Znáte spisovatelku Janet Evanovich? Pokud ne, tak právě teď je správný čas to napravit. Autorka se věnuje např. rozsáhlé sérii s hlavní hrdinkou Stephanií Plumovou. Mně se z této série dostala do rukou její kniha Přísně tajná. A musím říct, že jsem si čtení naprosto užila. Bylo to pro mě skvělé odreagování v době předvánočního shonu. A troufám si říct, že po přečtení této recenze po ní rádi sáhnete i vy.

Jak jsem již naznačila výše, hlavní hrdinkou je charismatická Stephanie Plumová, která pracuje jako lovkyně odměň pro svého bratrance Vinnieho. Mimo to příležitostně melouchaří pro Rangera. Ačkoli má Stephanie přítele (a je to velký sympaťák), mezí ní a Rangerem panuje nebezpečná sexuální přitažlivost.

„První nápad bývá nejlepší. Řiď se svým instinktem.

U Vinnieho je jejím úkolem pátrat po takových lidech, za které bratrancova firma složila kauci a kteří se nedostavili k soudnímu jednání. Tentokrát je v jejím hledáčku Jimmy Poletti. Dvaašedesátiletý prodejce aut s těstovitým obličejem působící velmi seriózně – spíše jako bankéř než prodejce aut. Jenže se ukázalo, že místo s auty obchodoval i s nezletilými dívkami z Mexika. A teď se po něm slehla sem. Dokáže ho Stephanie vypátrat? Vše se zkomplikuje ve chvíli, kdy shodou náhod narazí na Briggse: Polettiho bývalého účetního. Asi vás příliš nepřekvapí, že účetnictví vedl opravdu kreativně a zná většinu Polettiho tajemství. Stává se tak nežádoucí osobou. Právě kvůli tomuto muži se i sama Stephanie několikrát ocitne v ohrožení života.

„Vy jste s Jimmym nemluvil?„Já? Ne. Vždyť je to kriminálník. Vypadám snad jako někdo, kdo se baví se zločinci?

Přísně tajná je pro mě výbornou kombinací všeho, co má správná knížka mít. Najdete v ní dobrou zápletku obsahující správnou dávku napětí, příjemného humoru i romantiky. Ale pozor, rozhodně to není žádná slaďárna! Myslím, že tato kniha se bude líbit i mužské části čtenářů, zejména vzhledem k charakteristice hlavní hrdinky Stephanie. Kterého muže by žena jako ona nezaujala? Sexy lovkyně zločinců, která má však i něco v hlavě. Pro některé muže je to určitě velmi přitažlivá kombinace. Ženy si zase užijí milostný trojúhelník, jenž se v příběhu vyskytuje. Musím se přiznat, že sama nevím, kterému z mužů by Stephanie měla dát přednost. Oba to jsou neskuteční sympaťáci a sexuální energie z nich jenom hýří.

„To myslíš vážně? Vždyť si mi nic neřekl!” „A přesně proto jsem se neoženil,” poznamenal Ranger. „Ženský mají pořád nějaký otázky.”

Rozhodně musím pochválit kompozici díla. Moc se mi líbí, jak je vše na začátku pěkně uvedeno a vysvětleno. V ničem se tak nebudete ztrácet a ve všem budete mít od začátku jasno. To samozřejmě přispívá k tomu, že se do příběhu okamžitě začtete. Postavy jsou celkem podrobně představeny a charakterizovány. A musím říct, že některé jsem si velmi oblíbila: samozřejmě Stephanii, dále její kolegyni Lulu, která má na vše pohotovou (a často jízlivou a tím dokonalou) odpověď. A také její babičku. Právě ta vás svými názory naprosto odrovná. Je to zkrátka taková babička drsňačka, která je pro každou špatnost. Navíc nechybí úžasné slovní přestřelky, u nichž se skutečně pobavíte. Celý příběh je tak příjemně oživen. Ačkoli je vše psáno hovorově, tak oceňuji, že autorka nesklouzává k vulgarismům. Vše zkrátka působí vyváženě a přirozeně, ale zároveň nápaditě.

„Pornofilmy mají nejlepší názvy,” řekla babička. „Pár bych jich klidně zkoukla. Jeden jsem si kdysi předplatila, ale byly tam jen samý nahý ženský, a já chtěla vidět nahý chlapy.”

Už dlouho jsem nečetla knihu, u níž bych se tak nasmála. Myslím, že tohle je přesně takový příběh, jenž v sobě má potenciál k tomu, aby zaujal široké spektrum čtenářů. Věřím, že ani vy nebudete mít problém se do něj začíst.

Ukázka:

Sešli jsme po schodech zpátky na ulici a zalapali po dechu, když jsme uviděli explorer. Stál na betonových tvárnicích, a kromě všech kol chybělo i pár věcí pod kapotou. Nikde nikdo. Jen dočista obrané auto u chodníku. Lula seděla nehybně za volantem, hlavu zakloněnou, oči zavřené a pusu dokořán. Neviděla jsem žádnou krev. Nehýbala se. Otevřela jsem dveře na straně řidiče a Lula si odfrkla a otevřela oči.

„Jsi v pořádku? zeptala jsem se jí.

„Jasně. Je to tady jako město duchů. Vůbec nic se neděje.” Zadívala se před sebe na otevřenou kapotu. „Co to má být?”

„Někdo pěkně oholil auto, zatímco jsi chrápala,” vpálil jí Briggs. „Ty seš ale blbá.”

Lula vystoupila a zírala na to, co zbylo z auta.

„To je ale sprosťárna. Člověk jen na chvilku zavře oči a hned je tu pan Chmaták. Tyhle lidi nemají žádné vychování. Vzali nám kola! Každej přece vidí, že jsem v autě a bez kol nemůžu odjet. Jak se teď asi dostanu domů?

Přísně tajná – Janet Evanovich. Omega, 2017.