a1pPřestože nakladatelství YOLI vydalo v srpnu jedinou knihu, zcela nám to vynahradilo tím, že se jedná o pořádného tlouštíka, který má přes pět set stran. Jedná se o první díl série After s názvem Polibek od již celosvětově známé autorky Anny Todd.

„… můj život a moje srdce už nikdy nebudou stejné. Potom, co do nich narazil Hardin, už ne.“

První díl série After si získal spoustu čtenářů už na internetu v době, kdy ho Anna Todd zveřejnila na knižním webu Wattpad. Pseudonym Imaginator 1D se stal záhy jedním z nejpopulárnějších a fanfikce hudební skupiny One Direction, jíž je příběh Tess a Hardina inspirovaný, se již pyšní více než miliardou přečtení online. Poté následovalo knižní vydání a překládání do mnoha dalších jazyků.

Tessa Youngová je mladá slečna, která má život naplánovaný dopředu a zatím jí všechno vychází podle představ. A to včetně o rok mladšího přítele Noaha, se kterým je už dlouho šťastně zadaná. Tessa je ten typ dívky, co radši prosedí večery s mamkou u televize nebo u učení či plánovaní příštích dnů v diáři, než aby se šla někam bavit s kamarády a pořádně se odvázat. Všechno se ale změní, když se Tess dostane na WCU, odstěhuje se na kolej a dostane tu nejšílenější spolubydlící, která patří do ještě šílenější party, jaká na škole kdy byla.

Ačkoli se Tessa chvíli drží, postupně jí večírky i každodenní večerní odchody spolubydlící Steph začnou lákat. Nebylo by to tak hrozné, kdyby se do hry nepřimotal Hardin. A jak už to tak chodí, protiklady se přitahují a Hardin je přesný opak Tess. Tentokrát už se hlavní hrdinka nemůže spoléhat na poznámky a do detailu naplánovaný program v kalendáři. Okusí život bez toho, aniž by věděla, co jí za hodinu nebo dvě čeká, zkusí něco nového, spontánního, bláznivého a doslova a do písmene šíleného.

Postav je v knize celkem dost, za coŽ může hlavně šílená parta. Překvapivě převažuje ta mužská část, takže se dívky můžou z Tessiina pohledu kochat na sexy drsné a potetované chlapce. Díky ich-formě se děvčata více vžijí do hlavní hrdinky, i když ne každému to může vyhovovat. Pokud Tessa někomu nesedne, je obzvlášť těžké s ní prožívat pěti set stránkový příběh. Naštěstí děj rychle ubíhá díky čtivosti a krátkým kapitolám.

Někteří by si měli dát pozor už na samotný prolog na začátku knihy, ve kterém autorka na jedné straně v podstatě shrne celý obsah. Na čtenáře tak nečeká žádné překvapení a nemůže nečekané zvraty objevovat v knize sám. Po prologu už bude všechno vědět.

S Polibkem se můžete cítit jak na horské dráze. Někdy se cítíte šťastně, protože vztah Tess a Hardina funguje, jak by měl. Jenže v okamžiku, kdy otočíte stránku, je všechno jinak. Horská dráha míří dolů a čtenáři klesají volným pádem k zemi, to představuje hádky ve vztahu a z více než přátel se stávají nepřátelé. A teď si představte, jak taková horská dráha vypadá a v tomto případě jde o pořádně dlouhou dráhu.

I když by se našel nějaký odpůrce fanfikce nebo skupiny One Direction, měl by Polibku dát šanci. Autorka se nechala pouze volně inspirovat a navíc, za zkoušku nikdo nic nedá. Určitě je to kniha vhodná pro romantické duše, ale pozor na „žili šťastně až navěky“. Polibek je první díl série, a na to pravé ořechové si čtenáři přijdou až v dalších dílech, které u nakladatelství YOLI vyjdou v příštím roce.

Ukázka:

„Tess, nebreč,“ zašeptal Hardin.

Zvláštní bylo, že jsem si to ani neuvědomila. Hardin zvedl ruku a já málem ucukla, ale jen setřel bříškem palce z tváře moji slzu. Rty se mi při tom něžném doteku samy oddělily úžasem. Kdo to je a kam se poděl ten hrubý, nepříjemný Hardin? Vzhlédla jsem k jeho zeleným očím a jemu se rozšířily zorničky.

„Nevšimnul jsem si, jak šedý máš oči,“ pronesl tak tiše, že jsem se k němu musela naklonit, abych ho slyšela. Jeho dlaň mi pořád zůstávala na tváři. Myšlenky mi letěly jako o závod. Hardin vtáhl do úst půlky svého spodního rtu a sevřel kroužek piercingu v zubech. Naše pohledy se setkaly. Nejistě jsem sklopila oči, netušila jsem, co přijde dál. Ale když Hardin odtáhl ruku, znovu jsem se podívala na jeho rty a cítila jsem, jak se ve mně sváří svědomí a hormony. Svědomí prohrálo a já přitiskla rty k těm jeho… 

Anna Todd – Polibek. YOLI, 2015.

bux int k1.indd