libraryyMini knihovnička, anglicky little free library připomíná svým vzhledem poštovní schránku či ptačí budku a složí ke sdílení knih. Je to prosté, prostě si nějakou knihu, která se vám bude líbit půjčíte a zase nějakou jinou zase přinesete.

Vše začalo roku 2009 ve Wisconsinu, kdy se Todd Bol Hudson rozhodl postavit model jedné školní místnosti jako poctu své matce, bývalé učitelce a vášnivé čtenářce. Tento model naplnil knihami, opatřil nápisem Knihy zdarma a umístil ve dvoře. Nápad se velmi zalíbil a nyní se tyto ptačí budky rozrůstají po celém světě.

Poslání projektu je zřejmé – nadšenci stavící tyto budky chtějí podporovat lásku ke čtení a čtenářskou gramotnost. Chtějí také propagovat literaturu jako takovou a snaží se o celosvětové rozmístění těchto mini knihoven. Cílem projektu bylo postavit 2510 knihovniček. Tento cíl se podařilo naplnit již v roce 2012. V lednu letošního roku bylo zaregistrováno přes 15.000 little free libraries a další se neustále staví. Jedinou vadou na kráse tohoto unikátního projektu je fakt, že chcete-li provozovat tyto knihovny oficiálně, musíte se zaregistrovat na stránce littlefreelibrary.org a zaplatit jistý poplatek.

V České republice zatím bohužel žádná miniknihovnička zaregistrovaná není. Pokud byste chtěli nějakou vidět na vlastní oči, musíte za našimi slovenskými sousedy. Zde se nachází hned několik – v Banské Bystrici a ve vesničce vedle Bratislavy.

libraryyFirst_Little_Free_Library_-schoolhouse

3library

little-free-library

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

library