Opět nastal čas doporučit vám nějaký psychologický thriller. Z bohaté nabídky jsem zvolila novinku od britského autora: Robin Morgan-Bentley napsal knihu Penzion. A hned na úvod mohu prozradit, že jsem vybrala dobře.

Victoria a Jamie čekají miminko. Protože se narozením potomka životy rodičů naprosto změní, rozhodnou se, že se ještě pár týdnů před porodem vydají na poslední krátkou dovolenou jen ve dvou. Pro svůj pobyt zvolí odlehlý penzion. Jenže hned druhý den se situace zkomplikuje. Vypadá to totiž, že jejich zatím ještě nenarozený syn se rozhodl přijít na svět o něco dříve… A řada hrůzných událostí na sebe nenechá dlouho čekat!

Sledujeme dvě dějové linky – minulost a současnost, které jsou samozřejmě vzájemně propojeny. Kapitoly jsou napsány z pohledu obou hlavních postav. Jedna z nich skrývá temné tajemství. Kdo? A jaké?

Může se zdát, že autor zpracoval už ohrané téma. I já jsem si říkala, že námět není příliš originální, ale i tak mě anotace zaujala – opravdu dokáže čtenáře nalákat k přečtení příběhu. Dobrou zprávou je, že koncept vyprávění se od ostatních knih s podobným tématem, které jsem zatím četla, opravdu liší. Zápletku Robin Morgan-Bentley zvládl dobře promyslet i propracovat. Během čtení jsem narazila na několik překvapivých momentů a závěr mi tedy skutečně vyrazil dech. Autor postupně odhaluje jednotlivé dílky skládačky, až nakonec získáte ucelený obraz. A najednou vše dává smysl! Sami uvidíte, jak zdánlivě zapomenuté události z minulosti mohou ovlivnit budoucnost. Ano, možná jsou některé věci překombinované a (snad i) nereálné, ale na autorovu obranu musím říct, že tak je to ve většině thrillerů. Přece jen chtějí autoři své čtenáře především šokovat. A tento cíl byl jednoznačně naplněn. A ruku na srdce: bavilo by vás číst, kdyby jednu zápletku nestřídala další a věci se neustále záhadně nekomplikovaly? Díky tomu se příběh tak dobře četl! I já jsem byla zvědavá, co se tehdy před lety v  zapadlém penzionu stalo. Takže jsem knihu prostě nedokázala odložit. A jako matka jsem se marně snažila pochopit jednání hlavních hrdinů a celý příběh ve mně vyvolal řadu emoci. Napjatě jsem čekala, co se tenkrát událo a hlavně z jakého důvodu hlavní hrdinové jednali daným způsobem.

Autor do příběhu okrajově zapojil i (především pro mnoho žen) citlivé téma. Početí dítěte dnes není žádnou samozřejmostí a řada párů se snaží překonat různé problémy, které jim početí komplikují. S tím se potýkali i naši hlavní hrdinové. Když už nic jiného, možná příběh dá některým čtenářkám naději, že nakonec se vytouženého dítěte skutečně mohou dočkat. I když tedy způsob, kterým otěhotněla Victoria, se ukáže jako značně diskutabilní… Na druhou stranu chápu, že ženy toužící po miminku prostě riskují…

Máte-li chuť na napínavý psychologický thriller, mohl by se vám Penzion líbit. Doporučuji ho zejména příznivcům knih spisovatelky Shari Lapeny. I její vyprávění mají podobnou atmosféru.

Ukázka:

Od paty schodiště zamířím ke vchodovým dveřím a opřu se do mohutné zlaté kliky, ale dveře nepovolí. Táhnu a táhnu, jenže je zamčeno a nezdá se, že by se dveře daly otevřít bez klíče. Cítím, jak se mi zrychluje puls, oči mě pálí a zalévají se slzami.
Vklopýtám do kuchyně a zkusím zadní dveře, ale i ty jsou zamčené. Pozotvírám všechny zásuvky a skříňky, zoufale hledám klíč, abych se dostala ven, a když se za mnou vynoří Jamie a položí mi dlaň na rameno, ostře vyjeknu.
„Co blbneš? Uklidni se. Půjdu nahoru a zaklepu u nich na dveře. Mají ložnici přímo naproti té naší.“
Snažím se protlačit kolem něho.
„Neříkej mi, abych se uklidnila. Všechny ty zatracené dveře jsou zamčené. Potřebuju na vzduch.“
Jamie natáhne paži a zastaví mě.
„Ale prosím tě, nebudeme se tady dohadovat. Prostě všechno zamkli, než šli spát. Půjdu je najít, vždyť přece o nic nejde.“
„Haló?“ Slyším, jak volá a stoupá po schodech.
„Ještě není ani osm, Jamie. Nemůžeš je prostě jen tak probudit.“
Vůbec si mě nevšímá a zavolá hlasitěji.
„Haló? Je tu někdo?“
Slyším, jak zkouší jedny dveře po druhých, stlačí kliku a pak zaklepe, bušení a volání postupně nabírá na intenzitě, když zjišťuje, že jsou všechny dveře zamčené.

Penzion – Robin Morgan-Bentley. Praha: Domino, 2023.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92