Nakladatelství Jota před pár dny vydalo nový román, na který se určitě těší všichni fanoušci autorského dua vystupujícího pod pseudonymem Christina Laurenová. Na svém kontě už mají poměrně dost knih (převážně erotických románů, nejznámější jsou především díky svým sériím Božský a Vášnivý). Za sebe musím říct, že obě tyto série mě nechávají chladnou, ale mám ráda jejich samostatné romány – např. Spolubydlící a Miluji tě, nenávidím tě. A to je také důvod, proč jsem si nenechala ujít ani novinku Moje nejoblíbenější jednorázovka.

Hlavní roli zde hraje parta kamarádů: Melinda, Ed, Reid, Chris a Alex. Jedna žena a čtyři muži. Nejlepší přátelé, kteří se poznali na půdě Kalifornské univerzity. Melindu fascinují sériový vrazi (i svou diplomku psala na téma genderových rozdílů u sériových vrahů), takže vás asi nepřekvapí, že vyučuje kriminologii. Ed a Reid se zabývají neurovědou. Reid už získal titul docenta a Ed pracuje jako postdoktorandský badatel v jeho laboratoři. Chris vyučuje chemii a laboratoř sdílí společně s Alexem. Všichni přátelé jsou tak trochu workoholici a všichni mají trable s láskou. Nejde o to, že by se s někým nedokázali seznámit, ale nikdy nejde o dlouhodobý vztah. Co kdyby se tedy pokusili najít si pořádného partnera? A jak jinak než prostřednictvím on-line seznamky?

Nutno podotknout, že dvě z postav spolu mají trochu bližší vztah. Reid a Mel. Znají se přes dva roky, ale milostný poměr nikdy nepřicházel v úvahu. Mel se navíc poučila ze svého bývalého vztahu s vedoucím katedry kriminologie a už nikdy nechce chodit s nikým, s kým pracuje. Jenže „něco“ k sobě Mel s Reidem neustále přitahuje a oni začínají zjišťovat, v jakých oblastech by ještě mohli být kompatibilní. Jenže jak to ovlivní jejich přátelství? Vše se navíc zkomplikuje ve chvíli, kdy si Mel založí profil na on-line seznamce, která ji jako vhodného partnera doporučí Reida. Melin profil není falešný, ale zároveň z něj není úplně zřejmé, že jde právě o Mel. Použila totiž své druhé jméno, které běžně nepoužívá.

„Všichni víme, že skoro nikdy neukazuješ karty. Proč musíš být jedno velké tajemství?

Meliny náznaky nestačí k tomu, aby Reid hned pochopil, s kým si začal psát. Mel tak využívá závoje anonymity a dokáže být mnohem otevřenější a upřímnější než v reálném životě. Dobře si uvědomuje, že mu nesmí lhát. A že pravda jednoho dne vyjde na světlo.

„S takovými věcmi je dost nebezpečné si zahrávat, Mel.“

Jednotlivé kapitoly jsou napsány z pohledu Reida a Mel. Nicméně i tak mohu říct, že všechny postavy dostali podobný prostor, což se mi líbilo. Styl psaní je jednoduchý, vše je psáno s vtipem a lehkostí. Já jsem se při čtení vrátila do svých vysokoškolských let, kdy jsem hltala seriály jako Přátelé, HIMYM, Teorie velkého třesku… I samotný příběh mi přišel těmto seriálům velmi podobný: parta přátel (potažmo vědců) spolu řeší milostné eskapády, trable s láskou i pohromy v laboratořích.

Co mě na příběhu bavilo nejvíc? Především prostředí, ve kterém se děj odehrává. Všechny hlavní postavy působí na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Ovšem tentokrát se vše podstatné neodehrává před katedrou, ale za ní. Nejedná se totiž o studenty, ale učitele, potažmo doktorandy. Pro mě tak román dostal nový (a neokoukaný) rozměr. Pozitivum jistě je i to, že se autorky vyhnuly klišé láska mezi studentem a učitelem, ke kterému podobné příběhy tak často svádí. A další důležitá věc: věk přátel se pohybuje okolo třicítky, takže román primárně nespadá do kategorie určené dospívajícím čtenářům – v některých směrech už je vyzrálejší. A poslední postřeh: oproti sériím Božský či Vášnivý, není tato kniha tak prošpikovaná sexem (ačkoli je zařazena mezi erotické romány). Nebudu vám tvrdit, že si to spolu některé z hlavních postav nerozdají, protože to bych lhala. Ale pointa je tady v něčem úplně jiném. A troufám si říct, že by příběh mohl zaujmout i ty čtenáře, kteří jinak erotické romány příliš nevyhledávají.

Ukázka:

Na další fotku, která se objeví na monitoru, nejsem ani trochu připravená. „Máte nového vhodného partnera. Chcete svůj profil ukázat Reidovi C.?“

Chvilku mi trvá, než mi to úplně dojde. Já se hodím k Reidovi? Tedy Catherine se hodí k Reidovi, ale jelikož její profil představuje opravdovější mé já než ten Melindin…

Zvažuju, že toto oznámení budu ignorovat, ale pak si řeknu, že je to celkem legrace. Píše se tam, že Reid a já jsme kompatibilní z 98 %. To se mu bude líbit.

Je rozhodnuto: než si to stačím rozmyslet, kliknu na POVOLIT a napíšu krátkou zprávu. Kluci to o Catherine stejně dřív nebo později zjistí. Reid mě zná jako nikdo jiný. Vtip z Monopolů? Ale no tak. Vždyť je to tak zjevné. 

Moje nejoblíbenější jednorázovka – Christina Laurenová. Brno, Jota 2020. 

logo_Jota