Máte rádi reality show? Sledujete na televizních obrazovkách jejich účastníky a jste zvědaví, co provedou? Pak byste si neměli nechat ujít knihu Vila od Ruth Kelly.

Autorka vás přenese na Baleárské ostrovy, kde se nachází luxusní vila. Její přesnou polohu zná jen pár vyvolených. Vila je totiž dějištěm nové seznamovací reality show: nachází se v ní mnoho kamer, prostřednictvím kterých její obyvatele sleduje publikum po celém světě. Účastníci mají jasný úkol: během jediného týdne musí najít ve vile v tropickém ráji svou spřízněnou duši. Vítězný pár obdrží finanční odměnu.

 „Když bude stát proti našim soutěžícím čas, kam až zajdou, aby vyhráli?“

Produkční Michelle Jessopová věřila, že dokáže vytvořit největší zábavnou show všech dob! Jenže nakonec vše dopadlo úplně jinak… Reality show byla ukončena ve chvíli, kdy v bazénu u vily bylo objeveno mrtvé tělo. Celý produkční tým čeká na vysvětlení. Jak Michelle ustojí takovou katastrofu?

„Takhle to nemělo být.“ 

Jednou z účastnit byla i reportérka Laura Petersová – vystupovala v ní však pod rouškou anonymity. I když měla do novin původně psát investigativní reportáže, dlouhých pět let přispívala jen bulvárními články o celebritách. Ukončit nežádoucí pracovní poměr kvůli finančním potížím však nemohla.

„Ničení životů nebylo to, k čemu jsem se upsala, když jsem nastoupila do novin.“

Z účasti v reality show nebyla nadšená. Dobře věděla, že lásku ve vile stejně nenajde. Netoužila po nudném tlachání u bazénu… Motivací pro ni překvapivě nebyla ani finanční odměna. Jenže na příkaz svého šéfa se konkurzu musela zúčastnit. Její šéf byl přesvědčen, že Laura dokáže z ostatních účastníků vytáhnout jejich tajemství – dokonalou potravu pro bulvár! A navíc zjistí, jak to v show skutečně funguje. A tak se Laura pod falešným jménem (jako lehkomyslná Iris) skutečně do vily dostane. Jak se vžije do své postavy? Budou jí ostatní účastníci sympatičtí? A k čemu ve vile doje?

„Peníze mají moc proměnit lidi v monstra.“

Vypadá to, že Ruth Kelly zaplnila obrovskou mezeru na knižním trhu. Opravdu nikdo další zatím nenapsal příběh na podobné téma? Pravděpodobně ano, ale já jsem takovou knihu ještě nečetla – pokud existuje, nejspíš mi unikla. Přitom reality show mají u lidí takový úspěch! Já tedy motiv považuji za originální a to je také hlavní důvod, proč mě vyprávění bavilo. Sice bych našla pár věcí, které bych mohla autorce vytknout – např. účastníci měli najít ve vile spřízněnou duši za pouhý týden, což je velmi krátká doba. Na druhou stranu asi právě tím autorka dostala své hrdiny do časového presu a oni pak jednali pod tlakem.

Příběh tvoří dvě dějové linky – jedná vás zavede do současnosti (tzn. do chvíle, kdy se ve vile vše zvrtlo) a druhá do minulosti (autorka vysvětluje, co k událostem vedlo, poznáváte účastníky soutěže, trávíte s nimi první dny ve vile atd.). Přítomnost autorka napsala z pohledu produkční reality show Michelle Jessopové. Důležitou roli má i detektiv inspektor Jose Carlos Sanchez, který tragickou událost vyšetřuje. Opravdu Michelle neměla tušení, k čemu se ve vile schyluje?

„Señoro Jessopová, jak jistě chápete, je pro nás těžké uvěřit, že jste nevěděla, co se děje.“

Minulost pak vysvětluje sama Laura (tzn. Iris). Jak vše vnímala ona – z pohledu účastnice soutěže? A pak ještě chybí několik odpovědí: kdo přišel o život? Kdo je vrah? A kdo nese odpovědnost za celou tragédii?

O dramatické scény v knize není nouze. Čtivost příběhu rozhodně nemohu upřít. Naopak se mi příliš nelíbil charakter hlavních hrdinů… Na druhou stranu: co čekat od lidí, kteří se do reality show přihlásí? Vlastně jejich povahu autorka odhadla docela dobře. Sice jsem mezi nimi jen těžko hledala nějakého favorita, ale přece jen jsem byla zvědavá, co všechno se mezi jednotlivými alkoholovými dýchánky stane.

Ruth Kelly dokázala napsat thriller, který se od ostatních liší. Děj většiny příběhů velmi brzy zapomenu, tentokrát to tak ale nebude. Pusťte se do vyprávění plného šokujících zvratů i vy!

Ukázka:

„Plánujeme se zapsat do historie; být prvními novinami, které dostanou novináře dovnitř. Zjistit, co se v těch show opravdu děje. Jsou falešné? Jedou podle nějakého scénáře? Jsou soutěžící opravdu nezadaní? Odhalení lží. Ukažme tu přetvářku.“
Z té rychlé palby otázek se mi točila hlava. Když jsem nereagovala, znovu si povzdechl.
„Uvědomuješ si, jak těžké bylo dostat tě dovnitř?“ Úkosem pohlédl na Cushe. „Náš obrazový a grafický tým strávil hodiny úpravami tvých fotek.“
Zamrkala jsem.
Podal mi zpátky svůj mobil.
„Poslali jsme tam tyhle, nejsou skvělé?“
Měl v mobilu moje fotky z Facebooku, jenže teď na nich byla moje značně upravená verze z Photoshopu. Hubenější, s bezchybnou opálenou pletí a platinově blond vlasy. Dokonce mě přenesli na pláž v Karibiku.
Hlava se mi točila. To nemohli myslet vážně?
„Taky ti uděláme profil na Instagramu a TikToku. Samozřejmě pod tvým novým jménem. Nemůžeme dopustit, aby věděli, že pro nás pracuješ.“
„Nové jméno?“
„Myslel jsem, že budeš mít radost. Pořád si stěžuješ, že tě neposílám na dobré reportáže.“

Vila – Ruth Kelly. Praha: Metafora, 2024.

logo