Všichni fanoušci série Milénium se právě dočkali: na pultech knihkupectví je totiž po mnoha letech konečně dostupný její závěrečný díl! Jistě všichni dobře víte, že původním autorem této série je Stieg Larsson. Bohužel však stihl napsat pouze první tři díly. Milénium tak zůstalo neuzavřené a nikdo netušil, jaký osud hlavní hrdiny Lisbeth Salanderovou a Mikaela Blomkvista dále čeká. A tak o pár let později přichází na scénu David Lagercrantz, který je autorem dalších tří dílů – včetně závěrečného, jenž právě vyšel a nese název Dívka, která musí zemřít.

David Lagercrantz kolem sebe rozpoutal vlnu emocí. Ne všichni fanoušci dokáží zakončení jiným autorem ocenit. Někteří si pokračování s chutí přečtou, další už z principu po čtvrtém, pátém a šestém dílu od jiného autora prostě nesáhnou. Stieg Larsson byl jenom jeden. A s tím já naprosto souhlasím. Ale Lisbeth a Mikaela jsem si oblíbila tolik, že mě zajímá, jak se jejich život bude vyvíjet dál a jak to s nimi nakonec dopadne. A proto jsem se do dalších dílů pustila s chutí. Je jen na vás, jaký přístup k této sérii zaujmete. Za sebe však mohu říct, že David Lagercrantz se s pokračováním popral nejlépe, jak uměl. A podle mě si zaslouží dostat šanci přesvědčit o tom i vás.

Co se týče hlavních hrdinů, podařilo se mu skvěle navázat na Larssona. Nevím, jak obtížný úkol to pro Lagercrantze byl, ale Lisbeth a Mikael zůstavají stále stejní – přesně tak, jak je známe od Larssona, což každého fanouška Milénia jistě potěší. Larsson totiž přišel s něčím naprosto originálním: mladá hackerka Lisbeth Salanderová, která lítá z průšvihu do průšvihu. I když tak na první pohled zrovna nevypadá (rockerka, punkerka, pokérovaná, prošpikovaná piercingama), je to inteligentní žena s naprosto nevídanými schopnostmi, která dokonale ovládá kybernetický svět. Vždy řešila věci po svém (často za hranicí zákona), vždy byla značně skeptická ke schopnostem policie (což se jí několikrát vymstilo, ale také jí to několikrát zachránilo život). A na druhé straně stojí Mikael Blomkvist. Ostřílený novinář, jehož dominantou jsou investigativní reportáže. Na svém kontě má už několik sólokaprů a důležitých odhalení. Jeho jméno je profláknuté a jakmile se někde objeví, všichni už větří, po čem že to Mikael zrovna pátrá. Píše s elánem i patosem a nikdy se nepoddává tlaku reality. Je to zkrátka brilantní publicista.

A právě tyhle dvě postavy se opakovaně potkávají u zajímavých případů. Snad se dá říct, že se v jistém smyslu stali přáteli. Skvěle se doplňují: oba si všímají důležitých detailů, ale pokud jeden z nich něco přehlédne, ten druhý je ve střehu a vše podstatné odhalí. Je to zvláštní spojení: novinář a hackerka, ale uznejte sami, že detektivů holdujících alkoholu je už všude dost, takže tato dvojice je i po tolika letech velmi příjemným oživením detektivního žánru. A právě tato dvojice zajišťuje Miléniu úspěch, jehož se mu dostalo. Pokud by Lagercrantz nedokázal Lisbeth a Mikaela vystihnout tak, jak to zamýšlel Larsson, mohly být následky pro celou sérii fatální (a fanoušci samozřejmě neskutečně zklamaní). Takže v této oblasti si skutečně vedl velmi dobře.

Dívka, která musí zemřít je dle mého názoru důstojným zakončením celé série. V závěrečném díle opět budete mít možnost setkat se se starými postavami, jenž znáte od Stiega Larssona, ale také s novými, které vytvořil David Lagercrantz. Mikael Blomkvist se dostává k případu, z něhož jde mráz po zádech. Objeví se totiž mrtvý muž, kterého nikdo nepostrádá. A jaké je spojení mezi ním a Blomkvistem? Měl v kapse Mikaelovo telefonní číslo. Zdá se, že mu tedy měl co říct… Ale nestihl to. Podaří se Mikaelovi vypátrat, o co jde tentokrát? A dále se konečně dozvíte, jak dopadne hon na Lisbeth Salanderovou. Tato žena má totiž nevídané množství nepřátel. Paradoxně je jejím největším nepřítelem její sestra (dvojče). Už několikrát se spolu dostaly do křížku, ale tentokrát se ani jedna z nich nehodlá vzdát, dokud druhá nebude mrtvá. Lisbeth se však definitivně rozhodla: už nehodlá čekat v koutě jako nějaká kořist, udeří jako první! Jenže pak v jeden důležitý okamžik zaváhá… Propásla snad svou šanci?

„I hlouposti občas stojí za pozornost. Někdy v nich může být třeba zrníčko pravdy.”

Dočkáte se definitivního vyřízení účtů i dalších hackerských útoků. Já jsem se při čtení ani chvilku nenudila, příběh má spád a nechybí napětí, takže pokud máte tuhle sérii rádi, jistě i vás David Lagercrantz dokáže naposledy polapit do svých sítí.

Ukázka:

Dál se nedostal. Zaslechl kroky. Na schodech za ním někdo funěl jako zvíře. Otočil se na místě a uviděl dva mohutné muže v modrých montérkách. Nesli cosi obrovského a Mikael byl tak rozčilený, že nedokázal situaci normálně vyhodnotit. „Co tady děláte?” vyhrkl.

„Nevidíte?”

Vypadali jako dva stěhováci, kteří se potýkají s modrou pohovkou. Byl to nový luxusní designový kousek a Mikael věděl, že Lisbeth si na takové věci nepotrpí. Už už se chystal něco říct, ale náhle zevnitř bytu zaslechl jiný hlas. V prvním okamžiku ho považoval za Lisbetin a rozzářil se. Bylo to však jen jeho toužebné přání. Hlas se tomu Lisbetinu samozřejmě vůbec nepodobal.

„To je mi ale návštěva. Čemu vděčím za tu čest?”

Když se otočil, na prahu stála vysoká snědá žena kolem čtyřicítky a s poněkud ironickým úsměvem si ho prohlížela. Měla na sobě džíny a elegantní šedou halenku, vlasy spletené do dvou copů a šikmé zářící oči. Mikael si teď připadal ještě zmatenější. Nezná ji odněkud?

„Ne, ne,” zamumlal. „Já jen…” „Asi jsem si spletl patro.”

„Nebo jste nevěděl, že ta mladá dáma byt prodala?”

Mikael to nevěděl a vůbec se mu ta situace nelíbila, zvlášť když se obrátila ke stěhovákům, aby si ohlídala, že s pohovkou nenarazí do zárubní. 

Dívka, která musí zemřít – David Lagercrantz. Host, 2019.

logo knihcentrum rodinka