Nebe po bouři je čtvrtým a zároveň posledním dílem naprosto odzbrojující fantasy série Jiskra v popelu. Talentovaná autorka Sabaa Tahirová vyrostla v Kalifornii v rodinném motelu v Mohavské poušti a dnes žije s rodinou nedaleko San Franciska. Po vystudování Kalifornské univerzity pracovala pro deník Washington post.  Její debut z roku 2015 Jiskra v popelu ji dostal do žebříčku bestsellerů The New York Times, a dokonce byla na toto dílo zakoupena filmová práva společností Paramount, tak snad se brzy dočkáme celovečerní podívané. Spolu s druhým dílem Plamen v temnotě se knihy umístily v žebříčku 100 nejlepších fantasy knih.

Vyprávění příběhu se točí kolem ústředních hrdinů, kterými jsou Laia, Krkavec (Helena), Strážce duší (Elias) a na druhé straně Temnonoš (Dítě plamene). V průběhu jednotlivých dílů docházelo k přerodu jednotlivých protagonistů. Nenávratně se změnili a už nejsou stejní. Navíc byly jejich osudy navzájem propojeny.

„Podařilo se ti odvést Eliase Veturia ze Šerosrázu, vypálit kaufské vězení, pomáhalas u porodu válečnického císaře uprostřed války a čelilas Temnonošovi víckrát, než si pamatuju,“ připomene mi, „a teď se polekáš rámusu v hospodě? Myslel jsem si, že nevíš, co je strach, ápan.“

Helena je odhodlaná za každou cenu chránit svého synovce a získat zpět Impérium. Porazit barbary a sjednotit území i občany. Laia se stydí, že se zamilovala do nepřítele, který se vydával za někoho jiného, nevědomky mu dala ztracený díl Hvězdy a tím mu umožnila osvobodit džiny. Je odhodlaná svou chybu napravit a porazit ho. Strážce duší bojuje se svým starým já a vzpomínkami. Kromě toho řeší, že někdo zadržuje duše od přechodu na druhý břeh.

Čtenáři je nabídnuta i Temnonošova minulost. A konečně vidíme, proč je plný zloby a proč se tolik chce pomstít a všechno zničit. Zrada Keris Veturie rozpoutala peklo a Impérium čelí barbarským nájezdům. Kromě toho Temnonoš se svými džiny útočí na venkovany a vypalují vesnici za vesnicí. Hrdinové vymýšlí plány, jak vyhrát válku a zachránit svět.

Ze začátku jsem se bála, že při čekání na finále zapomenu, co se v příběhu doposud událo. Ale během chvíle jsem si na všechno vzpomněla, k čemuž mi pomohla i zlatá mapa Impéria, která usnadní orientaci v ději a čtenář si tak lépe představí, jak daleko jsou jednotlivá místa od sebe a kde přesně se nachází. Při plánování válečných tažení je to šikovný pomocník.

„Nikdy nebyl jen jeden. Vždy byli tři. Krkavec je první. Laia ze Serry druhá. A Strážce duší poslední. A Matka bdí nad nimi všemi. Pokud selže jeden, selžou všichni. Pokud zemře jeden, zemřou všichni. Vraťte se na začátek a tam najdete pravdu. Bojujte až do samotného konce, jinak je vše ztraceno.“

Akční napínavé vypravování v žánru young adult je složeno ze 6 částí a rozkládá se na skoro 550 stranách. Působivý příběh nás zavede do brutálního světa plného násilí, krutostí a záště. V této tetralogii se utká dobro proti zlu. V sázce je příliš mnoho a hrdinové mají strach o své blízké. Závěrečná bitva se blíží a oni bojují za to, aby nakonec nenastal konec světa.

V knize rozhodně nechybí napětí, zvraty, brutalita, boje, smrt, zrada, nebezpečí, ztráty, proroctví, krev, naděje ani láska. Setkáváme se i s nadpřirozenem v podobě ifritů, ghúlů, či džinů. Autorka bravurně dávkuje napětí a uzavírá kapitoly nějakou zásadní zápletkou nebo zvratem. V průběhu příběhu přibývá napětí a čtenář si tak může vydechnout až po úplném přečtení knihy.

Ukázka:

„Chceš ji sprovodit ze světa, Laio ze Serry.“ Vstane a přistoupí ke mně. „Neboť Keris je zdrojem všeho tvého trápení. Rozbila ti rodinu a udělala z tvé matky vražedkyni, která zabila svého manžela a dítě. Zničila tvůj lid a pořád ho mučí. Udělala bys cokoli, abys ji zastavilo, že ano? A v čem se tedy lišíš ode mě?“ „My spolu nemáme nic společného… „I moje rodina byla zavražděna. Moje žena padla na bitevním poli. Moje děti byly zavražděny solí, ocelí a letním deštěm. Moji příbuzní byli pobiti nebo uvězněni.“ „A spáchali to lidé, kteří jsou už tisíce let mrtví!“ zakřičím. Ale proč bych se s ním bavila? Jen chce získat čas, než se velitelka probere. A myslí si, že jsem příliš pošetilá, než abych to přehlédla. Zaplaví mě zuřivost, která utlumí bolest a přiměje mě zapomenout na velitelku. Všechno se zbarví doruda a v mém nitru se rozevře temnota.

Nebe po bouři – Sabaa Tahirová. Host: Brno, 2021.

logo knihcentrum rodinka