15878729_421257574931400_643763835_nProjekt Alfa je prvním dílem připravované série, kterou má na svědomí mladá česká autorka. Jedná se o sci-fi příběh, řadící se do young adult literatury, který se odehrává na americkém kontinentě. Tento debut Lenky Dostálové se dostal na pulty knihkupectví koncem dubna.

Vždycky jsem si myslela, že vím, kdo jsem. Ještě nikdy jsem se tolik nemýlila…

Hlavní hrdinka Layla Morgensternová studuje taneční školu. Tanec je pro ni naprosto přirozený, je její vášní a radostí. Při jedné hodině nečekaně omdlí, a když se probudí, nic není jako dřív. Trpí bolestmi a také se zdá, že se změnila. Layla je úplně zmatená, neví, co se s ní děje, ale hodlá na to za každou cenu přijít. Aby toho nebylo málo, tak se ji z nemocnice pokusí odvléct neznámý muž. Zarputilý cizinec se ze všech sil snaží Laylu dopadnout. Ta se ovšem nehodlá vzdát bez boje.

Měla jsem pocit, jako kdyby mě srazilo auto. Nebo spíš náklaďák… načež mě následně přejel parní válec, lokomotiva a ještě něco, co jsem nedokázala pojmenovat.

Útlá kniha je plná tance, nebezpečných honiček, přátelství a nečekaných informací. Velký přínos vidím v osobnosti hlavní hrdinky, která je správně sarkastická, cynická a ironická. Během celé knihy padne opravdu hodně vtipných hlášek, které pobaví a oživí děj. Navíc je Layla bojovnice, nic si nenechá líbit. Prostě silná osobnost, kterou nechcete naštvat, ale naopak ji mít na vaší straně.

Co jsi sakra zač, Laylo?“ zeptala se mě nevěřícně Georgia. „Buffy, přemožitelka upírů?“ „Ne. Jen naštvaná puberťačka,“ odpověděla jsem a otočila se k ní.

Knihu bych rozdělila na několik části. V té první se potkáváme s Laylou Morgensternovou, která žila obyčejným životem, který ji znepříjemňovala jen její otravná blonďatá spolužačka Amanda. Objevují se zde situace jako vystřižené z amerických komedií pro náctileté dívky, kde je typické, že si jdou hrdinky po krku. Pak nám nastává zlom v ději a s hrdinkou se dějí divné věci. Mění se. Postupně odkrýváme pravdu a zároveň se z Layly podle mě stává taková moderní verze superhrdinky. A další část je opět úplně jiná a probíhá v jiném prostředí s jinými hrdiny, ale víc vám už neprozradím.

Lenka Dostálová pochází z Jičína. Nyní studuje na České zemědělské univerzitě v Praze. Po dědečkovi zdědila lásku po knihách a příběhy si vymýšlí už od třinácti let. Lenka žije na vesnici a stará se o rodinný statek. Stejně jako Layla má slabost pro tanec a navíc má moc ráda zvířata.

Ukázka:
Myslím, že jsem se musela posadit, protože když jsem zvedla hlavu, dívala jsem se na vlastní odraz v zrcadle, jež lemovalo celou jednu stěnu. Zamrkala jsem, abych rozehnala tu zatracenou rudou mlhu. Můj odraz byl celý bledý. Tedy víc než obvykle. Ale to nebylo to nejhorší. Z koutků očí mi po tvářích stékaly rudé slzy. Stejně tak jako z nosu. Roztřeseně jsem zvedla ruku a té tekutiny se dotkla, čímž jsem si ji rozmazala po tváří. Pak jsem pravděpodobně ztratila vědomí.

Projekt Alfa – V pasti  – Lenka Dostálová, Fragment, 2016.