15841059_10202822232713785_558031264_nDnes bych vám ráda představila knihu mladé české autorky Lenky Dostálové s názvem Démon stínů, která je prvním dílem série Dcery světla a temnoty. Hned na úvod prozradím, že by mohla zaujmout zejména mladší čtenáře milující fantasy.

Lenka Dostálová vypráví o dvou šestnáctiletých dívkách – dvojčatech Lee a Sáře. Tyto dvě dívky prožily velkou část svého dosavadního života v dětském domově a na rodiče si v podstatě nepamatují – ani jedna z nich si nedokáže vybavit žádnou vzpomínku z doby před nástupem do dětského domova. Nezdá se vám to trochu podezřelé? Obě dívky však s jistotou vědí, že celý svůj dosavadní život strávily společně. Nyní čelí zásadnímu okamžiku – Sára má šanci na pěstounskou péči. To však znamená, že se sestry budou muset rozdělit – Sára začne žít úplně nový život a Lea zůstane v dětském domově. Podle hlavní vychovatelky je pro Sáru životně důležité, aby se odstěhovala k pěstounce a Lea by jí tuto šanci rozhodně neměla pokazit. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby se sestry nějakou dobu raději nevídaly… Není příliš překvapivé, že tento požadavek je pro ně v podstatě nesplnitelný, jedna od druhé se zkrátka úplně odtrhnout nedokáže. Leu sice štve, že její sestra už v domově nebude, ale na druhou stranu jí nový život opravdu z celého srdce přeje.

„Život je neustálý boj. Boj, který nikdy nesmíš vzdát.“

Poté, co Sára odejde z domova ke své nové pěstounce, však dojde k řadě nečekaných skutečností a ke zvratům, které se samozřejmě dotknou obou sester. Postupně začnou odhalovat svět magie, jež před nimi měl zůstat (a řadu let také zůstával) ukrytý. Pokud budou chtít zpět své životy a především svůj svět, budou muset porazit Démona stínů. Čeká je tedy nelehký úkol, který vyžaduje, aby obě táhly za jeden provaz, ovšem dokáží to?

„Osud není předem určený. Pouze ti ukáže cestu. Ale je na tobě, jestli se po ní vydáš, nebo ne.“

Líbí se mi styl, kterým je dílo napsáno – kniha je určená čtenářům od čtrnácti let, takže struktura textu určitě odpovídá cílové skupině. Já bych ji s klidem dala do ruky i mladším čtenářům. Autorka sice používá delší a složená souvětí, ale na druhou stranu na pochopení nejsou nijak složitá. Celý příběh tak příjemně ubíhá a nezasekává se. Rovněž oceňuji, že jsem v celé knize nezahlédla snad ani jeden překlep – to se dnes příliš často nestává. Co bych autorce naopak vytkla, je kombinování českých a anglických jmen, v této souvislosti mohla zvolit jednotnou strukturu. A protože jde o českou literaturu, přikláněla bych se spíše k českým jménům.

Jak jsem naznačila již v úvodu této recenze, dílo zaujme zejména ty čtenáře, mezi jejichž oblíbené žánry patří fantasy. Je totiž plné magie, čar a kouzel, cestování časem, čarodějů, démonů, stínů, strážců, draků, bojů, ale také zrad a bolestných ztrát. Zkrátka mě opravdu nenapadá, co víc by mělo fantasy obsahovat. Démona stínů si přečetla i má dvanáctiletá neteř a byla nadšená. Protože má ráda díla jako Eragon, Časodějové, Nedej se a Harry Potter, tušila jsem, že se jí bude líbit. Teď netrpělivě požaduje další díl, na který si však bude muset ještě chvíli počkat. Pokud máte ve svém okolí někoho v podobném věku a s podobnými oblíbenými příběhy, tak myslím, že s Démonem stínů opravdu nešlápnete vedle.

Ukázka:

S potutelným úsměvem bosky přeběhla zahradu a zády se přilepila ke staré zdi. Obezřetně se blížila k díře, kterou sama použila už tolikrát, že by to ani nedokázala spočítat. Pořád čekala, kdy se před ní objeví světlo něčí baterky, ale nic nezahlédla. Prolezla otvorem a popošla dál mezi stromy. Všude však byla tma a naprosté ticho. 

Muselo se mi to zdát, pomyslela si zklamaně a obrátila se, aby se vydala zpátky. V ten okamžik však zaslechla slabé zašustění látky ve spadaném listí. Prudce se otočila a překvapeně si zastínila oči před modrým světlem, které ji oslnilo. Vyjekla bolestí, když jí cosi vrazilo do hrudi. Celým tělem jí projela ostrá křeč, jako kdyby dostala ránu elektrickým proudem. 

Omámeně klesla na kolena, a než si to uvědomila, dopadla do měkkého listí. Zamrkala, aby zahnala slzy, které jí vyhrkly, a spatřila před sebou něčí siluetu. „Kdo…?“ vysoukala ze sebe s obtížemi, než ztratila vědomí. 

 

Dcery světla a temnoty: Démon stínů – Lenka Dostálová. Fragment, 2016.