IMG_20140711_102656Peníze a sláva nemusí nutně znamenat šťastný život. Jak poznat kdo mluví pravdu a kdo lže?

Hlavní postavou klasického detektivního příběhu je soukromý detektiv Cormoran Strike, jehož skomírající živnost je náhle oživena novou sekretářkou na výpomoc a čekajícím klientem za dveřmi. Zoufalý bratr hledá pomoc při vyšetřování smrti své sestry.

Kniha nás provází třítýdenním pátráním po pravdě. Za celou dobu se nedozvíme, koho detektiv podezírá nebo jakých detailů si při vyšetřování všiml. Můžeme pouze odhadovat z výpovědí jednotlivých svědků či detektivovým zaujetím nad jednotlivými fakty. Tato skutečnost nás nutí číst dál a dál, pokračovat otáčením stránek knihy. K vyvrcholení napětí dochází v poslední kapitole knihy. Veškeré napětí z knihy se zde tříští, čtenář dostává odpovědi, vrah nemá kde uniknout. Závěr je velmi nečekaný, o to více je celý příběh zajímavější.

Postava Cormorana Strika je z počátku nesympatická. Autorka záměrně volí typ hlavního hrdiny outsidera – člověk zklamán životem už od dětství. Smrt matky, slavný otec, neustálé rozchody s přítelkyní, neúspěch v práci a zranění z Afgánistánu z něj udělaly uzavřeného člověka vůči světu. Životní zkušenosti mu však daly i jinou vlastnost, a to neoblomnost, se kterou vyslýchá svědky a hledá skryté stopy. V průběhu příběhu „roztává“ díky nové asistence Robin, která je velmi iniciativní. Vždy snila o práci v detektivní agentuře, své příležitosti se nechce jen tak vzdát, proto se snaží být užitečná. Jejich vztah není milenecký, spíše bychom je mohli označit za spřízněné duše. Spolu tvoří dynamický tým.

Název knihy zní: Volání kukačky. Důvod, proč právě tento název, může být různý. Kukačko říkal Lule návrhář Guy Somé. Proč ale volání? Protože jeden z hlavních důkazů je telefonát, který v převlékací kabince proběhl v den smrti? Nebo volání po skutečné rodině, po svých kořenech?

Velké plus, které knize přičítám, jsou charakteristiky postav. Jsou dobře zapracované do jejich chování a vystupování. Autor/ka zde odhaluje svět bohatých, slavných a úspěšných, kteří ve svém jádru možná nejsou až tak šťastní, jak se na první pohled zdá.

Pro mě byla tato kniha úžasný zážitek. Po dlouhé době mi detektivní žánr ukázal, že má stále čím překvapovat. Možná se stejně jako já přistihnete při obviňování jednoho či druhého svědka, vzápětí se budete divit, že je vše úplně jinak. Ostatním mohu jen vřele doporučit, aby se jako já ztratili s detektivem Strikem v ulicích Londýna a hledali ztracenou pravdu.

Kniha vyšla na začátku letošního roku a je napsána pod pseudonymem. Skutečnou autorkou je známá J. K. Rowlingová, která se k falešnému jménu uchýlila proto, aby si ověřila své spisovatelské nadání. Tato skutečnost se rychle dostala na veřejnost, a tak je kniha distribuována jako od autorky Harryho Pottera.

Autor: Robert Galbraith / J. K. Rowlingová

Vydalo nakladatelství Plus

 

Autor článku: Darina Melcherová