12969274_209133826143777_132461062_nKniha Smolná sezóna mě okamžitě zaujala svou obálkou, která je nádherná, neotřelá, krásně barevná a sama o sobě tajemná, stejně jako anotace a celý příběh. Působí to na mě snovým dojmem a okouzlila mě natolik, že jsem si ji prostě musela přečíst.

„Pokouším se to skrývat, pokouším se to zastavit, pokouším se to zadusit, ale prostě to nejde.“

Celý děj se točí kolem jedné čtyřčlenné rodinky, kterou pravidelně každý rok ve stejnou dobu postihne smolná sezóna. Jde o období, kdy musí být neustále na pozoru a ve střehu, protože jsou neuvěřitelně náchylní k různým zraněním a stávají se terčem všech možných nehod. Hlavní hrdinové na sebe musí dávat opravdu velký pozor, protože o modřiny, pády, škrábance, zlomeniny a všelijaké jiné úrazy není nouze. Bez ochranných vrstev oblečení radši nikdo nevychází ven, rohy a ostré předměty v domě jsou obalovány, popřípadě uklizeny nebo schovány. Avšak i přes veškeré snahy a preventivní opatření, k nehodám dochází nadále, jako by byla rodina prokletá. Smůla a strach je v tomto období provází na každém kroku. V době smolné sezóny už několik příbuzných přišlo dokonce o život.

„Jako kdyby se smolná sezóna neměla přiznávat tak otevřeně. Jako kdyby si nás byla víc vědoma, když ji budeme nazývat jménem příliš často. Jako kdyby to ve skutečnosti byla nějaká bytost, která nám chce ubližovat.“

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Cara, která má nejlepší kamarádku Beu, sestru Alici a nevlastního bratra Sama. Na rozdíl od své sestry Alice, která se ve všem snaží nalézt racionální vysvětlení, má Cara bujnou fantazii, otevřenou mysl, své vlastní představy a obklopuje ji až příliš mnoho náhod. Cara se snaží ze všech sil vypátrat Elsie, nenápadnou dívku, kterou si ve škole nikdo nepamatuje a nikdo neví, kde bydlí. Elsie není nikde k nalezení, ale Cara hledání nevzdává, chce zjistit, proč je Elsie na každé její fotce. Proč si toho dříve nevšimla? A proč vlastně Smolná sezóna pronásleduje jen její rodinu? Co je příčinou toho všeho?

„Je spousta věcí, u kterých předstíráš, že jsi je neviděla.“

Příběh je proložený několika úryvky z minulosti, jež nám postupně poodhalují pravdu. Spousta tajemství se dere na povrch s přibývajícím dějem a čtenář postupně nabírá jednotlivé střípky informací, které v závěru vytvoří nečekanou mozaiku. Děj ke konci doslova graduje a dostává se do obrátek a vy prostě musíte zjistit, jak to celé dopadne.

Po přečtení  mohu říci, že Smolná sezóna je originální nejen svou obálkou, ale zejména svým obsahem. Časté prolínání snů a představ s realitou vás nutí být pořád ve střehu, protože jinak snadno ztratíte pojem o tom, co je pravda a co není.

Ukázka:

Jak jsme dupali kolem ohně v tom, co zůstalo z hlavní ložnice, něco jsme probudili. Možná to bylo něco uvnitř nás – to záhadné cosi, co udržuje pohromadě všechny obratle našich páteří nebo co nám drží zuby v dásních. Možná to bylo něco mezi námi – něco ve vzduchu nebo v plamenech, které se kolem nás ovíjely. Anebo to možná byl dům samotný – duchové v jeho zdech nebo vzpomínky zamčené v každém zámku, příběhy ve spárách mezi prkny v podlaze.

Smolná sezóna – Moïra Fowley-Doyle, Albatros Media – CooBoo, 2016.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92