Dnes bych vám ráda představila knihu, která potěší malé i velké milovnice čarodějek. Patříte-li mezi ně i vy, rozhodně si nenechte ujít příběh s názvem Doručovací služba čarodějky Kiki.

Knihu napsala japonská spisovatelka a překladatelka Eiko Kadono (nar. 1935). Narodila se v Tokiu a ještě jako dítě byla během druhé světové války evakuována do severního Japonska. Vystudovala anglickou literaturu a po ukončení studia emigrovala do Brazílie, kde strávila dva roky. V její tvorbě naleznete zejména knihy pro děti a zmíněná Doručovací služba čarodějky Kiki je jejím nejslavnějším dílem. Japonský režisér Hajao Mijazaki podle ní natočil stejnojmenný animovaný film. Obrovská popularita knižní i animované verze dala postupně vzniknout šesti dalším knihám o malé čarodějce.

Hlavní hrdinkou je třináctiletá čarodějka Kiky, která vyráží do světa na zkušenou – musí se totiž osamostatnit, tzn. odejít z domova, najít si město či vesnici, kde žádnou čarodějnici nemají, a založit vlastní domácnost.

Kiki se usadí v přímořské městečku Koriko. A protože se o sebe nyní bude starat sama, musí vymyslet způsob, jak si vydělá na živobytí. Její největší předností je létání, využije tedy svých schopností a založí si expresní doručovací službu. Jenže vše nepůjde tak hladce, jak si představuje… Většina lidí totiž opravdovou čarodějnici nikdy neviděla! Dokáže si Kiki poradit se všemi patáliemi, do kterých se dostane? Všichni víme, že najít v životě své místo dá pořádně zabrat! Jak si Kiki povede? A podaří se jí získat si srdce místních lidí?

„Postavit se na vlastní nohy není nic lehkého.“

Většina čarodějek má od nepaměti po svém boku černou kočku. Nebo kocoura. Ani tady samozřejmě nechybí – seznámíte se s mluvícím kocourem jménem Džidži, který dělá Kiki společnost. A uvidíte, že mít někoho, s kým můžete sdílet radost i smutek, je nesmírně uklidňující.

I když nepatřím k cílové skupině čtenářů, kterým je vyprávění určeno, moc jsem si ho užila. Nadšená byla i dcerka, která má pohádky o čarodějnicích také velmi ráda. V knize nechybí mnoho humorných okamžiků, které vám vykouzlí úsměv na rtech. Čarodějku Kiki si zkrátka musíte oblíbit, jinak to snad ani nejde. Moc se mi líbilo, že Kiki měla o svém životě jasno a v jistých mezích dokázala vzdorovat i svým rodičům – třeba ve chvíli, kdy po ní maminka chtěla, aby dodržovala čarodějné tradice. Čas od času sice udělá nějaké zbrklé rozhodnutí, ale bez toho by to přece v životě vůbec nešlo. Odhodlání malé Kiki rozhodně nechybí!

„Ty přece taky v jednom kuse vykládáš, jak má být čarodějka spořádaná a skromná. Ale já se nechci pořád jen starat, abych se nedostala do řečí. Chci si žít podle svého a dělat to, co se mi líbí.“

Děti jistě ocení i ilustrace, které příběh doplňují – i mě zaujaly. Přestože Kiki řeší různé patálie, jde o sebevědomou, odvážnou a inspirativní hlavní hrdinku. Tak se pusťte do čtení!

Ukázka: 

Doručovací služba čarodějky Kiki – Eiko Kadono. Praha: Albatros, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92