19551289_10203575112255303_1360014771_nUž delší dobu mě láká přečíst si dnes již poměrně známou sérii Cizinka od Diany Gabaldon. Vzhledem k tomu, že je celkem rozsáhlá a v její společnosti bych tedy strávila dost času, chtěla jsem nejprve vědět, jakým stylem vlastně Diana Gabaldon píše a zda mě její knihy vůbec zaujmou. Proto jsem se rozhodla, že se nejdřív pustím do nějakého jejího kratšího díla, které trochu s Cizinkou souvisí. V rozhodování mi pomohlo nakladatelství Omega, jež před pár dny vydalo její historický román Lord John a důvěrná záležitost. Sama autorka o něm říká, že je takovou interpolací: je součástí série Cizinka a zaujímá místo v její časové linii, soustředí se však na dobrodružství oddělené od životů hlavních postav. Díky tomu jsem se do něj mohla pustit, aniž bych zmíněnou sérii četla a znala – jediná informace, která mi maličko chyběla, je ta, jaké šarvátky se odehrály mezi Johnem Greyem a Jamiem Fraserem. Drobné vysvětlení, které je zde nabídnuto (a které mi nestačí), zní tak, že se nerozešli v dobrém (respektive že se nerozešli nijak).

Některé věci se vcelku těžko ignorují.

Jak napovídá samotný název, hlavním hrdinou je lord John Grey, šlechtic a vysoce postavený důstojník v armádě Jeho Veličenstva. Johnovo dobrodružství se odehrává v Londýně roku 1757 a opravdu se týká velmi důvěrné (řekněme až intimní) záležitosti – John má totiž podezření, že Joseph Trevelyan, který je zasnoubený s jeho sestřenicí Olivií Pearsallovou, onemocněl syfilisem. Olivie je sirotkem a před deseti lety se stala chráněnkou Johnova bratra Hala – ten je však momentálně v zahraničí a sňatek má být uzavřen už za pouhých šest týdnů. Proto se John nyní cítí za svou rodinu zodpovědný a zaujme místo svého staršího bratra, který by správně měl tuto situaci vyřešit. Než začne jednat, bylo by rozumné, aby si své podezření ohledně Josephova onemocnění ověřil, pak případně zasáhl. Přece nemůže Olivii dovolit, aby si Josepha v takové situaci vzala. Jenže pokud by mělo být odvoláno zasnoubení, vedlo by to ke skandálu, protože zasnoubení v této společenské třídě se neuzavírají a nerozpouští lehkovážně. Jakémukoli skandálu je potřeba zabránit. Aby komplikací nebylo málo, dojde k záhadné smrti seržanta jménem O’Connelli. Je to rovněž John Grey, kdo se má věnovat vyšetřování ohledně aktivit týkajících se tohoto seržanta, jež vedly k jeho smrti. Podezřelých je ovšem několik, takže to John opravdu nebude mít jednoduché. Mohlo by být pojítkem obou Johnových úkolů německé červené víno? A jakou roli v celém příběhu hraje dáma v zelených šatech?

„Čas je důležitější než bezpečnost.”

Přestože román není příliš dlouhý, je velmi dobře promyšlený. Zavede vás do dvou rozdílných prostředí Anglie osmnáctého století – nablýskané i oplzlé. Nechybí ani poslední dobou mezi autory poměrně oblíbená tématika homosexuality.  John se stává žralokem v moři politických intrik, které se týkají všech vrstev anglické společnosti. A i když i jemu jde o život, skvěle si poradí s nečekanou vraždou i chybějícími důkazy. Každý čtenář jistě ocení, že vrah není předvídatelný – mně se ho odhalit nepodařilo, protože nakonec bylo vše trochu složitější, než se původně zdálo. Bavilo mě pozorovat Johnovu inteligenci, myšlenkové pochody a logiku, kterou prokázal při řešení obou svých úkolů. Navíc je to sympatický hlavní hrdina, kterému záleží na rodině, takže si ho prostě zamilujete. Všechny zápletky na sebe navazují a ve chvíli, kdy se začnou rozplétat, do sebe dokonale zapadnou. Navíc se ukáže, že oba Johnovy úkoly spolu nečekaně souvisí, což celému příběhu dodává potřebnou pointu.

„Moc tlačte na otázky a člověk vám řekne, co si myslí, že chcete slyšet.”

Po přečtení tohoto historického románu, který je také tak trochu detektivkou, vím, že jakmile budu mít více volného času, mohu se bez obav pustit i do autorčiny série Cizinka. Navíc mě zajímá, jak to bylo s Johnem a Jamiem – v mém případě se autorce vyplatilo situaci mezi nimi nakousnout, ale nevysvětlit.

Ukázka:

„Takže,” pokračoval Quarry a mírně zvedl hlas, aby ho bylo přes rachot a vrzání kočáru slyšet, „tenhle muž, Trevelyanův lokaj – Byrd se jmenuje, Jack Byrd – se ubytoval naproti té lehké děvě, se kterou O’Connell žil. Sledoval seržanta sem a tam, nahoru a dolů Londýnem, posledních šest týdnů.”

Grey vyhlédl z okna. Počasí zůstávalo několik dní hezké, ale brzy se to zlomí. V dálce zněl hrom. Grey ve vzduchu, který chladil tvář a osvěžoval plíce, cítil přicházející déšť. 

„Co tenhle Byrd říká, že se stalo tu noc, co byl O’Connell zabit?”

„Nic.” Quarry si důkladněji urovnal na hlavě paruku, když se kočárem prohnal závan vlhkostí obtěžkaného vzduchu.

„On O’Connella ztratil?”

Quarryho upřímné rysy se kysele zkroutily.

„Ne, my jsme ztratili Jacka Byrda. Toho chlapa nikdo neviděl a nikdo o něm neslyšel od noci, kdy byl O’Connell zabit.”

Lord John a důvěrná záležitost – Diana Gabaldon. Omega, 2017.