Zlatí vlci jsou prvním dílem dobrodružné fantasy série od indicko-filipínsko-americké autorky Roshani Chokshiové. Jedná se o dobrodružné dílo, ve kterém jde především o honbu za starodávným artefaktem.

Kulisou knihy se stala skvostná Paříž roku 1889. V té době byla Paříž střediskem kultury, vědeckého pokroku, ale zároveň se zde objevila vlna antisemitismu. Autorka tedy upozorňuje na to dobré i to špatné. Zkoumá lesk i hrůzy této doby a to očima lidí na okraji společnosti.

Séverin Montagnet- Alarie se chce pomstít. Byl mu odepřen nárok na právoplatné dědictví. Členové řádu se ho zbavili a on se s tím nehodlá smířit. Hodlá si vzít nazpátek, to co mu bylo odepřeno. A tak postupně splétá nejrůznější plány. Zaměřil se na velice mocný babylonský artefakt. Aby zjistil, kde se nachází, bude muset ukrást nejeden předmět a rozluštit nejednu hádanku. Naštěstí má kolem sebe partu velice bystrých a schopných lidí, kteří mu rádi pomůžou a vrhnou se do nebezpečných akcí spolu s ním.

Nikdy nezažil, jak mu před očima kradou budoucnost a drtí ji na prach. Nechápal, že aby člověk mohl rozložit organizaci, která mu zničila život, musí se k ní připojit.

Nápad na napsání knihy vzešel u Chokshiové, když si přečetla o proslulé a oblíbené světové výstavě, ve které byla předváděna filipínská lidská zoo. Šlo o lákadlo výstavy, u kterého se návštěvníci kochali pohledem na kmeny Igorotů, kteří museli pro pobavení publika zabíjet a pojídat psi.

Jedná se o dobrodružnou knihu o skupině lovců pokladů, kteří společně řeší nejrůznější záhady. Všichni jsou to talentovaní a nadaní lidé, kteří se vrhli do rizikové práce. Jedná se o skupinu odborníků – stratég, konstruktérka, historik, tanečnice a bratr ve zbrani. Opravdu různorodá sorta, která ovšem drží při sobě.

Součástí knihy jsou i obrazce různých hádanek a hologramů. Taktéž nechybí úryvky ze zpráv, archivní záznamy či kousky dopisů. Jedná se tak o zajímavé zpestření samotného příběhu, jehož součástí je ovládání mysli, kolonialismus, klany, tajemství i přátelství.

Bylo to jen slovo. Nemělo žádnou váhu, atomové číslo ani chemickou strukturu, díky níž by na sebe mohlo vázat další molekuly. Nebylo skutečné. A přesto ťalo do živého.

Příběh je rozdělen do více částí a je vyprávěn z pohledu několika hlavních hrdinů. Například Enrique je pohledný historik a jazykovědec. Zofia je nespolečenská a tichá. Séverin je vedoucím skupiny a stará se o Tristana, který má nadání pro květiny, díky tepectví, které mu umožňuje ovládat kapaliny. A nakonec tu máme tajemnou a krásnou tanečnici.

Zlatí vlci jsou úvodním dílem série, ve které teprve postupně poznáváme hlavní hrdiny. Kniha, která je přirovnávaná k Šesti vranám od Leigh Bardugo, obsahuje mýty, starý svět, skryté hrozby, pomstu, sliby i minulost. První díl mi připadal jako takový rozjezdový, snad si autorka šetřila nápady na pokračování, protože mě osobně děj nijak zvlášť neuchvátil. Chyběla mi tam jiskra i napětí, k jednotlivým postavám jsem si nenašla vztah a tajemné hádanky by mohly být rafinovanější. Ale pokud máte rádi záhady a dobrodružné knihy, ve kterých nechybí vodítka a rádi pátráte, tak se směle do této knihy pusťte a třeba zrovna vás mile překvapí.

Roshani Chokshiová se zaměřuje na young adult romány. Studovala práva, ale po úspěšně vydané knize studia zanechala a vrhla se na spisovatelskou kariéru. Napsala například Hvězdami dotčenou královnu či Korunu přání.

Ukázka:
Existovaly dva druhy tepeckého nadání: duševní a hmotné. Tepec s předpoklady pro ovládání hmotných věcí mohl pracovat s jedním ze tří skupenství: s kapalinami, plyny, nebo pevnými látkami. Jak Tristan, tak Zofia měli dar hmotného tepectví – Zofia dokázala ovládat pevné skupenství, hlavně kovy a krystaly, zatímco Tristan měl cit pro kapaliny, především pak tekutiny přítomné v květinách.Veškeré tepectví svazovaly tři podmínky: síla umělcovy vůle, konkrétnost jeho uměleckého záměru a vlastnosti zvoleného živlu či předmětu. Což znamenalo, že osoba se schopností tepat hmotu a nadáním pro kameny by se bez znalosti chemického složení konkrétního kamene, s nímž si přála manipulovat, nika nedostala. Nadání se projevovalo už v dětství, nejpozději do třinácti let.

Zlatí vlci – Roshani Chokshiová. Host, Brno 2020.

 

logo knihcentrum rodinka