21764098_10210856851881732_1523918498_oLetos v září Cooboo vydalo závěrečný díl duologie na motivy pohádek Tisíce a jedné noci s názvem Růže & dýka. Čeští čtenáři tak konečně mohli zjistit, jak romantický příběh vlastně dopadne.

„To staré přísloví je pravdivé, Šeherezádo al-Chajzurán – utíkáme jenom před tím, co nás opravdu děsí.“

Vracíme se zpět do známého Chorásánu k Chálídovi, který teskní po Šeherezádě, která se momentálně nachází v nepřátelském táboře obklopena armádou, která je připravena svrhnout kalifa z trůnu. Mnozí z poddaných ho vnímají za zrůdu, která zabila jejich milované dcery a ženy, neví nic o prokletí, které bylo na Chálída uvaleno. Šeherezáda se ze všech sil snaží zachránit svou lásku a zároveň udržet svoji rodinu v bezpečí. Nebude to mít snadné, protože nepřátelé jsou všude a osud hraje proti ní. Navíc musí čelit Tárikovi, kterého zradila. On jí dosud neodpustil a hodlá se pomstít právě kalifovi. Válka je opravdu na spadnutí, město Rej se ještě vzpamatovává z nedávné bouře, prokletí ničí Chálída a Šeherezáda si zahrává s magií.

Jeho ruce v ní vyvolávaly pocit síly, jistoty, bezpečí. Jako to všechno, co kdy milovala na tom, že byla mladá a svobodná. Vůně písku a soli na kůži. Divoký pocit pádu a vědomí, že tu vždycky bude člověk, který ji chytí, nebo přinejmenším ošetří její zranění.

Hlavní linii příběhu tvoří velké pouto mezi dvěma mladými spřízněnými dušemi. Autorka má talent na vykreslení citů hlavních hrdinů, kteří by jeden pro druhého udělali všechno. Nejeden čtenář závidí Šeherezádě a Chálídovi jejich vztah. V knize je hned několik krásných citátů a pasáží oslavující lásku mezi partnery, které jsem si já osobně musela poznamenat do bloku.

„Když jsem byla v poušti, každý den jsem vstala a pokračovala ve svém životě, ale nebylo to žití – byla to pouhá existence. Chci žít. A ty jsi ten, s kým jsem živá.“

Růže & dýka je prosycena vůní orientu a koření. Příběh je nejen plný lásky, ale i nenávisti – a ukazuje nám, že hranice mezi těmito dvěma city je opravdu tenká. V pokračování Pomsty & rozbřesku se hrdinové musí postavit nejedné zradě a ztrátě. Za svůj život, který chtějí prožít bok po boku, musí pořádně zabojovat.

„V tom okamžiku, kdy jsem ho to ráno viděla, jak za tebou běží, věděla jsem, že ho zachráníš, stejně jako on zachránil tebe.“

Hlavní hrdinkou je opět prostořeká Šeherezáda al-Chajzurán, která je statečná, energická, okouzlující a vznětlivá, vlastní kapitoly má samozřejmě i samotný Chálid a svoje myšlenkové pochody odhaluje i Tárik, navíc v druhém díle dostávají více prostoru i jiné postavy, o kterých jsme toho zatím moc nevěděli. Zejména Írsa (sestra Šeherezády) má v ději vlastní prostor a ukazuje nám svůj charakter.

V knize je ještě zčásti patrný milostný trojúhelník – přeci jen Šeherezáda před Chálidem byla zamilovaná do Tárika, kterému byla zaslíbena. A zahanbený Tárik nemůže Šází odpustit, že ho zradila a snaží se jí získat zpátky a Chálida hodlá zničit.

„Některá tajemství jsou bezpečnější pod zámkem.“

Pohádkový příběh zabírá více než 400 stran, je opět vyprávěn z pohledu vypravěče. Součástí knihy je i mapka Chorásánu, kterou už důvěrně známe z předchozího dílu. Nechybí ani slovníček s cizími slovy, a tak lehce zjistíme, že například slovo šahmína je kašmírová šála.

Renéé Ahdiehová ukončila tenhle snový příběh s noblesou – ovšem předvídatelně. Čtenářům musí být dopředu jasný výsledek, ale v průběhu díla pro nás autorka přece jen připravila nějaká ta překvapení a zvraty, z kterých zatrne. Nejednou mě obalamutila a já věřila něčemu, co nakonec nebyla pravda, ale pouhá lest.

„Čím temnější nebe, tím jasnější hvězdy.“

Růže & dýka je plná písku, žhavého slunce, hebkého hedvábí a prastaré magie, která nám ukazuje nejen svoji krásu, ale i odvrácenou tvář. V ději nechybí romantika, pletichaření ani boj na život a na smrt. Kdo si oblíbil pohádky Tisíce a jedné noci, líbí se mu prostředí orientu, tak si určitě přijde na své.

Ukázka:
Po pravici měl Šívina otce, Rezu bin – Latífa. Šeherezádě se sevřel žaludek a znovu pocítila záchvěv provinilosti. Viděla ho už předchozího večera, ale ve shonu kolem jejich příjezdu si toho moc neřekli a ona si pořád nebyla jistá, jestli je připravená setkat se Šíviným otcem. Tak brzy potom, co nedokázala pomstít smrt jeho dcery. Tak brzy potom, co se zamilovala do toho mladíka, který ji zabil. Šeherezáda se rozhodla, že bude nejlepší se nevítané pozornosti vyhnout, sklonila hlavu a posadila se vedle Írsy, naproti Tárikovi a Rahímovi. Vyhýbala se pohledům všech okolo, především onoho mladíka s ledovýma očima, který nepropásl jedinou příležitost, kdy ji mohl spálit žárem svého zneklidňujícího pohledu.

Růže & dýka – Renée Ahdiehová. Cooboo, 2017.
logo DK