Asi jste si už všimli, že z dětských knih u nás v rodině patří k nejoblíbenějším různé příběhy s animovanými hrdiny ze světa Walta Disneyho, o kterých vás také v recenzích celkem pravidelně informujeme. Čas od času však narazíme i na jiná vyprávění, která děti zaujmou a okamžitě si je oblíbí. Naposledy se tak stalo s knihou Nejkrásnější dárek od německé autorky a ilustrátorky Jennifer Coulmannové.

Jistě se ptáte, čím nás kniha okouzlila? Odpověď je jednoduchá: vším. Je samozřejmě primárně určena dětem (od 3 let), ale nadšená jsem z ní i já. Na první pohled děti i dospělé zaujmou nádherné ilustrace. Vlastně ani není potřeba žádný text, i pouhé listování jednotlivými stránkami a prohlížení obrázků vás bez problémů vtáhne do děje. Což je hlavně pro rodiče skvělá zpráva! Děti, které ještě neumí číst, se alespoň na chvilku dokáží prohlížením obrázků zabavit i bez vaší asistence. Nakonec za vámi přiběhnou a budou chtít přečíst i veršovaný příběh, jenž obrázky doprovází. Textu je maličko, opravdu tedy většinu pozornosti můžete soustředit na obrázky. A to je také důvod, proč u knihy vydrží i malá dítka. Navíc si vše můžete společně popisovat a svým dětem tak rozšiřovat slovní zásobu.

Jennifer Coulmannová vytvořila krásný příběh o přátelství, zvířátkách a vzájemné pomoci. Všichni jistě víte, že medvědi se na zimu ukládají k zimnímu spánku. Náš medvědí hlavní hrdina však letos touží po změně: chce si užít Vánoce se svými zvířecími kamarády, především s myšákem, se kterým si dokonce vymění i vánoční dárek! Jenže medvědí tlapky jsou příliš velké, aby dokázaly rozbalit maličký dárek, který od myšáka dostal. Medvěd smutní a přemýšlí, jak zapeklitou situaci vyřešit. Které ze zvířátek mu nakonec pomůže? Datel? Jelen? Nebo snad krtek? A jak si zvířátka užijí Štědrý den? Nechte se překvapit!

Jak jste správně pochopili, jedná se o vánoční příběh. Ten pravý čas na čtení tak nastává v období Vánoc. Vím, je to teprve pár dní, co jste dojedli cukroví, odstrojili vánoční stromeček a uklidili vánoční výzdobu. Ale proč nemít tip na krásnou vánoční knihu pro děti třeba na příští Vánoce? Vždyť přece nemusíte pokaždé kupovat vánoční dárky na poslední chvíli! A jsem si jistá, že Nejkrásnější dárek vaše děti pod stromečkem určitě potěší! Ale samozřejmě si ho můžete přečíst i kdykoli jindy a vánoční atmosféru si tak prostě jen připomenout. O to víc se zase budete těšit na prosinec.

Nejkrásnější dárek – Jennifer Coulmannová. Praha: Fragment, 2022. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92