Chytrá romantická komedie netflixové generace — může se člověk zamilovat stejně jako ve filmu? 

Tohle je první věta anotace knihy Ráda tě poznávám od autorky Rachel Wintersové, která vyšla pod záštitou nakladatelství Host. A pouhá tato věta stačila k tomu, aby mě román zaujal a já se pustila do čtení! Ano, občas stačí k ovlivnění potencionálních čtenářů opravdu málo.

Hlavní hrdinkou je Evie Summersová, sympatická zrzka, jejíž věk se pomalu blíží ke třicítce. Je romantičkou tělem i duší. Miluje romantické filmy a věří, že to, co se v nich odehrává, se může stát i v reálném životě. Sama kdysi milovala psaní a toužila se stát scenáristkou. Bohužel ji hned první neúspěch odradil, tak alespoň zůstala v branži. Pracuje jako asistentka filmového a televizního agenta, kterému pomáhá dávat dohromady talentované lidi (páruje scénáristy s producenty). Sama by se chtěla stát agentkou, už několik let (marně) čeká na povýšení.

„Nemohla jsem si jít za vlastním snem, a tak jsem sny pomáhala plnit ostatním scénáristům.“

Osud ji přináší životní šanci: dočká se povýšení, pokud přiměje nejžhavější mladý talent v oboru, muže oceněného Oscarem, Ezru Chestera, dopsat scénář romantické komedie, ve které bude hlavním motivem náhodné setkání hrdinů, během něhož se do sebe zamilují. Znáte to: jde přesně o ten okamžik, kdy se jejich pohledy nahodile střetnou. A oba v té chvíli pochopí, že právě začal jejich společný život. Jde o motiv tzv. setkávačky. Problém spočívá v tom, že Ezra tento scénář píše už osmnáct měsíců. A stále ho neodevzdal. Proč? Má v sobě tvůrčí blok, který nedokáže překonat? Přece jen za svůj předchozí počin získal Oscara, takže po takovém mimořádném úspěchu má co dokazovat a na jeho bedrech tak spočívá tíha vysokých očekávání. Nebo je snad psaní romantické komedie pod jeho úroveň?

„Jedno roztomilé filmové setkání nám ukazuje, že se v jednom momentě může všechno změnit k lepšímu.“

Vzhledem k tomu, že kariéra Evie nyní závisí na tvůrčích schopnostech jediného muže, musí vymyslet, jak na něj. Nejde totiž jen o její povýšení, ale i přímo o existenci agentury, pro kterou pracuje. Pokud Ezra scénář včas neodevzdá, agentura krachne. Nejspíš vás nepřekvapí, že Ezra a Evie mají na romantické filmy zcela opačné názory. Podle Ezry jsou nereálné, Evie naopak věří (téměř) všemu, co se v nich odehrává. A tak uzavřou dohodu: Ezra napíše scénář romantické komedie, pokud mu Evie dokáže, že dvě osoby se do sebe skutečně mohou zamilovat během náhodného setkání. Evie se musí stát živoucím důkazem toho, že se dva lidé mohou seznámit přesně tak, jak se to děje v romantických filmech. A tak osud agentury, ve které Evie pracuje, teď závisí na jejím milostném životě! Co tak hrozného by se mohlo stát? Jenže je tu jeden malý problém: od rozchodu s bývalým přítelem uplynul pouhý rok. Je Evie vůbec připravená do svého života v tomto směru vpustit někoho nového? Opravdu dokáže tímto způsobem najít i svůj šťastný konec?

„To s tou láskou jsem odkývala jen proto, aby mi to podepsal. Nemám v úmyslu se doopravdy zamilovat.“

Z každé prožité setkávačky musí Evie udělat záznam a poslat ho Ezrovi, aby měl z čeho čerpat inspiraci pro svůj scénář. Tím se opět přiblíží k tomu, co kdysi tak milovala: psaní. Kdysi dokázala ťukat do klávesnice celé hodiny. A teď si musí dát záležet na tom, jak své zážitky popíše, aby se u nich Ezra nenudil. Musí si získat jeho plnou pozornost, aby se i on sám vrátil ke psaní. Netrvalo to dlouho a Evie opět našla svůj rytmus a slova na stránce přibývala mnohem snáz.

