Dnes bych vám ráda představila román s erotickým nábojem, který v mých očích mezi ostatními romány pro ženy vyniká. Jde o knihu Francouzská lekce od americké autorky Natashy Boyd. A hned na úvod recenze vám mohu prozradit, že jde o ideální čtení na letní dovolenou.

Hlavní hrdinkou je Josie Marinová – mladá nadějná architektka z Jižní Karolíny, kterou v práci čeká důležitý okamžik. Jeden ze zaměstnanců bude povýšen a vypadá to, že by to mohla být právě Josie. Pak se však ve firmě objeví namyšlený synovec jednoho z partnerů a na zkušenostech najednou nezáleží. Josie vypracovala skvělý projekt, na který se nikdo ani nepodíval. Nevybíravým způsobem je jí řečeno, že ve firmě může pracovat tak dlouho, jak bude chtít. Protože na krásnou ženu je v mužském týmu vždy radost pohledět, ale kariéru si nikdy nevybuduje. Josie tedy nemá žádnou šanci na postup. I když je zklamaná a cloumá s ní vztek, udělá moudré rozhodnutí: dá okamžitou výpověď.

„Představa, jak se budu doma každé ráno probouzet s pomyšlením, že moje sny někdo spláchl do kanálu, a budu se pokoušet je z té žumpy vylovit a zbavit zápachu, byla pro mě v tuhle chvíli nesnesitelná.“

Jenže co si teď počne? Musí splácet školné a platit nájem. Snad rychle najde úctyhodné zaměstnání, které ji umožní dělat to, na co se osm let připravovala. A nebo ji osud do cesty postaví úplně jinou příležitost? Jedna z jejích kamarádek má agenturu, která zajišťuje prověřené chůvy bohatým lidem a celebritám. A zrovna shání chůvu pro desetiletou dceru bohatého francouzského vdovce. Jde o skvěle placené místo a Josie by měla šest až osm týdnů na to, aby si vyčistila hlavu a rozmyslela si, jak bude její život vypadat dál. A i z Francie přece může rozesílat e-maily se životopisem. Josie nemá co ztratit a další impulzivní rozhodnutí na sebe tedy nenechá dlouho čekat…

„Co mě to proboha napadlo? Člověk by nikdy neměl dělat dalekosáhlá rozhodnutí po traumatickém zážitku, notabene završeném třemi koktejly s ginem. Z téhle výpravy koukají jen samé maléry.“

Nestává se příliš často, že by se mi do rukou dostal román s erotickým podtextem, který by mě opravdu nadchl. Přece jen většina těchto příběhů je založena na řadě klišé, mají mnoho společných znaků (od charakteru hlavních hrdinů po okolnosti, za kterých se setkají) a téměř všechny jsou vystavěny na podobné zápletce, zkrátka originalitu aby v nich člověk pohledal. Takže když jsem se pustila do čtení knihy o miliardáři a jeho chůvě, říkala jsem si, že to bude prostě fajn oddechovka na léto, která však mezi dalšími knihami nejspíš ničím nevynikne. A vida, tentokrát jsem se ve svém úsudku docela spletla!

Příběh je neskutečně čtivý. Možná se mi prostě jen autorka trefila do noty, ale já jsem se od něj nemohla odtrhnout. Bavily mě hravé dialogy, ze kterých prýští sarkasmus a také určitá hravost. Mezi hlavními hrdiny to prostě jiskří, mají mezi sebou přesně tu správnou dávku chemie, která je potřeba, aby ji pocítily i samotné čtenářky. Zároveň však hlavní hrdinové dobře ví, že si od sebe musí udržovat profesionální odstup. Ano, tak jednoduché je vybudovat erotické napětí, které vás nutí pokračovat ve čtení, protože chcete vědět, zda se hlavní hrdinové skutečně budou řídit pravidly, nebo svým touhám podlehnou!

