Máte rádi spisovatelku J. K Rowlingovou? Já ano! Každý, kdo uslyší její jméno, si určitě hned vzpomene na Harryho Pottera. Dnes bych se však ráda věnovala jinému jejímu dílu: konkrétně novému pokračování detektivní série s Cormoranem Strikem, která vychází pod jejím pseudonymem Robert Galbraith.

Světlo světa totiž spatřil už šestý díl: Černočerné srdce! A já už jsem ho netrpělivě očekávala. Tato série je typická tím, každý nový díl je rozsáhlejší než předchozí. Tentokrát se autorka zase překonala, protože nejnovější příběh má více jak tisíc stránek. Je jasné, že někteří ze čtenářů by se nad takovým číslem zhrozili. Já si však myslím, že většina z těch, kteří po knize sáhnou, to ocení! Těšit se můžete na dlouhý příběh plný napínavých chvilek s vašimi oblíbenými hlavními hrdiny. Pochybuji totiž, že by se do čtení pouštěl někdo, kdo nezná předchozí díly. A jestliže jste si je – stejně jako já – zamilovali, budete si přát, aby příští vyprávění bylo ještě o něco delší!

A čím se budou hlavní hrdinové zabývat tentokrát? Cormoran Strike a Robin Ellacottová budou mít zase plné ruce práce! Čeká je pátrání po vrahovi mladé ženy – spoluautorka animovaného seriálu Černočerné srdce byla zavražděna na hřbitově Highgate, kde se slavný seriál odehrává. Ovšem to není vše! Tato žena, Edie Ledwellová, totiž před svou smrtí navštívila Strikovu detektivní kancelář. Domnívala se totiž, že ji někdo sleduje… Skutečně se dalo její smrti zabránit? Co vše Cormoran a Robin během svého pátrání objeví?

Myslím, že hlavní postavy tentokrát není třeba blíže představovat. Jestliže znáte předchozí díly, dobře víte, jací Cormoran a Robin jsou. A pokud neznáte – prostě si je přečtěte! Jak už u Rownlingové bývá zvykem, seznámí vás nejen s jejich pracovním životem, ale i se soukromým. Myslím, že zdaleka nejsem sama, kdo napjatě čeká, jak se právě soukromý život Cormorana a Robin bude dále vyvíjet. Cormoran ani Robin nemají příliš štěstí v lásce – prošli si komplikovanými partnerskými vztahy. Tak třeba konečně dojde k pořádnému posunu i v této oblasti? Kdo ví! Každopádně mě tento vývoj baví sledovat, i když je v některých oblastech velmi (velmi!) pomalý a autorka nás všechny napíná.

Přestože J. K. Rowlingová  napsala opravdu rozsáhlé vyprávění, ani chvilku jsem se nenudila. Mám moc ráda její styl: vysokou úroveň si autorka drží už od prvního dílu. Vždy se do čtení úplně ponořím a soustředím se jen na děj. Nikdy se mi nestalo, že by mi unikaly myšlenky někam jinam. Ona prostě umí psát! Zapojuje mnoho postav, vytváří originální zápletky a geniálně proplétá vše, co spolu zdánlivě vůbec nesouvisí. Nutí mě přemýšlet, jak by vše mohlo dopadnout. Napětí v jejích vyprávěních by se dalo krájet a čas od času se objeví i záchvěv čehosi, co se podobá romantice… A zpracovává zajímavá témata: tentokrát vás donutí k zamyšlení nad tím, jak moc virtuální svět ovlivňuje naše životy. Upřímně: kdo z nás si plně uvědomuje negativní aspekty sociálních médií a on-line světa vůbec?

Nejraději bych knihu neodkládala, ovšem tisíc stran na jeden zátah nedokážu přečíst ani já. Jedno však vím jistě: až jednou zase budu mít tzv. čtecí krizi, sáhnu po této sérii. Ta mě z ní totiž zaručeně dostane!

Přiznávám, že dnešní recenze není úplně objektivní, protože detektivní série (i fantasy série s Harrym) s Cormoranem Strikem patří k mým nejoblíbenějším knižním sériím vůbec. Nemám tedy nic, co bych autorce vytknula – a vlastně ani nemám snahu něco hledat. Není to potřeba. Už nyní se moc těším na další pokračování – místo v knihovničce už na něj mám. A udělejte si ho i vy a rovnou si pořiďte celou sérii. Všechny díly stojí za přečtení!

Ukázka:

Ve dnech, které následovaly po večeru v Ritzu, byla Robin téměř neustále podrážděná a napjatá. Dobře si uvědomovala, že jí Strike položil němou otázku a že ona mlčky odpověděla „ne“, a to mnohem důrazněji, než kdy­ by nebyla plná burbonu a vermutu a kdyby ji tím tak nezaskočil. Strike teď dával najevo větší odtažitost, trochu nucenou strohost a zatvrzelé od­ hodlání vyhýbat se veškerým osobním tématům. Hradby, které v průběhu pětileté spolupráce postupně bourali, jako by se teď vztyčily nanovo. Ro­ bin se obávala, že Strika ranila, a bylo jí naprosto jasné, že to se muži tak niterně sebejistému a houževnatému jako on moc často nestává.

Černočerné srdce – Robert Galbraith. Praha: Kniha Zlín, 2024.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92