Máte doma male dítko, které si nerado čistí zoubky? Sama dobře vím, že s touto částí hygieny malé děti často bojují. Jenže zoubky je nutné čistit pravidelně, jinak děti následně protrpí návštěvu u zubaře. A věřím, že to nikdo z rodičů nechce! I já se snažím vymýšlet, jak svým potomkům čištění zoubků co nejvíce zpříjemnit. A teď mi velmi pomohlo nakladatelství Egmont, které vydalo leporelo Bing si čistí zoubky.

Co si budeme povídat, nejmenší děti králíčka Binga milují. A protože je jejich vzorem, chtějí dělat vše tak, jak to dělá on. A když si králíček Bing čistí zoubky, je velká šance, že se do čištění s chutí pustí i vaše děti! A to je také samozřejmě cílem knihy.

Je ráno, Bing se probudí a dá si snídani. Jakmile má plné bříško, dobře ví, že nastal čas na čistění zoubků. Vymáčkne si na kartáček zubní pastu a spustí časovač, aby věděl, jak dlouho si zoubky čistí. Vyplivne pastu, vypláchne pusu a je hotový. Tím příběh samozřejmě nekončí. Děti stráví s Bingem celý den – večer se společně s ním nachystají do postýlky. Bing se vykoupe, oblékne si pyžamko a opět následuje čištění zoubků!

Jakmile vyrostou první mléčné zoubky, musíme se o ně starat, aby byly čisté a zdravé. 

Jak jsem již zmínila, jde o leporelo – tzn. knihu s pevnými stranami. Nemusíte tedy mít strach, že by nejmenší čtenáři knížku poničili – zacházení nemotorných ručiček tedy vydrží. Oficiální věkové doporučení zní: pro děti od 3 let. Nicméně leporelo zaujme i menší děti: troufnu si říct, že nejspíš i více než tříleťáky. U nás mělo velký úspěch u rok a půl staré holčičky, takže za sebe bych spíše doporučila pořídit ho třeba dvouleťákům. Myslím, že mezi oblíbené hlavní hrdiny tříleťáků patří už jiné postavičky – z vlastní zkušenosti mohu říct, že holčičky už začínají tíhnout spíše k princeznám a nadšení z Binga opadá.

Nemusíte se bát, že by malé děti leporelo nezaujalo. Je plné velkých ilustrací, které doplňuje pouze pár jednoduchých vět. Můžete dětem text předčítat a na obrázkách jim u toho názorně ukazovat, co a jak Bing dělá.

Myslím, že podobné knihy opravdu mají smysl. U nás kniha sklidila velký úspěch a i čištění zoubků je v tuto chvíli snažší. Snad tedy pomůže i vám.

Bing si čistí zoubky. Praha: Egmont, 2024.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92