kniha-praniO svátcích na mě dolehlo  kouzlo Vánoc a dostala jsem chuť na nějaký román se zimní a vánoční tématikou. A protože letošní vánoční novinky jsou v knihovně rozpůjčované, sáhla jsem po knížce Dash & Lily – Kniha přání, která vyšla již loni. Po přečtení musím přiznat, že své volby nelituji, protože je zde spojeno několik témat, která mám velmi ráda a na která jsem zrovna měla chuť: Vánoce, zima, antikvariát, knihy, pohádka, tajemství a očekávání.

Jak napovídá již název díla, jsou zde dominantní dvě postavy: Dash a Lily. Je zřejmé, že oba spojuje zejména nadšení pro knihy. Jinak jsou ovšem velmi odlišní – stejně jako jejich rodiny. Dashovi rodiče jsou rozvedení a právě to patrně přispívá k tomu, že nesnáší vánoční svátky. Štve ho, že je všude spousta lidí, kteří o sebe zakopávají při nákupu vánočních dárků. Celé město ke všemu ovládá kýčovitá výzdoba a to pro něj znamená pouze plýtvání elektrickou energií. Než aby o Vánocích byl střídavě u své matky a otce, raději bude sám – každému z rodičů řekne, že bude u toho druhého, čímž si zajistí, že Vánoce stráví pouze ve společnosti svých knih. Právě tak si Vánoce opravdu užije.

Lily je samotářka, která nemá mnoho kamarádů. Její rodiče odjeli na Vánoce na dovolenou na Fidži, aby oslavili pětadvacáté výročí svatby. Dědeček stráví Vánoce se svou přítelkyní Mabel na Floridě. Lily, která Vánoce a vše s nimi spojené (na rozdíl od Dashe) miluje, tak musí strávit vánoční svátky na Manhattanu jen se svým bratrem Langstonem a kvůli nepřítomnosti své rodiny je přesvědčená, že budou stát za nic. Má pravdu? Co když se právě o Vánocích objeví nový kamarád? A jak obě postavy změní jejich začínající přátelství?

„Nikdo, koho potkáš, není přesně takový, jakého bys ho chtěl mít.“

Oba na první pohled odlišné hrdiny spojuje červený zápisník, který najde Dash v antikvariátu. Ten obsahuje několik úkolů souvisejících s knihami, do jejichž splnění se okamžitě pouští. Při plnění úkolů doufá, že se prostřednictvím nich dostane až k majitelce zápisníku, kterou je samozřejmě Lily, ačkoli celá věc byla původně nápadem jejího bratra Langstona a jeho přítele Bennyho. I když Lily příliš nevěří, že by se našel takový kluk, který by hodně četl, chodil do antikvariátu jménem Sranad, našel zápisník a začal plnit úkoly, které se v něm nacházejí, zápisník opravdu brzy spustí lavinu úkolů mezi Dashem a Lily. Ty jsou spojeny s různými místy (antikvariát, obchodní dům, kino…) a prostřednictvím nich se postupně vzájemně poznávají a vyměňují si své názory, pocity, zážitky a myšlenky. Podaří se jim splnit všechny úkoly, které si na sebe vzájemně vymyslí? A setkají se vůbec někdy?

I přesto, že jsem už dopředu tušila, jak celý příběh dopadne, byla v něm jedna věc, která mě nutila číst dál a dál – červený zápisník a tajemství okolo něj. Byla jsem zvědavá, co si na sebe Dash a Lily ještě vymyslí a zda se jim podaří si ho pokaždé vyměnit. Protože co by se stalo, kdyby se jim to nepodařilo? Jak by se dokázali najít?

„Tyhle Vánoce se stala taková spousta věcí… a všechno to začalo tím zápisníkem. Rozhodla jsem se, že ho nechám ležet na zemi pod stolem, kam mi prve spadl. Teď už jsem totiž byla úplně jiná dívka… ne, žena.“

Román je střídavě psaný z pohledu obou hlavních hrdinů – čtenář tak pozná pocity a názory Dashe i Lily. Přiznám se, že více mě bavily kapitoly napsané z pohledu Dashe. Přišly mi svižnější, bez nudných pasáží, zkrátka mě dokázaly pohltit mnohem více než kapitoly psané z pohledu Lily. Netvrdím, že u Lily nenajdete žádné hlubší myšlenky, některé pasáže jsou opravdu dobře napsané, ale celkově je mi zkrátka bližší styl psaní Davida Levithana než Rachel Cohnové. Nicméně oceňuji nápad, kdy se dva autoři rozhodnou, že napíší dílo společnými silami a jednotlivé kapitoly si posílají po e-mailu, aniž by se dopředu domluvili, kam se bude děj ubírat. Samotná kniha pro autory znamená totéž, co pro Dashe a Lily jejich zápisník. Rovněž se mi líbilo zapojení motivu jedné oblíbené a známé pohádky, Lily je tak vlastně takovou její moderní knižní podobou. Celkově se mi Kniha přání líbila, nejde o žádnou náročnou četbu, naopak si při čtení můžete odpočinout od perného dne. Pokud právě to zrovna očekáváte, je to dobrá volba.

Ukázka:

„Myslíš, že pohádky jsou jenom pro holky? Dám ti jednu radu – podívej se, kdo je vlastně napsal. Určitě zjistíš, že to většinou byli muži. Tohle je ryze mužský sen – láska na první pohled: jediný tanec, během kterého poznáš, že je to ta pravá; její zpěv linoucí se z nějaké věže, jediný pohled na její spící tvář. Hned budeš vědět, že tohle je ta dívka, po které jsi vždycky toužil. Jo, holky čekají na prince, ale kluci taky hledají své princezny. A nechtějí žádné dlouhé rozhodování. Chtějí si hned být jistí.“

Dash & Lily – Kniha přání, Rachel Cohnová a David Levithan. Albatros Media – CooBoo, 2014.