Lily Elbe aneb Dívka z Dánska
Když mi byla jednoho dne v knihkupectví podána kniha Dánská dívka od autora Davida Ebershoffa, neměla jsem ani to nejmenší tušení, o čem kniha pojednává. Prostě jsem ji přijala s tím, že dotyčná osoba mi už doporučila tolik skvělých knih, že ani teď se určitě nemůže mýlit.
Nemýlila.
Zpočátku mne příběh malíře Einara Wegenera nezaujal příliš, ale s postupem času jsem mu propadla. Vyprávění je částečně založeno na skutečných událostech, některá místa se opírají jen o domněnky a někde se autorova fantazie rozjela naplno a přikrášlovala a upravovala. David Ebershoff příběh popisuje s obrovskou něhou a citem, takže máte pocit, že nečtete literární dílo, ale že vedle vás sedí a tiše vám do ucha šeptá svůj životní příběh.
Samotný děj asi příliš nepřekvapí, pokud víte, jakému tématu se kniha věnuje. A pokud máte Google a rozhodnete se, podobně jako já, zjišťovat, nakolik se příběh opírá o realitu, zvládnete i sami sobě vyzradit konec knihy. Překvapení v ději pro mne skýtaly některé postavy a jejich otevřenost vůči Einarově proměně. Velmi by mne zajímalo, nakolik zde pracovala autorova fantazie.
Z postav mě zaujala nejvíce asi Greta, Einarova manželka, která ho plně v přeměně v Lili podporovala. Myslím, že na Gretě nejvíce zapracovala autorova fantazie a touha po romantice a nesobecké lásce. Nedovedu si totiž představit ženu, která by s téměř ledovým klidem a úsměvem na tváři přijala náhlou manželovu potřebu stát se ženou. Gretiny reakce na toto jsou v knize velmi mírné, téměř pouze kladné. Neprojevuje téměř žádné negativní emoce, ač v jiných situacích nejde pro jadrné slovo daleko. Když přijde na Einara a Lili, přede jako malé kotě. Byl to právě tento rozpor v chování a přístupu, který mne natolik zaujal, ač díky němu na mne postava působila částečně uměle. Reakce, které tato postava měla ve filmovém zpracování Dánské dívky, mi přišly mnohem skutečnější, lidštější a pochopitelnější.
Celkově film mi přijde blíže realitě než kniha. Kniha na mne působí dojmem toho, jak autor chtěl, aby život Lily Elbeové probíhal. Film dle mého lépe zpracovává to, jaký skutečně byl. Narozdíl od knihy třeba poukazuje také na šikanu a útoky, se kterými se musel Einar vyrovnávat. Nemluvě o hereckém výkonu Eddieho Redmaynea, který rozhodně stojí za to zhlédnout.
I přes těch několik málo výtek, které jsem ke knize měla, bych jí dala plný počet hvězdiček a těším se, až zase trochu pozapomenu, co se v ní dělo a budu ji moct číst znovu.
David Ebershoff – Dánská dívka. Domino, 2016
Napsat komentář