Pokud mé recenze sledujete, dobře víte, že u nás doma jsou velmi oblíbené pohádkové knihy z edice Disney. Nakladatelství Egmont patřící pod největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media jich vydalo opravdu mnoho, takže se nebojím napsat, že si mezi nimi vybere úplně každý. Některé z pohádkových příběhů potěší spíše holčičky, jiné naopak chlapečky. A pak mezi nimi samozřejmě najdete i takové, které jsou genderově neutrální a užijí si je všechny děti! A nejen ony, často se do čtení s chutí pustí i dospělí čtenáři! Mohou se tak prostřednictvím oblíbených animovaných hrdinů vrátit zpět do svého dětství.

Já tentokrát přináším tip na čtení především pro všechny malé i velké holčičky! Nenechte si ujít Velkou knihu pohádek o princeznách! Těšit se můžete na šestnáct příběhů, ve kterých dobro vyhraje nad zlem. A samozřejmě zde nechybí žádná z vašich oblíbených Disney princezen! Tedy téměř žádná… Má dcerka přece jen jednu milovanou postrádala: Elsu z Ledového království. Rozhodně to nevnímám jako vadu, těšit se totiž můžete na mnoho jiných princezen – na Ariel, Bellu, Lociku, Jasmínu, Popelku, Růženku, Mulan, Sněhurku i Tianu! Nicméně dobře vím, jak je Elsa u malých holčiček oblíbená, takže vás na to raději předem upozorňuji. Nicméně i tento problém má své řešení: mezi pohádkami z Disney edice naleznete i spoustu knih, které jsou zaměřeny jen na Ledové království. Myslím, že nebudete vědět, kterou z nich vybrat!

A jaká konkrétní princeznovská dobrodružství na vás čekají? Společně s Locikou, Tianou a Popelkou prožijete královskou svatbu! Zjistíte, jak Popelka, Šípková Růženka a Ariel poznaly své prince a jak se Bella sblížila s Netvorem. Ariel s Erikem zachrání malého delfína a Bella s Netvorem malé štěňátko. Sněhurka pomůže překonat Šmudlovi ztrátu kamaráda a Mulan čeká boj v přestrojení za chlapce ve válce. Jasmíny tygr Rádža se zamiluje a Šípková Růženka pozná nového přítele – dráčka Plamínka. Locika spřátelí Flynna s Maximem, Popelka bude hledat své ztracené přátele a Bella zlomí kletbu, která postihla Netvora.

U Disney edice bývá zvykem, že knihy jsou plné nádherných ilustrací. Ani tentokrát tomu není jinak! Ilustrace dokáží potěšit i oko dospěláka, takže si asi dovedete představit, jak nadšené z nich jsou malé děti! Dcera si často tyto knihy prohlíží i sama, aniž by potřebovala mou asistenci. A každému rodiči se vždy hodí pár volných minut, které takto získá!

Oficiálně je kniha určena dětem od čtyř let. Nicméně já bych se v tomto případě věkovým doporučením neřídila. Myslím, že každá holčička si projde „princeznovským obdobím“ a to je samozřejmě správná chvíle i na pohádky o princeznách. V takovém případě z nich s největší pravděpodobností bude nadšená. A je úplně jedno, kolik let jí zrovna je. Ale jedno doporučení pro vás mám: myslím, že je dobré, aby už všechny princezny, které v knize vystupují, znala. Respektive aby znala základní verzi daných pohádek (některé tu sice najde – např. klasickou Popelku), ale nikoli všechny.

Myslím, že přesně tohle je jedna z knížek, která dokáže děti přivést ke čtení. Podobně zpracované příběhy je prostě baví. Najděte si každý večer chvilku a přečtěte vaší malé holčičce třeba jen jednu jedinou pohádku. Zároveň vás musím varovat: my samozřejmě u jedné nikdy nezůstaneme a klidně přečteme půlku knihy najednou – dcera cca od tří let neměla u knih z Disney edice problém s udržením pozornosti. A je to také skvělý způsob, jak dítě zabavit – třeba ve chvílích, kdy je nemocné a potřebujete ho udržet v klidu.

Princezna: velká kniha pohádek – kolektiv. Egmont, 2021. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92