Hledáte příběh, který zaujme dospívající čtenáře a který v sobě ukrývá hned několik důležitých témat? Příběh, který se liší od ostatních stejného žánru? Pak se pusťte do knihy Rty s příchutí vína nadějného českého autora Aleše Novotného.

Někteří z vás jistě zaznamenaly alespoň některé z autorových předchozích literárních počinů: své čtenáře si získal např. knihou Šepot v bouři, v níž vypráví o smrti, přátelství, lásce, křivdách a usmíření. Mladší čtenáři pak určitě slyšeli o knize s krimi zápletkou Já, smrt pojednávající o tom, že někteří lidé jsou schopni zabíjet bez mrknutí oka!

Pokud vás autor zaujal některou ze svých předchozích knih, nejspíš se pustíte i do jeho další novinky. Pokud jste však zatím žádné Alešovo dílo nečetli, řeknu vám, proč kniha Rty s příchutí vína stojí za přečtení!

V první řadě vás osloví hlavní hrdinové příběhu. Třeba Elena: studentka gymnázia, která momentálně neprožívá své nejšťastnějších období. Nedávno se rozešla s přítelem. Měla by si užívat letní prázdniny, trávit čas u vody a jen tak lelkovat. Jenže její matka má na situaci jiný názor a tak své dceři domluvila brigádu v místním vinařství, kde pracuje jako ředitelka skladu. Sama Elena sice o letní brigádu stála, ale doufala, že vypomůže s administrativou či přímo ve skladu. Tato místa však byla dávno obsazená a jedinou šancí, jak brigádu získat, bylo pracovat přímo na vinici. Alespoň, že po svém boku bude mít svou nejlepší kamarádku!

„Eli, vyděláš si peníze, a navíc se opálíš.“

Naštěstí na ni na rozpálené vinici čekalo příjemné překvapení: fajn kolektiv (tedy až na výjimky). Samozřejmě se dočkáte i romantické linky. Elena potká svou spřízněnou duši… Jenže jak už to tak bývá, lidé k sobě často nejsou zcela upřímní…

Překvapilo mě, jak útlá kniha je. Je až k nevíře, kolik toho autor dokázal vložit na méně než dvě stě stran. I když místy kvůli tomu nemohl jít úplně do hloubky, i tak dokonale vystihl vše, čím se dnes zabývají dospívající. Čelí různým problémům a trápením, řeší vztahy, lásku, sex, rodinná dramata. Podobně jako dospělí lidé. Aleš nezapomíná ani na vážná společenská témata, které v knihách pro dospívající běžně nenajdete (chování Elenina otce a bratra je společensky naprosto nepřijatelné). Autor využil možnost zapojit témata jako sexismus, LGBT či feminismus. A nesmím zapomenout: na své si přijdou i romantici, protože v knize nechybí scény nabité erotikou. Děj je svižný, jedna scéna střídá druhou. Líbí se mi i prostředí, kde se vše odehrává. Moravská krajina, vinice, Pálava… Bylo příjemné přečíst si po delší době zase příběh z českých luhů a hájů.

Rty s příchutí vína jsou jednou z mála knih, která zaujme široké spektrum čtenářů. Je jasné, že dospívající v ní najdou různé situace, jež sami prožívají (dovedu si představit, že by tato kniha byla na seznamu povinné literatury pro studenty okolo sedmnácti let). Zajímavá jistě bude i pro rodiče dospívajících – třeba se do svých dětí dokážete lépe vcítit. A pokud nepatříte mezi žádnou ze zmíněných skupin, nezoufejte. I tak vás může kniha oslovit. Autor se mimo jiné hodně zaměřuje na mezilidské vztahy a ty mohou být konec konců problémové v každém věku!

Ukázka:

„Dělat ve vinohradě má jednu výhodu. Když prší, jde se dom,“ sdělila jsem jí a otřela si zpocené čelo.
„No, a kde je teda ten déšť, chytrolínko?“ utrousila naštvaně a nakopla kámen. „Tyhle prázky jsem si představovala úplně jinak, jako.“
„Nejseš sama,“ řekla jsem a v dálce už jsem viděla sklad, kde byla, mimo jiné, šatna pro vinohradníky a kam jsme se měly dostavit. Kupodivu tam už pár holek a kluků v našem věku postávalo. Chudáci, taky nejspíš mají zlovolné rodiče, co je ještě před svítáním vyhnali z postele, aby se tu dřeli do úmoru jako otroci. Pár jich muselo být z jiných obcí, protože jsem je jaktěživa neviděla, ale našlo se tu i několik známých tváří.
Proboha to ne!
Nejdřív jsem si myslela, že mě jen klame zrak, nebo že z nedostatku spánku blouzním, ale bohužel nic takového. O zeď se tam opíral Tomáš Pospíšil, můj bývalý. Ty jeho rozcuchané světlé vlasy a postoj frajírka bych poznala na kilometry daleko. Co jsem komu zase udělala? Pochází přece z bohaté rodiny, jeho rodiče vlastní několik restaurací a rozvážejí obědy po celé jižní Moravě, a nedávno navíc dali svoje bohatství na odiv tím, že si postavili malou vilku na druhé straně vesnice. Tak co tu sakra dělá?

Rty s příchutí vína – Aleš Novotný. Praha: Cosmopolis, 2023.