Samozřejmě nějakému tomu klišé se nevyhnula ani Natasha Boyd, ale řekla bych, že vše je v rozumné míře. Nechybí sexy hlavní hrdina: pohledný svobodný otec, miliardář s ledovým výrazem v očích, který si je vědom, že spoustu žen by do postele dostal jen kvůli svému postavení. Takže v čem se liší od ostatních? Xavier o žádný flirt nestojí. Je to zodpovědný muž, který se věnuje svému podnikání a výchově dcery. A ani hlavní hrdinka tentokrát není žádná naivka! Jde o inteligentní ženu, která měla velmi slibně rozjetou kariéru, ovšem ve firmě, kde pracovala, narazila na mužskou ješitnost, proti které lze jen těžko bojovat férovými zbraněmi…

Román je psaný z pohledu obou hlavních hrdinů, což byla dobrá volba. Josie i Xavier si před sebou vzájemně nasazují masku, pod kterou toho druhého nechtějí nechat proniknout. Tzn. alespoň z počátku, než se lépe poznají, před sebou skrývají své emoce, ale čtenáři velmi dobře vědí, co vše se v jejich myšlenkách odehrává!

Pokud hledáte nějaké čtení na letní dovolenou, je Francouzská lekce rozhodně ta pravá volba. Užijte si i vy společně s hlavními hrdiny letní pohodu na jachtě, sluneční paprsky, osvěžující mořský vánek, šplouchání vln a erotické jiskření!

Ukázka:

„Končím.“
Rozhostilo se dlouhé ticho.
„No, nemusíme se snad ukvapovat,“ pronesl nakonec překvapeně.
„Končím,“ opakovala jsem, byť trochu rozechvělým hlasem.
„Aha. No dobrá. Jestli už v tom máš jasno.“ Podal mi ruku.
Omámeně jsem udělala totéž a bezmyšlenkovitě ji stiskla.
Tate našpulil rty. „Mimochodem, budeš mi muset vrátit visačku a přístupovou kartu.“
„Aha.“ Zamžikala jsem, načež jsem roztřesenou rukou vyprostila z knoflíkové dírky saka cedulku se jménem a podala mu ji. Vzápětí jsem dostala sto chutí hodit mu ji do toho mdlého, masitého ksichtu.
„Ty nákresy tady můžeš taky nechat. Všechna tvoje práce patří firmě.“
Pohlédla jsem na tubusy ležící na podlaze a pocítila jsem, jak mi do nosu i do krku stoupá příval slz. Tady ne, poručila jsem si.
„Potřebuješ si ještě něco odnést ze svého stolu?“
Zavrtěla jsem hlavou, protože promluvit už jsem si netroufala. Bože.Co jsem to jenom vyvedla?
„Kdyžtak poprosím Barbaru, aby ti to zabalila.“ Ukázal mi ke dveřím. „Sbohem, Josie. A hodně štěstí.“
Zhluboka jsem se nadechla a zvedla bradu. Udělala jsem to jediné, co se dalo. Jsem zatraceně dobrá architektka. A jestli to tady nechápou, ocení mě někdo jiný. Mám přece kontakty. Něco málo jsem si našetřila a splátky můžu dočasně odložit. Spousta klientů, pro které jsem pracovala, mi dá reference a pan Donovan zrovna tak. East Bay Street už sice nezachráním, ale aspoň jsem si zachovala důstojnost. Po této úvaze jsem se cítila aspoň o trošičku lépe, ale přece jen jsem se ve dveřích zastavila. „Pane Tate?“
Podíval se na mě od stolu s tak klidným výrazem, jako by ho uplynulých deset minut ani trochu nevyvedlo z míry. „Ano?“
„Jděte do prdele,“ pravila jsem sladce, otočila se na podpatku a vyšla ven, přičemž jsem si dávala záležet, abych se pěkně houpala v bocích.

Francouzská lekce – Natasha Boyd. Praha: Metafora, 2022.

 

logo