20271867_10203680140200936_1601017518_nMyslím, že o knize Šílená od autorky Chloé Espositové, jste už určitě slyšeli. Tato novinka od nakladatelství Jota si totiž zaslouženě získává čím dál větší pozornost. Je strašně těžké charakterizovat ji jiným slovem než šílená. Je to totiž šílený příběh s šílenou zápletkou a šílenými hlavními hrdiny (vlastně spíše hrdinkami), který se vám bude šíleně líbit. Alespoň doufám, mně se totiž líbil. Šíleně.

„V životě existují dva nejdůležitější dny: den, kdy jste se narodili, a den, kdy zjistíte proč.”

Hlavními hrdinkami jsou dvojčata – Elizabeth a Alvina. Na první pohled byste jen těžko rozeznali, která z nich je která. Co se týče vlastností, tak jsou však obě absolutně odlišné – asi jako noc a den, sever a jih nebo jing a jang. Zatímco Elizabeth byla vždy ta hodnější, krásnější, hubenější, oblíbenější, schopnější, poslušná, vzorná, způsobná, světaznalá, sebejistá, nikdy nedělala problémy, neutíkala z domova, neměla pletky s policií. Prostě vždy byla skrz na skrz dokonalá, tak Alvina je jejím zrcadlovým obrazem, jejím stínem, její temnou stranou. Pokud je Elizabeth andělem, hádejte kým je Alvina? Dlouho neexistovalo nic, v čem by byla Alvina lepší než její sestra. Nakonec však něco objeví – věřte mi, pokud knihu nepřečtete, nikdy na to nepřijdete. A budete velmi překvapeni.

„Ten, kdo řekl, že je hezké se podělit, určitě neměl dvojče.”

Je poměrně těžké charakterizovat vztah, který mezi sebou sestry mají. Dle vzpomínek na dětství, které Alvina místy odhaluje, se zdá, že asi do šestnácti let si byly velmi blízké. Pak se to však zlomilo a stalo se něco, kvůli čemu se absolutně odcizily. Pravděpodobně takovým způsobem, že se vlastně nenávidí. Jenže teď Alvině přišel e-mail, ve kterém ji Elizabeth zve na návštěvu na Sicílii. Nejprve mi to nepřišlo ani moc podezřelé, ale až se do příběhu ponoříte, tak sami zjistíte, že to rozhodně nebylo samo sebou. Obě mají ďábelský plán. A je neskutečně těžké říct, která ze sester je šílenější. Ačkoli z prvního dojmu se vám bude zdát, že máte jasno, nenechte se zmýlit. Ono totiž nikdy není nic tak, jak to na první pohled vypadá.

„Strach je přírodní afrodiziakum.”

Z pohledu Alviny žije Elizabeth snový život – provdala se za italského sexy pracháče, odstěhovala se do luxusní vily na Sicílii a porodila mu syna. Alvina žije v Londýně a momentálně nemá práci, chlapa, peníze a ani bydlení. Protože ji v Londýně nic nedrží, nakonec se rozhodne, že sestřino pozvání přijme. Brzy však sama zjistí, že není všechno zlato, co se třpytí.

„Kořenem všeho zla je láska k penězům.”

Jednu věc knize opravdu upřít nemůžu – její čtivost a nepředvídatelnost. Úplně mě pohltila a nemohla jsem se odtrhnout. Zejména první dvě třetiny jsou dějově opravdu bravurní a hlavní zápletka neotřelá a originální, prostě mi autorka vyrazila dech. Vlastně mám k celému dílu jednu jedinou výhradu: zatímco první dvě třetiny mají opravdu vysoký a i velmi dobře využitý potenciál, tak poslední třetina na mě místy už byla trochu překombinovaná, zkrátka myslím, že na závěr už mohlo být dějových zvratů o něco méně. Rozhodně ale nemohu říci, že bych byla zklamaná. To rozhodně ne. Je to příběh, který mě většinou zvratů skutečně překvapil. A hlavně jsem nečekala, že se bude ubírat tam, kam se ubíral. Hrozně ráda, bych vám řekla víc, jenže nemůžu. Pak už byste si čtení neužili.

Celé vyprávění je postaveno na bipolárním vztahu lásky a nenávisti. Dokáže vás pobavit několika humornými okamžiky, ale pokud nesnesete ani občasné vulgarity, knihu neotvírejte. Rozhodně to není tak, že by bylo sprosté slovo na každé stránce, ale zejména slovník Alviny není příliš vytříbený. A taky můžete očekávat trochu té erotiky. Řekla bych, že je to taková vyvážená kombinace humoru, erotiky a thrilleru. Rovněž se mi líbí dějová kompozice – celé dobrodružství se totiž odehrává během jednoho jediného týdne a kromě kapitol v knize najdete také rozdělení do jednotlivých dní – z tohoto hlediska je tedy velmi dobře přehledné, co a kdy se vlastně stalo.

Mám dojem, že tuto knihu mohu doporučit úplně všem, protože je to taková příjemná kombinace různých žánrů, že by si v ní každý mohl najít něco, co ho zaujme, co se mu bude líbit. A doporučuji ji nejenom ženám, ale i mužům – myslím, že tato šílená letní jízda by se mohla líbit i vám a věřte mi, že budete doufat, že ve svém životě nikdy nepotkáte ženu, která by byla jen z poloviny taková jako Alvina Knightlyová. Pokud byste ji potkali, zabila by vás. Ale až po sexu.

Ukázka:

„Alvie?” řekne Beth. Aha, už je to tady. Tak do toho. Skutečný důvod, proč tu jsem. Na proto, že by se jí po mně stýskalo. Ale ledvinu jí nedám, na to ať zapomene. Tu si bude muset sehnat někde jinde. Beth mrzutě sevře ústa. Pozoruju pihy na jejím nose a přemýšlím, jestli ty moje jsou stejné. Možná jsou, ovšem kdo by to kontroloval… „Zítra potřebuji, abys byla já, jen na pár hodin. Uděláš to?”

„Co?”

„Zítra odpoledne, po obědě. Potřebuju, aby se se mnou vyměnila. Nebude to na dlouho. Nikdo se to nedozví. Prosím, řekni, uděláš to?”

Takže proto mě sem pozvala, proto ty zoufalé maily, zaplatila mi letenky. Potřebuji tě. Snažně tě prosím. Přijeď. Ta moje sestra je neuvěřitelná. 

„Jako když jsme chodily do školy, pamatuješ? Ve třídě jsme se vyměňovaly pořád a nikdy na to nepřišli,” řekne Beth. 

„Ale to jsme byly malé a vypadaly jsme stejně. Jasně, že si toho lidi všimnou. Vždyť se podívej na sebe a na mě…”

Šílená – Chloé Espositová. Jota, 2017.