Máte doma dospívající dívku? Pak jistě víte, že její tělo prochází mnoha změnami. Samozřejmě je nutností o těchto změnách dívky informovat. Probrat s nimi citlivá témata, aby věděly, co se s nimi děje. Jenže často se stává, že dospělí se o podobných tématech stydí mluvit. Jasně, některé věci si dívky mohou najít na internetu, jiné se dozví třeba ve škole, ale stejně je mohou trápit otázky, na které odpověď i přes veškerou snahu neznají. Pak mám pro vás skvělé řešení: pořiďte dívkám v choulostivém věku Holčičí knihu. Dozví se z ní vše, co potřebují vědět!

Jde o upřímného průvodce pubertou, který napsaly dvě lékařky: Nina Brochmann a Ellen Stokken Dahl. Obě ženy se dívkám hned v úvodu představí. Líbí se mi, že autorkami knihy jsou ženy – i ony si před lety prošly pubertou, proto mohly do knihy zařadit i své vlastní postřehy. Zároveň si uvědomují, že pubertu prožívá každá dívka jinak. Takže co trápí jednu, nemusí trápit druhou.

Musím uznat, že průvodce je opravdu obsáhlý. Autorky vysvětlují důležité pojmy a zároveň upozorňují, co se v které fázi s dívčím tělem děje. Zkrátka věnují se snad všem tématům, které vás napadnou: samozřejmě menstruaci, menstruačnímu cyklu a pomůckám (nezapomínají ani na nemoci intimního charakteru postihující pouze ženy – endometrióza či PCOS), prsům (včetně výběru podprsenky), ochlupení, různým pupínkům a zaníceným pórům (protože beďary zkrátka potrápí většinu náctiletých), pocení, pohlavním orgánům, sexu, otěhotnění, masturbaci, sexuálnímu násilí, ale i genderové identitě a sexuální orientaci. Seznámí čtenářky i s kostrou a kostmi, které v těle máme. Kostra totiž v pubertě neroste jen do výšky, ale i do šířky (u dívek se rozšiřuje zejména pánevní oblast). Nezapomínají ani na celulitidu či strie. Ty totiž některé dívky také mohou pěkně potrápit. Dále se autorky zabývají tím, jak důležitou roli hrají hormony. Právě kvůli jejich působení se tělo mění. Jenže hormony ovlivňují také mozek a tím pádem veškeré pocity. Nemělo by vás tedy překvapit, že v knize naleznete také kapitoly zaměřené na mozek a jeho fungování a také na pocity a duševní zdraví.

Moc se mi líbí, že u každého tématu se autorky věnují nebezpečným mýtům. Uvádějí tak na pravou míru vše, co se společností nezadržitelně šíří a vlastně to vůbec není pravda. Dozvíte se tak třeba, že panenská blána je nepřesný termín, který vyvolává spoustu nedorozumění… Správně bychom měli mluvit o hymenu, ovšem tento termín u nás zatím nezdomácněl. A pozor: po prvním pohlavním styku dívky o hymen nepřijdou!

Poznat s jistotou na přirození, kdo pohlavní styk už měl a kdo ještě ne, nejde. 

Puberta zastihne každého jindy. Je tedy třeba sledovat, v jaké fázi se zrovna vaše holčička nachází. Nelze tedy s obecnou platností říct, kdy konkrétní dívce tuto knihu pořídit. Oficiálně je určena od 9 do 16 let. Úkolem dospělého pak je, aby se dívce kniha dostala do ruky v tu pravou chvíli.

Nenechte dospívající dívky potýkat se s pubertou samotné. Díky Holčičí knize pro ně nebude toto životní období noční můrou!

Holčičí kniha: upřímný původce pubertou – Nina Brochmann a Ellen Stokken Dahl. Praha: Slovart, 2024. 

LogoSlovart