Také v době Vánoc rádi sáhnete po nějaké knize s vánoční tematikou? Pokud ano, tak vám mohu doporučit Strom splněných přání, jehož autorkou je Jenny Gladwell. Proč si ještě v lednu alespoň takto nepřipomenout poklidnou vánoční atmosféru? Nebo si můžete knihu prozatím nechat v záloze a pustit se do čtení před příštími Vánocemi.

Hlavní hrdinkou je Jane Brooková, která pracuje už téměř deset let jako reportérka v prominentním listu „Londýnský kurýr“. Svou práci má ráda a nedávno dosáhla obrovského úspěchu s jednou ze svých reportáží, na které pracovala půl roku. Bohužel se do své práce tak ponořila, že jí nezbýval čas na nic jiného. Už vůbec ne na románek plný euforie s kolegou Simonem Laytonem. Protože i on je reportérem, věřila, že pro situaci bude mít pochopení. Zdá se však, že Simon patří k mužům, kteří po svém boku jednoduše nesnesou úspěšnou ženu.

„Někdy to nevidíš, přestože to bije do očí.“

Téměř rok se jejich vztah jevil jako dokonalý. Samozřejmě až na pár drobných trhlinek, které Jane tak trochu přehlížela. V den, kdy její očekávaná reportáž plná skandálních odhalení konečně spatřila světlo světa, se Jane nemohla dočkat, až svůj pracovní úspěch se Simonem oslaví. A vynahradí mu všechen ztracený čas. Jenže Simon udělá něco, co Jane ani trochu nečeká: rozejde se s ní. Navíc se obratem vrátí ke své bývalé přítelkyni! A tak Jane sice dosáhla obrovského úspěchu ve své kariéře, ale zároveň ztratila partnera.

„Vždycky mu vadilo, že trávím hodně času v práci – a to nás nakonec rozdělilo. Při zpětném pohledu jsou věci vždycky jasnější.“

Jane rozchod nenese příliš dobře. Vzhledem ke všem okolnostem získá její šéfová dojem, že nastal čas, aby Jane zvolnila své pracovní tempo. Nemůže se hned jako buldok zakousnut do další reportáže, která bude znamenat jiné skandální odhalení. Je čas, aby se Jane odreagovala. A tak ji pošle na služební cestu do Norska. Jejím úkolem je sepsat jednoduchou reportáž o tom, jak a kde se kácí vánoční strom, který následně zdobí Trafalgarské náměstí (už od roku 1947 daruje Oslo Londýnu vánoční strom jako poděkování za pomoc poskytnutou ve 2. světové válce). Jane tak čeká luxusní cesta překrásnou norskou krajinou, na jejímž konci se stane svědkem kácení vybraného stromu. Bude mít možnost poznat norské vánoční zvyky a ochutnat místní kuchyni. Zní to idylicky, nemyslíte? Jenže je tu jeden problém: Jane nemá ráda Vánoce. Nicméně vždy to tak nebylo. Takže třeba právě v Norsku ji vůně Vánoc dokáže zase polapit – ta z románů, starých obrazů a koled. A navíc by to mohl být způsob, jak konečně zapomenout na Simona.

„Ta cesta do Norska přišla v pravý čas. Dostane se daleko od Simona, napíše pár tisíc slov o vánočním stromě a domů se vrátí odpočatá a připravená vstoupit do nového roku. A ještě něco. Všem chlapům se vyhne na sto honů!“

Jane nemá nejmenší tušení, co všechno jí cesta do Norska přinese. Ačkoli se zapřisáhla, že mužů si ani nevšimne, osud jí do cesty přistaví hned několik zajímavých exemplářů, kteří ji překvapivě mají čím obohatit. Třeba jeden odepsaný novinář a moderátor z televize, který se stal oblíbencem bulváru a který nemá zrovna nejlepší pověst. Velmi inspirativní je setkání s postarším mužem, bývalým vojákem norské armády a válečným hrdinou, jehož emotivní příběh s kořeny hluboko v minulosti nenechá extratřídu mezi investigativními žurnalisty spát. A tak se rozhodne, že mu pomůže najít dávno ztracenou lásku a místo naplánovaného programu své služební cesty se vydává za vlastním dobrodružstvím. Z celého příběhu si odnese jedno důležité ponaučení.

 „Na lásku člověk nesmí čekat. Musí po ní chňapnout oběma rukama.“

Nejspíš jste už pochopili, že Strom splněných přání patří ke knihám, které se nesou na vlně tolik oblíbeného a čím dál častěji vyhledávaného „hygge“. Zasněžené scenérie, norské fjordy, barevné světelné řetězy, koše se žhavým uhlím, oheň, tlusté šály, teplé ponožky, vánoční stánky, horký cider, čaj, čokoláda, sušenky a město zářící miliony světel. To vše dotváří kouzelnou atmosféru celého příběhu. Jistě vás nepřekvapí, že tempo vyprávění je spíše klidnější. Nečekejte žádné velké zvraty – jen pár odhalených tajemství a zrad. Prostě se jen pohodlně usaďte, uvařte si horkou čokoládu a užijte si vše, co vám příběh nabízí. Jedno vám mohu slíbit: vnese vám klid do duše. A to je v dnešní hektické a komplikované době velmi důležité.

Mně se tento jiskřivý, optimistický, humorný a vánočně laděný román líbil. Myslím, že si ho užijí hlavně ti z vás, kteří si oblíbili třeba sérii Romantických útěků od Julie Caplinové (zejména Kavárna v Kodani se nese v podobném duchu).

 

Ukázka:

Kývl hlavou směrem k autům. „Těšíš se? Tohle je hlavní událost.“

„Jedeme se do lesa podívat, jak se kácí strom,“ řekla cestou ven a otřásla se zimou. „Já tedy žádná přehnaná očekávání nemám.“

„Možná budeš překvapená,“ opáčil. Dívali se, jak Thomasovi pomáhají nastoupit do jednoho z vozů a přes kolena mu přehazují teplou deku. „Nakonec, není to jen tak ledajaký strom.“

Strom splněných přání – Jenny Gladwell. Praha: Cosmopolis, 2020.

logo DK