Mezi romány pro ženy mě nedávno na první pohled zaujala novinka z nakladatelství Motto: Láska na jedno kliknutí od Cyrila Massarotta. Tématem je totiž něco, s čím se dnes běžně setkáváme. Řekněte sami: kdo z vás nikdy nevyzkoušel (nebo o tom alespoň nepřemýšlel) randění přes internet? Autor však využil současných technologií a místo klasické internetové seznamky vše postavil na mobilní aplikaci Love & Click.

Nejspíš vás nepřekvapí, že v tomto příběhu najdete dva hlavní hrdiny: Julii a Paula. Julie pracuje jako uklízečka. Ačkoli toto povolání není pro mnoho lidí nijak lukrativní, Julie se za svou práci nestydí. Navíc vždy toužila spíše po obyčejných věcech a nikdy si na nic nehrála. Je inteligentní, kultivovaná, zábavná, pohotová a duchaplná, i když někdy trochu neobratná. Má za sebou pětiletý vztah s mužem jménem Anthony, se kterým chtěla prožít zbytek svého života. První trhlinou jejich vztahu byl potrat po osmi týdnech těhotenství. Anthony nereagoval tak, jak Julie doufala. Byl posedlý penězi a vůči Julii se choval chladně a lhostejně. Přesto mu dala s velkým sebezapřením další šanci. Ale druhý potrat definitivně rozhodl: je čas tento vztah ukončit.

„Ve velké loterii života si někteří při narození vytáhli šťastné číslo, zatímco druzí každý týden čekají nikoli na jackpot, ale prostě jen na rozdání nových sázenek. Na novou malou naději, aby měli ještě trochu času o něčem snít.”

Paul pracuje jako chirurg a ani on to v životě neměl jednoduché. Jeho manželka před čtyřmi lety umřela. Její smrt si dodnes vyčítá. Tehdy mohl pár věcí udělat jinak. A jeho žena mohla dál žít.

Za neštěstím občas stojí jenom to, že z množného čísla se stane číslo jednotné.”

Paul a Julie toho mají opravdu hodně společného. Oba zažili lásku na první pohled, oba mají zlomené srdce a nevěří, že by mohli být ještě někdy v životě šťastní. Ale kdo ví? Život přináší různé náhody. S přispěním svých nejlepších přátel se oba zapojí do testování aplikace Love & Click, která funguje na způsobu seznamky. Ani jeden z nich nevěří, že aplikace bude úspěšná. Přesto jí velmi brzy přímo propadnou…

Asi si říkáte, že teď už je to jasné: Julie a Paul se spolu seznámí, budou si rozumět, okamžitě se do sebe zamilují a budou spolu šťastní. Tak na to zapomeňte – tohle totiž není žádná pohádka.

„Pohádky neexistují, vždycky skončí jako filmový horor.”

Nikdy bych nevěřila, že tohle budu psát, protože i já jsem měla přesně takovou mylnou představu. Zhruba v polovině knihy dojde k velmi neočekávanému zvratu, který bude vysvětlený až v samotném závěru. Musím říct, že v tomto mě román velmi mile překvapil a autorovi se skutečně podařilo mě pěkně poplést. Zároveň mě donutil se do děje více ponořit a také přemýšlet, kam teď vlastně bude všechno směřovat. Takže tohle rozhodně není ten typ příběhu, ve kterém je vše předem nalajnováno a vy si bez problémů domyslíte, co se bude dít dál. Několik nečekaných okamžiků pěkně zvyšuje napětí a protože budete chtít vědět, jak to s hlavními hrdiny dopadne, druhou polovinu vyprávění (stejně jako já) nejspíš zhltnete na jeden zátah. Tohle se autorovi skutečno povedlo!

Příběhy o lidech se zlomeným srdcem, kteří touží po lásce (nejlépe té „na první pohled”), jsou nesmrtelným tématem. Zejména ženy budou podobná vyprávění stále vyhledávat a asi se jim nikdy neomrzí. Láska na jedno kliknutí je však ve spoustě věcí jiná a originální. Někomu by nejspíš mohl děj ve druhé polovině připadat překombinovaný, ale u mě zvítězila originalita. Pokud by něco z toho, co se stalo, proběhlo jinak, nikdy bych nebyla ke čtení tak přišpendlená. A to nejde o žádnou detektivku! Podobné zápletky se v románech moc často autorům vymyslet nepodaří, takže pro mě byl tento příběh ve svém žánru velmi příjemným osvěžením.

Ukázka:

„Upřímně, prémium neprémium, já už si tyhle fígle otestovala a otrávilo mě to! Raději zůstanu svobodná, než bych se pokoušela prodávat tím, že si tam dám tu nejvíc sexy fotku a k ní nějakou debilní hlášku a omezení, abych upoutala nějakého stálého návštěvníka.”

„Totiž, Julie, ty patříš přesně k tomu typu žen, pro které byl Love & Click koncipován. Všechno to, co se ti tak protivilo, ta vulgární stránka, co připomíná dobytčí trh, to tam není. Tohle není aplikace jako ty ostatní, hned pochopíš proč! Měla bys vědět, že žádný z těch chlapů na fotkách se s tebou nemůže zkontaktovat!”

„Cože?”

„Přesně. Žádný z nich s tebou nebude moct mluvit a ani ty nebudeš moc mluvit s nikým z nich. Dokud nebude známo procento vaší shody v dotazníku.”

„V jakém dotazníku?”

„Než tě ta aplikace někam pustí, musíš nejdřív odpovědět na sto otázek.”

„Sto? Ale to je peklo!”

Láska na jedno kliknutí – Cyril Massarotto. Nakladatelství Motto, Praha 2019.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92