205694_bigUž tento čtvrtek 27. 8. vychází čtvrtý díl bestselleru Milénium. Po Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka,která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda přichází Dívka v pavoučí síti. Tento díl však není psán Stiegem Larssonem, neboť zemřel dřív, než jej stačil dopsat. Stihl napsat pouze začátek a konec, ovšem střední část zůstala rozepsaná. Larsson vyslovil přání, aby jeho dílo bylo dokončeno. Pokračování trilogie se tak na popud spisovatelova vydavatele ujal David Legercrantz. Práva na tento čtvrtý díl byla prodána do čtyřiceti zemí a v pětadvaceti z nich vyjde i s originálem. Česká republika je naštěstí jednou z nich.

Aby vám čekání rychleji uteklo, přinášíme krátký rozhovor s autorem Davidem Legercrantzem.

Co vás přimělo přijmout nabídku k napsání čtvrtého dílu Milénia?

Nemohl jsem tomu odolat. Od té doby, co vyšla kniha Já jsem Zlatan Ibrahimović, se hrnuly nabídky na knihy jedna za druhou. Ale ani jedné jsem tak nepropadl. Když jsem se poprvé dozvěděl o Miléniu a otřepal se z prvotního šoku, nemohl jsem se dočkat, až se do toho pustím. Ani si nevzpomínám, kdy jsem se naposledy na něco tak těšil — těšil a zároveň se toho děsil, měl bych dodat.

Co bylo na psaní nejnáročnější a co vás nejvíc bavilo?

Nejtěžší bylo vymyslet děj. StiegLarsson byl mistr ve vytváření složité zápletky a k ní několika souběžných příběhů. To jsem chtěl dodržet. Zároveň ale musím říct, že to bylo to, co jsem si nejvíc užil. Posouvat děj a cítit, jak detaily zapadají na svá místa, to byla velká zábava.

Jak byste charakterizoval Larssonův styl?

Samozřejmostí pro něj je, že stojí nohama pevně na zemi, v jeho stylu je i něco novinářsky autoritativního. Brzy jsem pochopil, že by bylo žalostné snažit se ho napodobovat. Napsal jsem svůj vlastní text, jen se pořád snažím osvojit si podobnou efektivnost v jazyce.

Co můžete svou knihou přinést?

Můžu přinést svůj zájem o vědu a znalost mediálního světa. Stejně jako StiegLarsson i já se rád učím nové věci. Pomáhali mi hackeři i matematici a udělal jsem rozsáhlý výzkum starých symbolů a kódů.

Píšete o postavách z Larssonových knih?

Ano, samozřejmě, v knize vystupují Mikael Blomkvist i Lisbeth Salanderová. Také Erika Bergerová, inspektor Jan Bublanski (nyní už jako vrchní inspektor) a jeho nejbližší spolupracovnice SonjaModigová. Nechybí ani zoufalý policista Hans Faste, zapálený kariérista a státní zástupce Richard Ekström, poctivý Holger Palmgren, Plague z Hackerské republiky a mnoho dalších.