V prosinci minulého roku jsem se začetla do knihy Cestovní kancelář JinoSvěty z pera britské spisovatelky L. D. Lapinski. Neobvyklé magické dobrodružství jsem si neskutečně užila! A pokud kniha zaujala i vás, mám skvělou zprávu: právě totiž vyšel druhý díl s názvem Na hraně oceánu.

Hlavní hrdiny Flick Hudsonovou a Jonatána Mercatora už velmi dobře znáte. Víte, že Jonatán zdědil po svém otci neobvyklou cestovní kancelář – jedinou svého druhu na celém světě. Pokud se chcete někam vydat, stačí otevřít kufr… Každý z kufrů vás přenese do jiného světa. Flick se v prvním díle seznámila s Jonatánem, který ji představil tajnou Společnost Jinosvětů. Na vlastní kůži si vyzkoušela cestování prostřednictvím kufrů a objevila existenci magie, kouzel i své magické vlohy. Společně s Jonatánem prožila nebezpečné magické dobrodružství a zachránili svět Pětisvětlí. Jedna zápletka v prvním díle však nebyla dotažená do konce: kam se poděl Jonatánův otec? Je tedy jasné, že příběh o Flick a Jonatánovi ještě zdaleka nekončí! Do jakého světa se společně dostanou tentokrát a jakému nebezpečí budou čelit?

„Nemůžeš žít ve světě, do kterého nepatříš.“

Flick se seznámí s piráty z Průrvy. Královna pirátů Nyfe Shabanová, která je zároveň kapitánkou lodi Akonit, totiž poprosí Jonatána o pomoc: kruhový svět Průrva, jeden z nejmenších světů, se neustále zmenšuje. Tvoří ho jediný ostrůvek uprostřed oceánu. Flick, Jonatán a jeho vzdálená příbuzná Avery se společně zúčastní vyjednávání mezi piráty a mořskými bytostmi. Nesleduje Nyfe jen své vlastní zájmy? Podaří se naší trojici spojit odvěké nepřátele a zabránit zhroucení světa?

„Na ctižádosti není nic špatného, ale neměla by být na úkor druhých.“

Hlavní hrdinové před sebou však mají ještě jeden úkol: i nadále pátrají po Jonatánovu zmizelém otci. Vypadá to, že by o něm mohl mít nějaké informace Daniel Thess – prastarý člen společnosti, který bydlí v Domě na obzoru a před kterým by se naši přátelé měli mít na pozoru… Podaří se jim o Jonatánovu otci něco zjistit?

Pamatujete na pravidlo, že během návštěvy jiných světů nesmí dotyční přijít o kufr? Jinak by se totiž nemohli vrátit do světa, ze kterého pocházejí. Jenže někdy se stane, že cestovatel kufr nechtěně upustí. Nebo mu ho někdo sebere… I s takovými problémy se budou muset hlavní hrdinové poprat!

„Moře si bere, co chce. A někdy chce to, čeho se nechceš vzdát, ani kdybys měl zemřít.“

Autorka navazuje na předchozí díl. Připomene vám, co hlavní hrdinové již společně prožili a jak funguje cestovní kancelář JinoSvěty. Potkáte vaše staré známé a zároveň se seznámíte s novými postavami – mimo jiné i s Avery.

I druhý díl je skvělý. Hlavní hrdinové se dostávají z jednoho problému do druhého, takže není nouze ani o napětí. Samozřejmě si budete přát, aby ze všech svízelných situací všichni vyvázli bez újmy. Zároveň už víte, jak cestování mezi světy prostřednictvím kufrů funguje, takže se můžete plně soustředit na samotný příběh. Jen mám trochu pocit, že oproti prvnímu dílu v tomto pokračování ubylo magie. Autorka se soustředí především na dobrodružství na širém moři a vykreslení některých dalších světů. To samozřejmě neznamená, že magie zcela chybí! Ale autorka nepřichází s ničím novým a já jsem čekala, že Flick bude své magické vlohy ještě dále rozvíjet. Nicméně nic to nemění na tom, že jde o čtivý příběh, který zaujme všechny milovníky fantasy bez ohledu na věk.

Na závěr Flick odhalí jedno důležité tajemství, které vám vyrazí dech! Jenže v tu chvíli Flick a její přátele opustíte… Takže pokud jste si tuto fantasy sérii oblíbili, můžete se těšit ještě minimálně na jedno pokračování. Já si ho určitě zase přečtu.

Ukázka:

„Možná není nezvěstný, ale nelze s ním navázat spojení? Jak se dostaneš na místo, které je pořád na obzoru?“
Jonatn se zamračil. „Počkej – pořád? Ten dům je opravdu pořád na obzoru? Takže když se pohybuješ kupředu, stále se ti vzdaluje?“
„Přesně tak. Vidíš ho, ale nemůžeš se k němu dostat.“
„Ale Společnost Jinosvětů se tam přece musela nějak dostat,“ uvažoval Jonatán. „Je to základna – určitě tam byly uloženy kufry. Musí tady být kufr, který nás tam dostane. Pokud ho někdo nepřemístil.“ Pohlédl na prázdnou přihrádku, kterou zbavil zavazadla jeho otec Daniel Mercator těsně předtím, než zmizel.
„Takže… neměli bychom se tam zkusit dostat?“ vybídla ho Avery.
Jonatán si mnul čelo. „Možná ano. Za pokus to nejspíš stojí. Netuším, kde by ten správný kufr mohl být, ale ráno se můžeme pustit do pátrání.“

Cestovní kancelář JinoSvěty: Na hraně oceánu – L. D. Lapinski. Praha: Pikola, 2023. 

logo DK