20370393_1642050139140895_410657960_nPromiň, nemůžu.

Dvě na první pohled nevinná slůvka, která ale na nesprávném místě a v nesprávný čas, dokážou nadělat víc škody než užitku. Když je například použijete na večírku, kde do vás chce kamarád mermomoci dostat panáka, ale vy ho jako řidič slušně odmítnete, nic hrůzného se neděje. Naopak načasovat si použití těchto slůvek těsně před začátkem svatebního obřadu je pro svatebčany a opuštěnou nevěstu víc než obyčejná podpásovka. Bez vysvětlení za sebou necháte celou rodinu a hosty a vše ospravedlníte pouze slovy – Promiň, nemůžu.

Představte si, jaká potom vznikne mela. Všichni hledají ženicha, přemýšlí, jestli si mají nebo nemají vzít zpět své svatební dary a zpovzdálí (ale celkem hlasitě) litují nevěstu, která bojuje se zhroucením, co to jen jde. Lilly Swansonová, coby opuštěná nevěsta, si svůj svatební den představovala snad milionkrát. Vše mnoho měsíců pečlivě plánovala a místo luxusním líbánek teď řeší, co se mohlo stát, že Michael vzal roha a nechal ji stát před oltářem. Všichni na ni už druhý den hledí jako na křehkou panenku, která se může kdykoliv rozbít na milion kousků, a tak dělají, co jí na očích vidí, jen aby se psychicky nevyšinula. Kdo se v podobné situaci neocitl, ten to nepochopí – ale Lilly najednou začala mít všeho plné zuby. Nechtěla sedět a přemítat nad svou pokaženou svatbou, nechtěla být opečovávaná jako nemocná a už vůbec si nechtěla nechat propadnout luxusní líbánky v exotickém prostředí, které pro ně Michael už dávno zařídit i zaplatil.

A tak se rozhodne jednat zcela spontánně, sbalí si kufr a spěchá, aby stihla své letadlo, které ji má dovézt do exotického Thajska, kde na ni (určitě) čeká nejedno dobrodružství. Hned v letadle se díky netypickému oblečení, které na sobě má, seznámí s tajemným Damienem, který se díky mnoha náhodám (a nehodám) stane jejím průvodcem v Thajsku a nakonec i parťákem, který ji naláká na jedinečnou akci, která se koná jen jednou za rok – Hořící měsíc. Lilly má najednou hlavu plnou úplně jiných starostí – kde budou spát? Koho potkají? Byla jsem v životě někdy takhle šťastná? Neudělal mi vlastně Michael službu? A co vlastně cítím k Damienovi?

20424663_1642050265807549_395302982_o

Hořící měsíc je novinkou letošního léta, která potěší každou vášnivou čtenářku romantické a vtipné literatury. Autorka v knize spojila humor, dobrodružství s kapkou lásky, což je dokonalá kombinace na volná letní odpoledne. Exotické prostředí, které Lilly v příběhu navštíví, je vykresleno do sebemenších detailů, takže si i čtenář při čtení připadá, jako by společně s hrdiny navštívil luxusní rezidence, tajemné kluby i krásné přírodní prostředí různorodého Thajska. Díky velmi dobrému spádu, se kniha čte jedním dechem a za každou další stránkou na vás čeká nová a nová vtipná situace, které vás budou bavit od začátku až do konce.

Jo Watson vytvořila kouzelný příběh, který je o napravení zlomeného srdce a nalezení sebe sama. Ukazuje v něm, jak důležité jsou v našem životě náhody, které někdy mohou zcela ovlivnit náš život a nasměrovat nás na novou a mnohdy i lepší cestu. Její hlavní hrdinka, potrhlá Lilly, nám během svého dobrodružství ukázala, že bychom v životě neměli pouze přežívat, ale žít každý den na plno a užívat si každé chvíle, která nás v životě potká. Protože to, co se nám zprvu může zdát jako naprostý konec našeho života a štěstí, může být mnohdy začátek něčeho naprosto krásného a dokonalého.

Ukázka:

V lidském životě se objevují okamžiky, jež změní všechno od základu. Otřesou i skálou. Nasměrují vás jiným směrem, k jiným lidem, místům i věcem. Tyhle okamžiky nepřicházejí často, ale když už ano, postaví vám život i celý svět na hlavu.

Bylo mi jasné, že tohle je jeden z nich, protože podobný jsem zažila ještě předtím, než mi bylo dvanáct. Od té doby jsem přesně věděla, co chci od života. Naplánovala jsem si to do posledního písmenka, do sebemenšího detailu. Vtip byl v tom, že jsem v živém přenosu zažila příklad, jakému životnímu stylu se chci vyhnout – díky své dramatizující matičce.

Hořící měsíc – Jo Watson. XYZ, Albatrosmedia, 2017.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92