Dlouhé roky působila v prestižním českém deníku a jako redaktorka pracovala i pro multižánrové časopisy. Je autorkou projektu Skutečné zločiny – ve stejnojmenných magazínech již více než 10 let předkládá čtenářům zločiny, které otřásly Českou republikou. Zpracovala kriminální kauzy na Ostravsku a společně s otcem Vilémem se věnovali krimi případům z hlavního města a jeho okolí. Nyní se rozhodli lidem přiblížit brněnskou kriminální historii: čekají vás případy nabité emocemi, mnohdy s těžko uvěřitelnými motivy. Prostě šokující příběhy, které vyprávějí sami zločinci nebo jejich oběti. V každé kapitole najdete i doplňující kresby vrahů a jejich obětí. Tato kniha je oproti ostatním zmíněným také něčím výjimečná: obsahuje zcela ojedinělé příběhy. Nestává se příliš často, že pouhých deset kilometrů od sebe žijí dvě typově podobné matky, které postupně zavraždily z egoistických důvodů své tři novorozence. Jedna o druhé nevěděla a obě už měly dvě starší děti..

Nutno podotknout, že kvůli svému pátrání se autoři často dostávají do nezáviděných situací – Ivaně i její rodině bylo v minulosti několikrát opakovaně vyhrožováno zločinci. O to víc bychom si podobných knih měli vážit. Zároveň jde o takové upozornění, co všechno se vlastně může stát – čeho jsou lidé schopni!

Třetí titul se od předchozích lehce liší. Pokud vás zajímají historky z izraelské armády, nenechte si ujít Sloužil jsem v Gaze od Davida Shorfa. David je muž mnoha tváří: sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v Raketě Bořka Slezáčka, vlastní reklamní agenturu a je vztahový kouč. Jistě vás nepřekvapí, že nejsilnější zážitky si odnesl právě z doby, kdy sloužil v IDF (Israeli Defence Forces). Právě tam si totiž vyzkoušel, jak to má sám se sebou.

„Nikdy nemůžete předem vědět, jak se zachováte v extrémních situacích. Říkáte si třeba, že když by se někdo topil pod ledem, že byste byl srab a bál se mu pomoct. Pak ta situace přijde a vy tam skočíte. Anebo neskočíte. Nikdy nevíte předem, kdo jste.“  

Do Izraele Davida přivedli přátelé prarodičů, které považoval za tetu a strýce – žili v malém izraelském městečku jménem Chadera. A Davida pozvali na návštěvu. Díky nim se rozhodl podniknout něco neobvyklého a oprášit zanedbané židovství. Tehdy – v roce 1990 – jejich pozvání skutečně přijal a do Izraele odletěl. Jeho pobyt byl krátký: musel se vrátit zpět do ČR kvůli válce v Zálivu – neměl nárok na ochranné pomůcky (např. plynová maska), protože neměl izraelský pas. Ve stejném roce se však do Izraele opět vrátil: tentokrát už jako izraelský občan. A co bylo dál? To zjistíte v knize!

Zmíněné knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92