Pokud máte rádi romantické filmy, tak se vám tato kniha bude líbit. Dokonce si dovedu představit, že by se přímo tento příběh stal inspirací pro film. Já bych si ho rozhodně nenechala ujít. Přiznávám, že jsem zpočátku měla strach, jak si autorka s takovýmto tématem poradí. Přece jen není příliš originální, je spojené s řadou klišé, najdeme ho ve spoustě jiných románů i romantických filmů, zkrátka knižní i filmový trh je jím přesycen. Jenže je to téma, které čtenáře (potažmo diváky) stále přitahuje. A pokud se autorům toto téma podaří dobře zpracovat, je zárukou úspěchu. Což je případ i tohoto románu. Za sebe mohu říct, že mě bavil a dostala jsem od něj víc, než jsem čekala. I přes to, že samotná zápletka není nijak složitá, od jiných obdobných příběhů se tento v mnohém liší. Autorka využila spoustu známých scén, které do něj zapojila, aby ukázala, zda s trochou manipulace může i skutečný život být jako film. Setkávání v knihkupectví, v kavárně, roadtrip, na rozlučce se svobodou, na svatbě…  V tomto směru je román opravdu propracovaný. Povedlo se jí napsat řadu vtipných dialogů a vytvořit spoustu trapných situací, které vás pobaví. A pod slupkou této honby se ukrývá i dějová linka s hlubší myšlenkou. Evie je tak zapálená do vymýšlení setkávaček, že si málem nevšimne, co se kolem ní vlastně děje!

„Občas se tam, kam potřebuješ, dostaneš jedině malými krůčky. Jen se nesmíš bát udělat ten první.“

Pod krásnou obálkou (už po pár stránkách románu zjistíte, jak dokonale výstižná je) se ukrývá nenáročný příběh, po kterém ráda sáhne každá milovnice romantiky, ať už se nachází v jakémkoli rozpoložení. A ještě jedna věc: milovníky romantických filmů jistě potěší, že je zde i spoustu filmových tipů! Některé jsou notoricky známé, ale já jsem našla i pár takových, které jsem zatím neviděla.

Ukázka:

„Píšu podle skutečnýho života, ne nějaký smyšlenky a fantazie. Romantický komedie jsou vylhaný nesmysly pro lidi, co jsou příliš blbí na to, aby jim došlo, že jim někdo jen cpe triviální kecy o lásce.“ 

„Romantické komedie dodávají lidem naději, když ji nejvíc potřebují.“ Vybavilo se mi, kolikrát jsem si po rozchodu vztekle pouštěla Lásku přes internet, jen abych mohla házet věcmi po Tomu Hanksovi. To sem teď nepatří. „Mají srdce a hloubku a pro spoustu lidí hodně znamenají a pomáhají jim.“

„Říkáš to, jako by sis myslela, že jsou realistický.“

„Taky že myslím.“ Nebo jsem si to aspoň dřív myslela. Ale to vědět nemusel. Pomalu jsem vydechla. Během posledních dvanácti měsíců moje bolest z rozchodu trochu otupěla, ale občas mě svou palčivostí stále dokázala zaskočit. 

„To je rozkošný,“ ucedil. „Ale já nepíšu rozkošný filmy, a právě takovej ti producentský patolízalové chtějí. Já píšu filmy o lásce, jakou lidi znají. O posedlý, chorobný, toxický, skutečný lásce, ne o roztomilých setkávačkách.“

Ráda tě poznávám – Rachel Wintersová. Host, 2021. 

HOST-logo