Hygge, Lykke, Lagom. To všechno jsou pojmy, které v poslední době slyšíme ze všech stran. Věřím, že jste je zaznamenali i vy. Samozřejmě už tušíte, co si zhruba pod jejich významem představit. Existují přece i samostatné knihy, které jsou na tyto jednotlivé termíny zaměřeny a ve kterých se je autoři snaží lépe představit. Spisovatelka Rosie Blakeová však přichází s něčím trochu novým: rozhodla se totiž, že čtenářům ukáže, co vlastně znamená takové Hygge v praxi. A tak napsala román nazvaný Život zn. Hygge.

Vzhledem k tomu, že Hygge symbolizuje dánský životní styl, určitě nebudete překvapeni, že hlavní hrdinka románu Klára pochází právě z Dánska. Život jí však ukázal, že se má vydat trochu jiným směrem. A tak se dostala do nedaleké Anglie, kde nějakou dobu pracovala. Čtenáři se s ní seznamují v době, kdy unavená životem v rámci svých toulek zavítala do jedné anglické vesničky. Musel to zařídit samotný osud, protože právě Klára změní zásadním způsobem život několika lidem, kteří zde žijí…

Důležitou roli má v příběhu (kromě samotné Kláry) ještě jedna věc: nenápadný obchůdek, který ovšem bohužel ztrácí svou perspektivnost. Smutné je, že jde o hračkářství – nejoblíbenější obchod všech dětiček. Kdysi bylo toto hračkářství plné radostných dětských úsměvů. Teď už tomu tak není, neobjevují se v něm téměř žádní zákazníci. Proto se jeho majitelka Luisa rozhodla, že nastal čas obchod zavřít. Může se věnovat jiným věcem, třeba poznávání zemí jižní Evropy. A právě v tento zásadní okamžik se na scéně objevuje Klára se svým spontánním nápadem. Ačkoli Luisu vůbec nezná, nabídne jí, že ji pohlídá byt, postará se o její zvířecí mazlíčky (garantuji vám, že papoušici Lady si oblíbíte) a vypomůže s hračkářstvím. Vzhledem k tomu, že Luisa je velmi impulsivní žena, tak prostě předá Kláře klíče a nechá ji napospas svému osudu…

Na začátku Klára vůbec netuší, jaké úkoly ji čekají. Samozřejmě se rozhodne, že upadajícímu hračkářství vrátí lesk a slávu. Podaří se jí to? Určitě by jí to šlo snadněji, kdyby ji někteří obyvatelé neházeli klacky pod nohy.  Setká se totiž s několika lidmi, kteří její snahu zrovna dvakrát nedokáží ocenit. A mezi tyto lidi patří i jeden strohý, přepracovaný a věčně naštvaný Angličan, který Kláře vůbec nevěří. On se rozhodne zjistit, kdo Klára ve skutečnosti vůbec je a jaká skrývá tajemství a záměry. Ona se rozhodne, že mu odhalí kouzlo dánského způsobu života. Jak tohle může dopadnout?

„Nejde čistě jen o svíčky a podobné věci. Je to způsob života, já bych asi řekla, že jde o to, jak vypadají vaše priority. Vychází se z toho, že když zůstanete doma a obklopíte se příteli, rodinou, dobrým jídlem a krásnými věcmi, pak prožijete ten nejúžasnější hyggečas.”

Když se řekne Hygge, představím si hlavně klid a pohodu. A jak může milovník knih dosáhnout svého vytouženého klidu? Třeba tak, že si zaleze na své oblíbené místečko společně s knihou. A právě k tomu je román Život zn. Hygge jako stvořený. Rozhodně nečekejte žádné komplikované vyprávění. Ani děj plný zvratů. O tom totiž není ani samotné Hygge. Pokud jste význam tohoto slova správně pochopili, tak dobře víte, co máte od knihy očekávat. A právě v takovém případě budou vaše očekávání jistojistě naplněna. Jde totiž o příběh plný sympatických postav, jehož děj pěkně pomalinku a polehoučku plyne. Je napsán jednoduchým stylem, okořeněný laskavým humorem a notnou dávkou romantiky. Tato vyvážená kombinace pak svádí k jedné jediné věci: k odpočinku. Pro mě to rozhodně bylo příjemné čtení plné vřelosti a malebnosti. A ačkoli byste to možná vůbec nečekali, má v sobě tento román i hlubší poslání: já jsem si díky němu uvědomila, jak je důležité se zastavit a umět si vše vychutnat. Přesně taková je totiž hlavní hrdinka Klára. Všímá si obyčejných a prostých věcí. A hlavně je dokáže ocenit.

Starorůžová obálka vyloženě lahodí oku a pokud máte doma předchozí knihy s podobnou tématikou, které nakladatelství Jota nedávno vydalo (Hygge, Lykke), bude s nimi krásně ladit.

Zapalte si svíčku, zachumlejte se do měkké deky, uvařte si horkou čokoládu a pusťte se do čtení.

Ukázka:

Luisa políbila bleskově Kláru na tvář a Klára jen sledovala, jak se otočila a s výstředním kloboukem na hlavě a obřím kufrem bouchajícím o schody spěchala dolů. Klára se s ní ani nestačila pořádně rozloučit. A tak jen sklonila hlavu, zadívala se na svazek klíčů v dlani a poslouchala, jak se za Luisou zabouchly dveře. A taky si v duchu říkala, co to vlastně právě provedla.

Život zn. Hygge – Rosie Blakeová. Jota, 2018.

logo_Jota