Dnes bych vám ráda představila novinku, na kterou jsem se hodně těšila. Upoutala mě na první pohled obálkou a vzápětí i anotací. Jde o Ukradený příběh od Elizabeth Colemanové. Mám ráda vyprávění, která se jakýmkoli způsobem dotýkají knih. A přesně takový je i tento román. Srdce knihomolů při čtení jistě zaplesá radostí.

Hlavní hrdinkou je Vanessa Rooneyová. Pracuje jako zubní asistentka a s manželem vychovává dva syny (třináctiletý Jackson a desetiletý Lachie). Na prahu čtyřicítky ji potkalo to, co mnoho dalších žen: rozpad manželství. Craig se sblížil s manželskou poradkyní (stala se pro něj jednou z mála žen, se kterou dokáže probírat své emoce) a od Vanessy odešel.

„Vždycky si myslela, že budou s Craigem žít šťastně až do smrti, i když to tak nebylo. Nikdy ji nenapadlo, že se z ní stane svobodná matka s chlupatými lýtky a dírou v srdci tam, kde býval její manžel.“

A tak Vanessa otvírá zcela novou kapitolu svého života. A s tím přichází i pár životních změn. Rozhodla se napsat knihu a splnit si tak svůj sen. Její tvůrčí psaní bylo slibné už na střední škole a teď zkrátka nastal čas, aby tento svůj talent dál rozvíjela. Psaním románu navíc zpracovává i své vlastní bolístky, se kterými musí momentálně bojovat. Proces psaní pro ni představoval určitý způsob léčby: díky tomu si uvědomila, že z rozpadu manželství nemůže vinit pouze Craiga. Vina je na obou stranách. Vždy měla tendenci vyhýbat se konfliktům. Snažila se všem zavděčit a nedokázala říkat to, co si skutečně myslí. Ale to byla chyba, protože pár hádek by třeba pročistilo vzduch.

Velkou inspirací se pro ni stala spisovatelka Charlotte Lancasterová, jejíž nabubřelé příběhy o kurážných sestřičkách a lékařích se staly stálicemi na seznamu bestsellerů. I Vanessa se pouští do příběhu z lékařského prostředí: hlavní hrdinkou je zdravotní sestřička na kardiologii, která se po několika těžkých ranách osudu zamiluje do svého kolegy (brilantního transplantačního chirurga).

Po roce je její rukopis kompletní a Vanessa je připravená odeslat ho do nakladatelství. Protože nikdy nepatřila k ženám, které chtějí být středem pozornosti, vystupuje pod pseudonymem. Ano, zachvátila ji panika při pomyšlení, že by se přímo její jméno stalo slavným. A to i přesto, že v dnešní době posedlé médii se každý žene za slávou a stydlivost už dávno vyšla z módy. Zvolila stejné nakladatelství, které vydává i romány její oblíbené spisovatelky. Ve chvíli, kdy od redaktorky obdržela zamítavou odpověď, samozřejmě pocítila zklamání. To bylo umocněno i tím, že Vanessin mladší syn zapomněl v tramvaji její notebook. A právě v něm se nacházela jediná kopie rukopisu. Bohužel si neukládala odeslané e-maily a shodou nešťastných náhod přišla i o svůj externí disk. Proto se rozhodla alespoň poprosit redaktorku, zda by ji rukopis mohla zaslat zpět, když o něj nakladatelství nemá zájem.  Rozhodně se nezhroutí hned před první překážkou! Jeden neúspěch nic neznamená a existují i další nakladatelství, třeba bude mít štěstí jinde. Nedovedete si představit, jaké Vanessa zažívá překvapení, když jí redaktorka napíše, že žádný její rukopis  neobdržela. Jak je to možné? Nejprve obdrží zamítavou odpověď a pak ji stejná redaktorka tvrdí, že jí rukopis nikdy neposlala? Kam se tedy poděl?

„Spousta lidí se honí za planými sny a marní čas, ale ty jsi připravená přijmout své limity.“

O něco později se Vanessa dostává do další nepříjemné situace: Charlotte Lancasterová pořádá autorské předčítání ze své nejnovější knihy. Vanessa má autorku ráda, takže se těší i na její novinku a předčítání se zúčastní. Radost se ale vytratí v okamžiku, když z autorčiných úst uslyší svá vlastní slova. Ano, některá přídavná jména se změnila a věty byly lehce přeházené, ale byl to stejný příběh, který napsala Vanessa. Jak se to mohlo stát? Zdání někdy klame a vše může být jinak, než se zdá. Ale není přece tak hloupá, aby nepoznala svůj vlastní příběh! Proč by autorka bestsellerů kopírovala odmítnutý román neznámé zubní asistentky? A proč jí redaktorka lhala? Je to pouhá náhoda?

