grtrudeNenašlo by se moc spisovatelů, kteří by o sobě měli vyšší mínění než Gertrude. Při jedné diskuzi o slavných velikánech literatury prohlásila, že k nim nepatří moc lidí. Vlastně kromě Shakespeara ještě ona. Je zřejmé, že s tímto povýšeneckým chováním a vystupováním si zadělala na spoustu nepřátel.

Tato slavná autorka prožila většinu svého života v Americe, kde studovala psychologii. Poté se přestěhovala do Paříže, kde začala žít se svou dlouholetou partnerkou. Jejich největší vášní byly tři věci: jídlo, čtení a sex. Obě ženy to neskrývaly, ba naopak. Rády se o těchto svých zálibách bavily na veřejnosti. Také jejich zálibou byly přezdívky, kterými si vyjadřovaly svou lásku. Mezi nejčastější oslovování patřilo semikráska, humřík, číča, královna či zřejmě ta nejromantičtější – kopec sádla. Dokonce si v bytě nechávaly zamilovaná psaníčka.Obě ženy byly velkými milovnicemi zvířat. Ve společné domácnosti s nimi žil kocour jménem Hitler a několik psů. Jak se dá předpokládat, žádný z nich neměl klasické jméno.

Literární kritici považovali její díla za dosti nesrozumitelná či dokonce infantilní. Jeden magazín o jejím díle dokonce napsal: ,,Steinové se podařilo vyřešit jeden z nejzapeklitějších problémů prozaické kompozice: napsala něco, co neupoutá pozornost ani stylem, ani strukturou, ani formou.“

Getrude Steinová zarputile odmítala psát na stroji a psala pouze rukou. Její tempo bylo doslova závratné – dokázala napsat dvě stránky za pět minut. Věřila, že každý člověk si v sobě nevědomky nese jakousi druhou osobnost, která se čas od času ujímá vlády. V tomto duchu často psávala – konverzaci, která na sebe vůbec nenavazovala. Dá se tak říci, že dala pojmu automatické psaní nový rozměr. Mezi její nejslavnější díla patřila Hodná Anna, Tři životy či Křehké knoflíky.

 

 
Zdroj: Tajné životy slavných spisovatelů

Foto: wikipedia.org