Znáte spisovatelku Markétu Lukáškovou? Možná jste zatím žádné její dílo nečetli, ale určitě jste její jméno již slyšeli. Mnoho čtenářů zaujala hned svým prvním románem z roku 2017 Losos v kaluži, podle něhož napsala i scénář (čeká na filmové zpracování). Právě s touto knihou také objela republiku v rámci oblíbeného divadelního projektu Listování. Během následujících let napsala ještě čtyři další romány: Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani.

Pokud rádi posloucháte podcasty, tak možná víte, že Markéta se činila i v této oblasti: znát můžete její podcast Příběh, který se opravdu stal. Prostřednictvím něj se seznámíte s více či méně známými epizodami z českých i světových dějin. I zmíněný podcast se dočkal knižního zpracování:  Co vás v dějáku nenaučili. Po pěti fiktivních románech se teda Markéta zaměřila na realitu: zábavnou formou představila důležité mezníky, které skutečně ovlivnily chod našich dějin.

A historie hraje důležitou roli i v jejím nejnovějším vyprávění: za pár dní se v knihkupectvích objeví její novinka, která vychází pod názvem Odvaha.

Hlavní hrdinkou je čtyřiadvacetiletá Adina Löblová. Její osud i po válce nadále ovlivňuje její původ: Ada je totiž Židovka. A židovství už zase bylo stigma.. Soudruzi jí sebrali vyhlídky na vzdělání a ona teď marně hledá naplnění. Mohla být doktorkou. Místo toho pracuje tak trochu jako zdravotní sestra, trochu jako sanitářka a uklízečka. K tomu se stará o invalidní matku, snaží se zabezpečit její a své základní životní potřeby. Třeba sehnat dostatek jídla… A poslouchá Svobodnou Evropu, která představuje jediné spojení se skutečným světem.

Je to pro ni ujištění, že jiný svět tam někde pořád existuje. 

Ada vzpomíná na dětství, na tatínka, na dobu, kdy se ještě měli dobře. Na dobu, kdy mohla snít třeba o studiu v Paříži. A plánovat, jak bude vysedávat v pařížských kavárnách. Jenže pak se vše úplně změnilo… Přišla deportace, tábor, otcova smrt, pád do chudoby, vyhazov ze školy, šikana v práci…

Ada teď vypadá jako ti lidé, co vždycky postávali na nádraží s pytli věcí a nevěděli, kde jsou a kam míří. 

Na svém současném životě marně hledá něco pozitivního. Pak však dostane možnost svůj život změnit – ovšem za cenu morálního selhání. Jak se rozhodne?

Kdybych byla s člověkem, co tenhle režim podporuje, hnusila bych se sama sobě.

Ada je sympatická žena, hned si ji oblíbíte. I když revoltuje proti vlastní víře, v srdci stále zůstává Židovkou. O to těžší je pak volba, kterou musí učinit.

Markéta se ve svém příběhu inspirovala minulostí. Vedle fiktivních osudů však do svého vyprávění zapojila i několik skutečných. Musím se přiznat, že historické romány nepatří mezi můj nejoblíbenější literární žánr. Ale čas od času po nějakém sáhnu. I já jsem četla několik knih, jejichž děj se odehrává v jedné z nejhorší části našich dějin. I mě emočně odbouraly příběhy o tom, jak hlavní hrdinové a hrdinky trpěli v koncentračních táborech. A kolikrát jsem si říkala, jak asi dál vypadal život těch, kteří všechny hrůzy přežili. Markéta mi na totu otázku odpověděla. Svůj nejnovější román zasadila do poválečných let – na knižním trhu najdete málo příběhů, které se odehrávají v této době. Spousta autorů se zaměřuje spíše na dobu válečnou a meziválečnou. Oceňuji tedy, že Markéta svůj příběh zasadila do jiné části našich dějin než mnoho ostatních autorů. I Ada byla v koncentračním táboře. Přežila, vrátila se do „normálního“ života, který však vůbec nebyl normální…

Příběhy noci dokáže naše mysl vymazat během vteřiny. Proč to neumí i s těmi ve dne? 

Autorka má na svém kontě již několik knih a na jejím stylu psaní to určitě poznáte. Román je čtivý, já jsem se do Ady dokázala hned vcítit a byla jsem zvědavá, jaké budou její další životní volby a jakým směrem se její život bude ubírat. Máte-li rádi českou literaturu a chcete si přečíst příběh odehrávající se v jedné z etap našich dějin, neváhejte a pusťte se do čtení.

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 16. května. Doporučená cena je 399 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Ukázka:

„Tys prodala babiččin medailon, abychom se mohly přejíst na šábes? Proč to vlastně všechno pořád chceš tak hrozně dodržovat, po tom všem? Myslíš, že by táta byl rád?“ Nechtěla slyšet odpověď. Matce ztvrdly rysy.
„Ano, byl. Víra není něco, co jen tak vyhodíš jako kus zkaženého masa.“
„Když to maso už nějakou dobu opravdu smrdí, nic jinýho se s ním dělat nedá. A víš co? Namažu si na ten pitomej zapletenej chleba máslo, abys věděla.“ Ada věděla, že touhle malicherností matku dopálí, kašrut u nich doma striktně dodržovala jen ona.
„Dělá ti radost být na mě taková?“
„Přes koho jsi ten medailon prodala? Netvrď mi, žes šla někam sama.“ Pokus o citové vydírání ignorovala. Matka na ni pohlédla trochu provinile.
„Takže Kaufman. Zrovna tenhle srab.“
„Už se nejmenuje Kaufman, ale Nový.“
„Já moc dobře vím, jak se jmenuje, vidím ho obden na vrátnici. Tohle je ta vaše hrdost na vaši víru, radši si změnit jméno a mít pokoj.“
„Já jsem si jméno nezměnila.“
„A proto taky žijeme v týhle díře.“

Odvaha – Markéta Lukášková. Praha: Motto, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92