Chcete zabavit předškoláka? Pak vás potěší novinka z nakladatelství Slovart: kniha Pojď si hrát. Na výběr máte hned ze dvou možností: holčičky jistě ocení variantu s Jednorožci od autorky Amandy Lott, chlapečci si spíše oblíbí Zvířátka (obě knihy se nesou ve stejném duchu, liší se ilustracemi). A já bych vám dnes chtěla blíže představit právě variantu určenou pro malé milovnice jednorožců.

Na první pohled je zřejmé, že se nejedná o typickou knihu. Po otevření v ní totiž nenajdete stránky s nějakým příběhem. Naopak uvnitř na děti čeká blok, v němž se na jednotlivých listech skrývá mnoho různých úloh. A také fixy – v deseti základních barvách – určené k vyplňování zábavných úkolů a samozřejmě také k vybarvování.

Holčičky budou určitě nadšené z pastelových ilustrací: duhy, jednorožci, princezny, víly atd. Na každém listu se nachází nějaký úkol: spojovačky, skládačky, doplňování číselné řady, omalovánky, vystřihovánky, bludiště, přiřazování, jednoduché počty (tzn. hry s čísly), obkreslování či obtahování tvarů. Zkrátka zhruba vše, co by měl předškolák umět před nástupem do školy – s tím také souvisí věkové doporučení.

Kniha je oficiálně určena dětem od pěti let. A i já mohu říct, že jde skutečně o ideální věk. Pro starší děti už budou úlohy příliš jednoduché, takže já bych pro ně zvolila jiný sešit s náročnějšími úkoly. Naopak mladší dítka (třeba tříleté) si s některými z úloh naopak ještě nebudou vědět rady – to však samozřejmě není žádný problém. Složitější úkoly si mohou nechat na později a pracovat jen na těch, které už zvládnou. Nebo mohou vyhledat pomoc dospělého, který jim s vypracováním pomůže. Děti alespoň získají nové dovednosti.

Moc se mi líbí forma, jakou kniha má. Je ideální třeba na cesty. A protože se blíží čas dovolených, jistě nejsem sama, kdo to ocení. Vše je schované v pevných deskách, takže jednotlivé listy se nemačkají. Fixy jsou v knize dobře uloženy, nevypadávají, takže se dětem neztratí. Děti si mohou vše dát do batůžku a později budou mít o zábavu postaráno. A oceňuji, že do bloku jsou vloženy listy s vyšší gramáží, kterými fixy neprosáknou. Kromě fix by součástí výbavy mohly být i nůžky, které děti pro splnění některých úkolů rovněž potřebují – žádnou jinou výtku však nemám.

V naší rodině jsou různé tvořivé sešitky velmi oblíbené, takže i tato kniha děti okamžitě zaujala a sklidila u nich obrovský úspěch. A co si budeme povídat: ocení ji i rodiče! Děti se totiž samy zabaví a rodiče tak získají alespoň trochu volného času. Navíc si děti díky hravým úkolům procvičí své znalosti a grafomotorické dovednosti, což se jim později (např. ve škole) bude hodit!

Pojď si hrát: Jednorožci – Amanda Lott. Praha: Slovart, 2024.

LogoSlovart