„Vaše příběhy jsou stejné. Jestli odmítáš uvěřit, že to od tebe opsala, tak jak to vysvětlíš?“

Nejspíš jste už pochopili, že Vanessa nepatří k lidem, kteří se s chutí pouští do jakýchkoli sporů. Otázkou tedy je, jak celá situace okolo jejího rukopisu dopadne a jak se zachová? Nechá si vše líbit? Nebo se do toho pořádně obuje a začne vše řešit? Je totiž jasné, že se Vanesse bude jen těžko dokazovat, že právě ona napsala román, který vydává za svůj tak známá spisovatelka jako Charlotte Lancasterová, zbožňovaná celebrita. Jistě by se musela vyrovnávat i s veřejným odsouzením, které by s sebou celý spor bezpochyby přinesl. Při té představě ji obklopovala panika. Bude mít odvahu veřejně se postavit za svá práva? A navíc: rodina Lancasterových nezná slitování!

„Dej mi odvahu změnit to, co mohu změnit, klid, abych přijala věci, které změnit nemohu, a moudrost, abych je od sebe rozlišila.“

Moc mě bavil námět, který autorka ve svém románu využila: ukradený rukopis, problematika autorských práv, právní kauza, oblíbená celebrita, mediální senzace… Sama jsem během čtení zažívala obrovské rozhořčení nad tím, co se hlavní hrdince stalo a jak se ji některé z postav snažili obalamutit. Autorka mě dokázala úplně polapit a já jsem vše prožívala společně s Vanessou. Vždyť ji vytvoření rukopisu stálo tolik úsilí a navíc se v něm odrazilo kus ji samotné. Nutno podotknout, že Vanessa je místy velmi naivní, což ve vás nejspíš rozvíří negativní emoce. Musím ale ještě prozradit, že okolnosti jí naštěstí  jsou podezřelé v pravý čas! Přese všechno, co aktuálně musí tato žena řešit, největší boj povede sama se sebou. Dokáže přijmout výzvu a zajistit si splnění svého snu? A naučí se lidem kolem sebe konečně říkat to, co si skutečně myslí? Jak její život ovlivní lidé, kteří se do kauzy vloží? A jak se vše zmíněné podepíše na její rodině?

Já jsem se do tohoto zdánlivě obyčejného příběhu ponořila mnohem více než do jiných knih, které jsou strhující už kvůli žánru, do kterého spadají (thrillery s hrdiny bojujícími o život). Samozřejmě zde nechybí romantické linka, která však nebije do očí. V první  polovině se odehrává spíše na pozadí, pak je výraznější. Zkrátka tento román se mi opravdu trefil do noty! Je čtivý, plný vtipných dialogů a překvapivých momentů. I když jsem si myslela, že vím, jakým směrem se vše bude ubírat, tak jednoznačné to nebylo a autorka měla v rukávu hned několik es! A já jsem si užívala každý zvrat, který Elizabeth Colemanová své hrdince přichystala.

Ukázka:

Vanessa zdvihla obočí. Chytré hlavy mívají stejné nápady.

„Naše hrdinka Angelique je odvážná sestřička na kardiologii, pochází z Brooklynu. Při transplantaci srdce zjistí, že dárcovské srdce pochází od jejího novomanžela, který právě zahynul při autonehodě.“ Publikum vydechlo. Vanessa otevřela pusu. „Když se Angelique dozví tu tragickou novinu, omdlí během operace a brilantní, ale arogantní transplantační chirurg doktor Rufus Rowntree zuří…“

Nešálí ji sluch? Vanessa dloubla do Kiri. „Je to stejné jako to moje,“ zašeptala.

„Cože?“

„Charlottin příběh je přesně stejný jako můj.“

Kiri vzhlédla od sudoku. „Cože? Stejný? Ale jak to?“

„To netuším.“

„Je to opsané?“ zamumlala Kiri.

Vanessa na ni sykla, protože Charlotte právě zdvihla výtisk Transplantace lásky.

„Myslela jsem, že bych přečetla úryvek ze samého začátku příběhu. Rufus navštíví hřbitov, aby položil květy na hrob matky, a najde tam Angelique sedět samotnou vedle manželova náhrobku…“

Vanessa měla ve Ztraceném a nalezneme srdci naprosto stejnou pasáž! 

Proboha cože?! Vanessa měla pocit, že se všechno vymklo kontrole. „Co se tu děje?“ zašeptala sama pro sebe. 

Ukradený příběh – Elizabeth Coemanová. Praha: Cosmopolis, 2021. 

logo DK