largeLiane Moriarty vydává u nás v pořadí již čtvrtou knihu. Každá z nich byla bestsellerem a Zamilovaná hypnotizérka není výjimkou.

Co však tento poslední kousek od předešlých naprosto odlišuje, je žánr. U Liane jsme byli zvyklí na pořádně zapletené thrillery s kapkou krimi a nějaká romantická love story byla jen na pozadí knihy. Zamilovaná hypnotizérka je však především příběh lásky a komplikovaných vztahů. 

Příběh sleduje každodenní život hypnoterapeutky Ellen, která pomáhá pacientům léčit onemocnění nejen psychická, ale zejména ta fyzická. Málokdo tuší, jak vlastně taková hypnoterapie vypadá a co obnáší, a tak mnoho lidí v okolí považuje Ellen za podvodnici. Přiznám se, že i já jsem si pod pojmem hypnóza či hypnoterapie představovala nějakého šarlatána, který vám před obličejem mává kyvadlem tak dlouho, dokud neusnete. Liane Moriarty  mě však rychle vyvedla z omylu a tato praktika  rozhodně není bezduché houpání nějakého předmětu, který vás má uvést do stavu hypnózy. Prostřednictví Ellen vykresluje autorka pozadí hypnózy poutavě, živě a hlavně opravdově. Na tom má zcela jistě podíl profesionálka v oblasti hypnoterapie, která autorce při psaní knihy pomáhala.

K hlavní hrdince se brzy přidává Patrik – muž, který vstoupí Ellen do života, a ta si připadá jako v pohádce. Patrik je úžasný člověk s nespočtem kladných vlastností a zdá se, že se do Ellen skutečně zamiloval. Krásné love story, že? Ovšem má to jeden háček. Patrik si  s sebou přináší do vztahu jako ,,bonus“ stalkerku, která je mu neustále v patách.

Tímto se dostáváme k třetí hlavní aktérce této knihy – Saskii. Zhrzená bývalá přítelkyně Patrika, která se nesmířila s rozchodem, a tak ho pronásleduje doslova na každém rohu. Dokonce za tím letí i letadlem na dovolenou. Ellen by měla být vzteky a možná i strachem bez sebe, přece jen, Saskia je třetí členem jejich krásně rozvíjejícího se vztahu. Tak proč nedokáže Saskii nesnášet? Proč se neustále snaží o této stalkerce vytáhnout z Patrika informace?

Kniha je vyprávěna ze dvou různých perspektiv. Jednu z nich tvoří vševědoucí vypravěč, který sleduje Ellen s Patrikem, druhou pak samotná Saskia, která kapitoly vypráví ze svého pohledu. Ta ještě navíc děj obohacuje svými pohledy do minulosti, abychom dostali lepší představu o jejím a o Patrikově životě.

Ač je stalking vnímán jako něco negativního a naprosto nepřijatelného, tak Liane Moriarty ukazuje, že vše není jen černobílé. Dává nám možnost sledovat myšlenkové pochody Saskie, které ji k tomuto chování vedou. Na jednu stranu velmi úspěšná a sebevědomá žena, na druhou pak stalkerka, která se neštítí ničeho. S přibývajícími stránkami si vás omotá kolem prstu, a vy s ní prostě nemůžete nesoucítit.

Zamilovaná hypnotizérka je oproti předešlým autorčiným knihám příjemným zpestřením. Nenajdete zde žádné vraždy ani šílená odhalení obracející životy naruby. Přestože je zde několik složitých či dokonce tragických motivů, kniha je psána s lehkostí a nadhledem. Prostě ideální odpočinkový román k prvním slunečním paprskům. A co teprve, když zavřete oči a představíte si ten nádherný Ellenin dům přímo na pláži…

Ukázka:

,,Ta její stalkerka jí nechá čerstvě upečené sušenky u předních dveří – a myslíš, že je vyhodí rovnou do popelnice a zavolá policii, jak by to udělal každý normální, soudný člověk?“ vyprávěla Julia. ,,Kdepak, ona si uvaří čaj a sní je!“
,,Doufám, že v nich nebyly ořechy,“ poznamenala Madeline. ,,Víš, že by ses v těhotenství měla vyhýbat arašídům?“
,,Ořechy jsou to poslední, co by ji na tom mělo trápit!“ vykřikla Julia. ,,Ta stalkerka jí do nich určitě naplivala nebo něco ještě horšího. Proboha, Ellen, úplně se mi obrací žaludek při představě, co s nimi mohla udělat. A nejspíš udělala. Fakt.“ 

Liane Moriarty – Zamilovaná hypnotizérka. Ikar, 2016. 

 

logo DK