Jo Nesbø, král severské krimi, přichází s novou knihou! Také se nemůžete dočkat, až se pustíte do čtení? Já (stejně jako mnoho dalších čtenářů) nedám dopustit na jeho sérii s Harry Holem. Další díl však zatím na obzoru není, tak se musím spokojit alespoň s novou sbírkou povídek, která právě vyšla pod názvem Krysí ostrov a jiné povídky.

Hned na úvod se přiznám, že povídky nepatří k mému oblíbenému literárnímu žánru. Ve většině případů mi u nich chybí jakási ucelenost. A vždy mi vadilo, že než se vyprávění pořádně rozjede, už je konec. A taky v nich není prostor na práci s psychologií postav. Což u románů či thrillerů nehrozí. Jenže zároveň vím, že Jo Nesbø je tak skvělý spisovatel, že by mě od něj bavilo číst snad i obyčejný nákupní seznam!

V knize naleznete celkem pět povídek: Krysí ostrov, Skartovačka, Cikády, Sérum a Černý jezdec. První povídka, podle které je zároveň celý soubor pojmenovaný, je nejrozsáhlejší a zabírá třetinu knihy. Ostatní jsou kratší. A jak už to tak u povídek bývá, jejich kvalita je různá. Mě tedy paradoxně titulní povídka bohužel příliš neoslovila. Pointa nebyla špatná, ale místy se mi děj zdál natahovaný a já se do čtení trochu nutila. Zbývající čtyři se mi líbily – úplně nejlepší byly poslední dvě (Sérum a Černý jezdec). Při hodnocení ale nesmíme zapomínat, že jde o příběhy z pera krále severské krimi! Očekávání čtenářů jsou v takovém případě samozřejmě vysoká a pro autora to není zrovna lehká výchozí pozice. Takže celkově hodnotím pozitivně celou knihu, protože co je v případě Joa Nesbøho průměrné, se jiným autorům stále nevyrovná!

U jedné z povídek (Cikády) počítejte s tím, že v ní zůstaly nepřeložené anglické fráze. Já jsem s nimi tedy problém neměla, nejde o žádnou složitou angličtinu. A při čtení mě to nijak nerušilo. Nicméně chápu, že někteří čtenáři z toho nejsou nadšení.

Jak už jsem napsala, nejsem velkým fanouškem povídek. Ale přiznávám, že jsou chvíle, kdy se hodí sáhnout právě po nich. Pokud třeba nemáte moc času na čtení, určitě oceníte kratší text. I některé z těchto povídek stihnete bez problémů přečíst během půl hodinky a třeba nejkratší povídka Sérum vám zaber skutečně jen chvilku. A pokud denně dojíždíte do práce či do školy, tak je tato kniha ideální volbou! Povídky jsou čtivé a nevyžadují žádné velké soustředění. Nebude vám vadit, že nemáte na čtení ticho a klid.

Krysí ostrov a jiné povídky ocení především čtenáři, kteří rádi sáhnou po příběhu s prvky fantasy. Nechybí zde sci-fi motivy, dystopie, paralelní světy, úvahy o nedaleké budoucnosti, ale třeba ani černý humor a samozřejmě napětí. Zkrátka od všeho něco. Každá z povídek je jiná, takže pokud vás nezaujme ta, do které jste se zrovna pustili, nevzdávejte to. Určitě je poměrně vysoká šance, že se vám zalíbí některá z dalších.

Ukázka z povídky Sérum: 

„Nepřipadá ti zvláštní, že toho o sobě víme tak málo, Kene?“
Syn sebou trhne. Jako by mu otec četl myšlenky. Otec vzdychne:
„Nejspíš jsme se nestihli pořádně poznat. Já… se ti moc nevěnoval, viď? Je to škoda, když se otcové dětem nevěnují.“
Poslední věta se jaksi vznáší ve vzduchu a vyžaduje odpověď, ale Ken žádnou nemá.
„Nenávidíš mě, Kene?“
Bzučení hmyzu náhle utichá, jako by příroda zadržela dech.
„Ne.“ Ken zvedne injekční stříkačku a vytlačuje z ní vzduch, dokud po jehle nesteče kapička. „Nenávist s tím nijak nesouvisí, otče.“

Krysí ostrov a jiné povídky – Jo Nesbø. Praha: Kniha Zlín, 2022. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92