Máte rádi americkou autorku Lisu Regan? Její série s Josie Quinnovou oslovila obrovské množství čtenářů po celém světě. A právě teď nakladatelství Cosmopolis vydalo další pokračování s názvem Tichý pláč. Celá série tak aktuální čítá už šest dílů. A na jaký kriminální případ se můžete těšit tentokrát?

Josie Quinnová se se svými kolegy zapojí do pátrání po sedmileté dívce, která byla unesena z kolotoče v městské parku. Situace se zkomplikuje ve chvíli, kdy je objeveno tělo její chůvy… Existuje naděje, že malá dívenka ještě žije? Kolik dalších obětí téhož vraha během pátrání Josie objeví? Odhalí motiv únosu a dokáže vyřešit i tento zapeklitý případ – zahalený závojem tajemství? Zdá se totiž, že rodiče kriminalistům zdaleka neprozradili všechny důležité informace…

Autorka se zabývá tématem, které osloví mnoho čtenářů: únos dítěte a následné pátrání. Mně tímto námětem pěkně zabrnkala na city. I já jsem matkou malých dětí a vůbec si nedovedu představit, co všechno rodiče v této situaci prožívají. Jak se vypořádají se strachem a jak bojují se zoufalstvím, aby se ze ztráty dítěte nezbláznili! A samozřejmě o to víc mě celé vyprávění dostalo, místy pro mě vlastně čtení bylo poměrně náročné, ale odložit jsem knihu nedokázala! Člověk si musí uvědomit, že jde jen o vymyšlený příběh, jehož děj si zkrátka nesmí tolik připouštět.

Protože jde už o šesté pokračování série, věděla jsem, co od autorky čekat. A ani tentokrát nejsem zklamaná. Lisa prostě píše skvěle. Většinu jejích děl charakterisuje určitá nepředvídatelnost. Autorka svá vyprávění dokáže propracovat takovým způsobem, že nebudete vědět, kam směřují. Její příběhy působí věrohodně a náměty jsou reálné – někdy snad až příliš. Jak jsem již napsala, únosy dětí jistě představují citlivé téma nejen pro mě, ale pro celou řadu čtenářů. A touha po pomstě? Podobný pocit jistě znáte i vy. Jen víte, že je třeba se ovládat. Občas se však mohou věci zvrtnout a pak člověk neví, kam až dokáže zajít osoba toužící po pomstě… Což konec konců uvidíte sami.

Rozjezd byl sice pomalejší, ale i tak mě autorka dokázala vtáhnout do děje. Navíc druhá polovina pak nabírá obrovský spád. Budete otáčet stránku za stránkou a hltat každé písmenko, abyste se dozvěděli, co bude dál. Moc mě baví postava Josie. A i když jde už o šesté setkání s touto ženou, pořád mě něčím překvapuje. Lisa se věnuje i jejímu osobnímu životu, ale jen v takové míře, že příliš neodbíhá od vyšetřování. Drobnou výtku mám k chování malé Lucy, ale vzhledem k tomu, jak moc mě čtení bavilo, tohle vlastně ani nestojí za zmínku.

Pokud máte sérii s Josie Quinnovou rozečtenou, určitě si nenechte ujít další pokračování. V případě, že ji vůbec neznáte, je nejvyšší čas pustit se do prvního dílu!

Ukázka:

Jejich hádka naráží jako rozzuřené vlny do dveří mezi námi, tluče do dřeva, lije se na podlahu a zatéká pod práh, takže slyším každé slovo. Většinou nerozumím tomu, co říkají, a dokonce ani nechápu, proč se hádají. Ale vím, že se jí chystá ublížit. Tiše, nebo způsobem, který doprovází křik. Nikdy nevím jistě, co je horší.
Ať jí ublížil sebevíc, nakonec si vždycky najde cestu zpátky do našeho pokoje. Klesne na vrzající postel, sykne skrz zaťaté zuby a natahuje se po mně. Pod dekou se umím pohybovat velmi opatrně. Někdy i ten nejmenší tlak způsobí, že bolestí lapá po dechu. Co nejjemněji se dotýkám schoulenými zády jejího břicha a čekám, až se třesoucí prsty, které mi zlehka přejíždějí po hlavě, ustálí do pomalého, uklidňujícího rytmu.
Mám spousty otázek, ale na nic se neptám. Nechci, aby mě ten muž slyšel, aby si vzpomněl i na moji přítomnost. Zadrhávající dech se postupně utiší. Vydá slabý povzdech, který znamená, že dospěla do bodu, kdy se bolest stala snesitelnou.
„To je v pořádku,“ říká. „Všechno bude v pořádku.“
Vždycky byla špatná lhářka.

Tichý pláč – Lisa Regan. Cosmopolis: Praha, 2023.