Opět mám dobrou zprávu pro fanoušky dvojice žen vystupující pod jménem Christina Lauren (Christina Hobbsová a Lauren Billingsová)! V letošním roce se již potřetí můžete pustit do jejich nového románu, protože nakladatelství Jota na konci června vydalo knihu Dvakrát za uherský rok.

Hlavní hrdinkou je Tate Jonesová. Zdá se, že jde o úplně obyčejnou dívku, která právě dokončila střední školu a hodlá si užít poslední prázdniny před nástupem na vysokou školu. Jenže zdání klame! A i když Tate žije typickým maloměstským životem v malé bublině turistického městečka ležícím zhruba hodinu severně od San Francisca, není vůbec obyčejná. Je dcerou Iana Butlera, který je jednou z největších filmových hvězd poslední doby a neustále se objevuje na titulkách časopisů a navštěvuje různé zábavné show. Tušíte správně, Tate má za sebou komplikovanou minulost, o níž se před nikým ani slůvkem nezmiňuje.

Když bylo Tate osm let, její rodiče se rozvedli a matka ji vzala zpět do svého rodného města. Od té doby ji vychová jen matka s babičkou. Otce už víckrát neviděla. Nikdy za ní nepřijel, nikdy se nepokusil o žádný kontakt. Čím více Tate o svém osudu přemýšlí, tím více ji zajímá, jak to tehdy mezi rodiči skutečně bylo. A jako každou dospívající dívku ji tato situace trápí…

Poslední prázdniny před nástupem na vysokou školu si Tate chce pořádně užít. Proto se společně s babičkou vydává na dva týdny do Londýna. Cílem je samozřejmě poznat londýnské památky a také oslavit její osmnácté narozeniny. V Londýně poznává Sama, který na stejné místo v doprovodu dědečka přijel oslavit své jednadvacáté narozeniny. I oni pocházejí z Ameriky a jsou ubytováni ve stejném hotelu. A určitě vás nepřekvapí, že Tate a Sam se postupně začnou sbližovat…

„Přijela jsem kvůli muzeím a památkám. Přijela jsem kvůli dobrodružství a zážitkům. Rozhodně ne, abych se koukala po klukách.“

Tate se před třemi týdny rozešla se svým přítelem, takže na randění nemá ani pomyšlení. Jenže Sam je typ kluka, kterému nedokáže odolat. Oba zjišťují, že mají mnoho společného. A i když si Tate uvědomuje, že by o své minulosti a o své rodině příliš mluvit neměla, nakonec Samovi prozradí všechna svá tajemství.

„Moc dobře se s ním povídalo, protože bylo úplně jedno, co všechno mu řeknu. Protože ho už nikdy neuvidím.“

Tate si užije romantické prázdniny v Londýně, které však mají hořký konec. Kluk, kterému věřila, ji zradil. Krutě ji předhodil světu. A teď všichni vědí, kde se posledních pár let dcera Iana Butlera, legendy stříbrného plátna, ukrývala. Titulky časopisů totiž hlásí, že se po letech znovu objevila! Proč to Ian udělal? Ať už jeho pohnutky byly jakékoli, Tate teď musí čelit důsledkům svých špatných rozhodnutí! A bude se muset rozhodnout, jak se svým životem dál naloží.

Nejspíš je vám jasné, že i tento příběh toho v sobě ukrývá mnohem více, než se na první pohled může zdát. Najdete v něm i důležité poselství: každý z nás by měl žít život, jaký si přeje. A každý by měl jít za svým snem. I Tate má svůj životní sen. Přála by si být herečkou. Jenže to by šla ve stopách svého otce! Co by na to řekly matka s babičkou? Co když ale Tate už není tou malou holčičkou, která potřebuje chránit před zájmem médií? Co když si se světem showbyznysu dokáže poradit?

Některé momenty z románu jsou lehce předvídatelné, ale od čtení mě to neodrazovala. Byla jsem zvědavá, pro jaký život se Tate nakonec rozhodne a zda se mé domněnky potvrdí. I když má kniha přes tři sta stran, nebojím se nazvat ji jednohubkou. Je opravdu čtivá, takže si vlastně ani nevšijete, že čtete poslední kapitolu. Bavila mě i zápletka založená na opětovném setkání Tate a Sama, ke kterému dojde po čtrnácti letech od prázdnin v Londýně. Věřím, že i vy budete chtít vědět, jak se k sobě zachovají a za jakých okolností se potkají…

Jak v poslední době bývá u autorek zvykem, i tentokrát jde o samostatný román. Není tedy třeba čekat na několik dalších pokračování, abyste zjistili, jak celé vyprávění dopadne. A to je jistě pro mnoha čtenářů dobrá zpráva. I já už jsem se v předchozích recenzích zmínila, že mi samostatné romány momentálně vyhovují více.

A komu bych příběh doporučila? Je zařazen mezi romány pro ženy, já si však myslím, že je vhodný i pro dívky ve věku hlavní hrdinky, tzn. okolo osmnácti let. Necelé dvě čtvrtiny příběhu se odehrávají právě v době, kdy je Tate osmnáct let. A objevují se v něm témata jako první láska, první milostné zklamání a komplikované rodinné vztahy. Zbytek příběhu se odehrává o čtrnáct let později, takže Tate je už dvaatřicetiletou ženou, která však stále někdy přesně neví, co od života chce. Autorky dívkám i ženám ukáží, jak první láska, zrada a zklamání může ovlivnit další roky života. A i z toho si všechny můžeme vzít tolik potřebné ponaučení.

Ukázka:

„No a co bys chtěla dál?“ zeptal se, jakmile jsem skončila.
„Cokoli máma naplánovala,“ pokrčila jsem rameny s nepříjemně staženým žaludkem.
Což byla pravda a současně lež. Moc ráda bych to mámě a babičce co nejvíc ulehčila, ale současně jsem měla pocit, jako bych někde v dálce viděla neznámé světýlko, které mě lákalo jiným směrem. „Nevím, co přesně si s tátou představují.“
„Já tu ale nejsem pro ně. Chci vědět, co chceš,“ řekl Marco a opřel si bradu do dlaně. „Takže, jak si svůj další život představuješ?“
„Jak to myslíš?“ nechápavě jsem zakroutila hlavou.
„Chceš ho prožít na výsluní,“ pokračoval klidným tónem, „nebo by ses raději vrátila zpátky do stínu?“

Dvakrát za uherský rok – Christina Lauren. Brno: Jota, 2022. 

logo_Jota