Pokud sledujete český knižní trh, určitě jste si všimli, že se svým literárním debutem přišel i herec, scénárista a režisér Jiří Mádl. Já patřím ke generaci, která si tohoto mladého muže pamatuje z doby, kdy společně s Vojtou Kotkem zazářil v komedii Snowboarďáci. A teď držím v ruce román, jehož je autorem. Nabízí se tedy otázka: opravdu je Jiří Mádl člověk mnoha talentů a jeho literární debut Přitažlivost planety Krypton stojí za přečtení?

Hlavní hrdinové jsou v příběhu dva: Martin a Veronika. Seznamují se v on-line světě, ve kterém zůstává jejich pravá identita tajemstvím. Je to už pár týdnů, co společně tráví čas na XChatu. Dokonce si vytvořili vlastní místnost, kterou nazvali Planeta Krypton. V ní se schází jen oni dva. Postupně se poznávají a začínají si důvěřovat. Ačkoli se nikdy nesetkali tváří v tvář, rozumí si. Vědí, že spolu mohou mluvit o čemkoli. Oba mají za sebou určitou minulost, která ovlivňuje i jejich současný život.

Překvapil mě lechtivý ráz knihy. Zejména Martina oblast erotiky přitahuje. Je to samozřejmě logické, protože jde o dospívajícího chlapce, který zrovna objevuje svou sexualitu. Navíc studuje prestižní církevní gymnázium a většinu svého času tráví v klášterním internátu, kde musí dodržovat přísná pravidla. A jak je známo, zakázané ovoce nejlépe chutná… Přesto mě trochu zarazilo, že text s erotickým nádechem figuruje hned na prvních stránkách příběhu. Přece jen podobný úvod bývá typický pro erotické romány, ale tím Přitažlivost planety Krypton rozhodně není.

Naopak mě potěšilo, kolik vážných a důležitých témat autor do příběhu dokázal vložit. Kéž by si každý rodič uvědomoval, jak velký vliv na své dítě má. Spousta lidí si nese šrámy na duši právě z dětství a v dospělosti se s prožitými situacemi snaží více či méně úspěšně vyrovnat. Mnohdy to není jednoduché a autorovi se právě tohle podařilo na svých postavách skvěle ukázat.

I Jiří Mádl se dotkl již několikrát omílaného tématu: nikdy přesně nevíte, s kým se v on-line prostoru setkáte. Rozhodně to není bezpečné místo, kde účastníkům nic nehrozí. Je tak jednoduché lhát! Navíc je dost pravděpodobné, že lež nebude odhalena. I Martin Veronice stále opakoval, že v jejich konverzaci je vše dovoleno. Proč myslíte? Ano, i on měl pár postranních úmyslů. Nebyl k Veronice zcela upřímný.

„Nikdy se nepotkáme, nemáš se čeho bát. Všechno je dovolený.“

Cesty hlavních hrdinů se střídavě rozdělují a propojují. Oba žijí své životy, oba se snaží najít v životě své místo. Sní, touží a pokouší se dosáhnout svých cílů. Zda se jim to daří, vám prozradit nemohu, ale pokud se pustíte do čtení, zjistíte to. Jirkovi se povedla jedna věc: hlavní hrdinové se totiž hned na začátku dohodnou, že se nikdy nepotkají. A díky tomu v sobě najdou „kuráž“ vzájemně se svěřovat se svými starostmi a problémy. Jenže tehdy nejspíš ani jeden z nich nepočítal s tím, že jejich dopisování bude trvat tak dlouho (s přestávkami několik let). Dodrží svůj slib? Nalezení odpovědi na tuto otázku bude důvodem, proč knihu dočtete až do konce.

Jiří Mádl má jednu obrovskou výhodu: jde o populární osobu, která je v českých kruzích velmi dobře známá. Spousta čtenářů sáhne po jeho knize z pouhé zvědavosti, protože ji napsal někdo, k jehož jménu si většina z nás okamžitě dokáže přiřadit obličej. Jeho výchozí pozice je tedy mnohem lepší než pozice jiných spisovatelů, kteří se prozatím nestihli jakýmkoli způsobem proslavit. Troufám si tvrdit, že je to hlavní důvod, proč se román bude dobře prodávat. A rozhodně neříkám, že je to tak špatně. Také patřím k lidem, které přemohla zvědavost. I já jsem se nechala ovlivnit jménem, které je na knize uvedeno. A otevřeně přiznávám, že pouhá anotace by mě nejspíš nezaujala a já bych se do čtení nepustila. A vlastně by to byla škoda. Příběh je reálný a téměř okamžitě dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Pokud máte rádi romány o vztazích, o radostech a strastech života a oceníte příběhy nabité emocemi, pusťte se do čtení.

Ukázka:

Martin: Tak mi neco rekni o tom mlejne. 
Veronika: Co bys chtěl vědět?
Martin: Kolik jste toho umleli…
Veronika se opět trochu usmála. 
Martin: Nevim… mlyn zminujes casto, ale nikdy se o tom nerozpovidas. Tak je to asi tajemny misto.
Veronika se zarazila. Ani si neuvědomovala, že by o mlýnu psala vícekrát. Ocenila však Martinovu pozornost. 
Veronika: Jo jo, to je. Dobře, ty Colombo.
Martin: Tak povidej.
Její prsty na klávesnici klesly, jako kdyby je někdo ve vteřině vypnul, a mírný úsměv zmizel. Byla opatrná. 

Přitažlivost planety Krypton – Jiří Mádl. Brno: BizBooks, 2022. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92