Louisa_May_Alcott_headshotLouisa May Alcottová byla velmi podobná své hlavní hrdince Jo Marshalové z knihy Malé ženy. Byla stejně tvrdohlavá a temperamentní, což dohánělo její rodinu k šílenství. Luisa zůstala touto černou ovcí rodiny celý život. Byla však také živitelkou své rodiny – starala se o své tři  sestry a výstřední rodiče. Aby je uživila, tak šila, učila ve škole a starala se o cizí děti. Uvnitř však hořela touhou žít úplně jinak.

Jednoho dne se tedy rozhodla vydat do Bostonu, aby se pokusila prodat své texty. Zde však přišla studená sprcha, když ji významný nakladatel řekl, že neumí psát a aby se raději držela učení. Louisu to však neodradilo a v psaní pokračovala dál. Tak vzniklo dílo Malé ženy, které napsala za pouhé tři měsíce. Kniha měla okamžitý úspěch a vynesla ji mezi celebrity.

V jejích knihách hrálo důležitou roli opium. Zřejmě proto, že ho sama užívala. Stala se na něj závislým, když ji lékař poprvé předepsal opiovou tinkturu, která byla v devatenáctém století velmi oblíbenou léčebnou kúrou. A tak mnozí její hrdinové jsou závislí na opiu, stejně jako byla ona sama.

Louisa psala nejraději žhavé erotické novely. Ty úplně nejžhavější psala pod pseudonymem A. M. Barnard a spřádala přízi gotických příběhů plných intrik, kterým se v té době říkalo ,,dramatické krváky“. Zde patřily knihy Šepot ve tmě či Paulinina vášeň a trest, které vycházely na pokračování v magazínech.

Během války Severu proti Jihu se Alcotová vydala pomáhat zraněným vojákům do nemocnice. Mimo to, že zde poprvé ve svém životě spatřila nahá mužská těla, tu také onemocněla tyfem nebo zápalem plic – lékaři to nedokázali určit přesně. Ať už ji však zachvátila jakákoliv choroba, Louisa byla léčena podle tehdejších šílených lékařských postupů. Lékaři do ní napumpovali chlorid rtuťnatý, o kterém se věřilo, že zbaví tělo škodlivých látek. Louisa May Alcotová dostala otravu rtutí, se kterou musela žít naprosto oslabena dalších pětadvacet let. 6. března 1888, pouhé dva dny po smrti svého otce, umírá také.

Zdroj: Tajné životy slavných spisovatelů, foto: wikipedia.org.