15782159_10202799683790076_1956706985_nNarození dítěte je pro každého velkou životní změnou – zejména pro ženu, která se stane matkou, ale také pro její rodinu a především partnera. Její život získává zcela nový rozměr a nic není tak, jak to bývalo dříve. Právě takovými změnami souvisejícími s rodičovstvím se ve svém díle Mateřská, ale určitě ne dovolená zabývá Julie Halpernová. 

Autorce se formou románu podařilo zpracovat různé radosti a strasti rodičovství. Hlavní hrdinkou je šestatřicetiletá Annie, která před mateřskou dovolenou pracovala jako učitelka angličtiny na střední škole. S manželem Zachem jsou přesvědčeni o tom, že už jsou připraveni pořídit si potomka – jenže právě mateřská dovolená je z tohoto omylu pomalu vyvádí.

Celé dílo začíná samozřejmě porodem – ten je vyobrazen s různými úskalími, které při něm ženu mohou potkat, včetně různých problémů po porodu nebo problémů spojených s kojením. Julie Halpernová zobrazuje život s novorozencem den po dni – až do jeho stosedmdesátého dne života. Zabývá se budováním vztahu mezi rodiči a dítětem a neopomíná řadu různých problémů, které rodiče dítěte prožívají (pocity Annie, že právě ona je tou nejhorší na světě, protože všichni rodiče přece vědí, co si se svým dítětem počít – jenom ona ne). Dále autorka ukazuje, jak se mění vztah mezi partnery – Zach jako otec dítěte je nyní ten, kdo se celý den poflakuje v práci, zatímco Annie se snaží být vzornou hospodyňkou a matkou – často má však pocit, že tato její snaha je naprosto marná. Celý příběh je pojatý v moderním stylu – je doplněn moderními technologiemi jako je např. facebook. Nechybí velké množství vtipných situací, které vlastně v praxi vůbec nejsou vtipné – jenže pokud je zrovna skutečně neprožíváte (nebo je už máte za sebou), budete se smát.

Celé dílo je napsané vtipně, ale zároveň velmi realisticky. Po jeho přečtení si uvědomíte, že všechny matky zažívají obdobné pocity zoufalství, protože dvaačtyřicetihodinovou každodenní péči o malé miminko prostě nemohou zvládnout, jsou unavené, nevyspalé atd. Každá matka však záhy zjistí, že díky obrovské mateřské lásce to zkrátka zvládnout jde. Styl a vyjadřování Annie mi trochu připomínal Bridget Jonesovou, takže pokud s touto postavou sympatizujete, budete jistě fandit i Annie.

Román Mateřská, ale určitě ne dovolená mohu doporučit všem ženám, které již matkami jsou nebo se jimi v nejbližší době stanou – myslím, že vás od mateřství určitě neodradí, naopak pochopíte, že pocity, které prožíváte nebo budete prožívat a o kterých máte pochybnosti, jsou naprosto normální. Je to zkrátka kniha do nepohody, která je o skutečném životě – můžete ji vnímat třeba jako podporu, jak vše zvládnout. Věřím, že by mohla být prospěšná i mužům, jejichž partnerky jsou v očekávání nebo kteří mají novorozence doma – možná by pak lépe dokázali pochopit, jaké pocity ženy prožívají.

Ukázka:

Zbývají poslední dva dny, než se Zach vrátí do práce v místní bance, kde maká jako IT specialista. „Proč se toho tak bojíš?“ Máma chová Sama a já zatím jezdím perem po okrajích obálky. Šklebí se na mě dvě zpola dokončená poděkování. „Já vychovala dvě děcka bez toho, aby mě tvůj táta obskakoval, a vyšly jste z toho docela slušně.“

„Já se nebojím, jestli ze Sama vyroste slušný člověk. Stejně nemá prakticky šanci, vzhledem k tomu, že je to tvůj vnuk.“ Zašklebím se. „Bojím se, že jako máma totálně vybouchnu,“ vysvětlím.

„Tak já ti svěřím jedno malé tajemství: všecky mámy to většinu času akorát mrší. Krása toho, když jsi máma na plný úvazek, spočívá ve skutečnosti, že kolem není nikdo, kdo by byl svědkem tvých selhání. Sam to přece nikomu neřekne. Než se naučí mluvit, budeš zpátky v práci.“

„Ty dokážeš člověka vážně povzbudit, mami. Na druhou stranu jsi ale velice moudrá. Určitě se sem nechceš na pár měsíců nastěhovat?“

Mateřská, ale určitě ne dovolená – Julie Halpernová. Jota, 2016.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Jota.