Bohumil_Hrabal_by_malnalanyBohumil Hrabal – jedna z největších osobností – se narodil 28. března 1914 v Brně. Tento velký vábitel byl nejpřekládanější český autor dvacátého století a jeden z nejosobitějších spisovatelů vůbec.
Narodil se jako nemanželské dítě Marii Kyliánové. Jeho otec byl rakouským důstojníkem a o syna se nehlásill. Dokonce se traduje, že otec Marie chtěl svou dceru za tento, v té době hříšný čin, zastřelit. Naštěstí zasáhla nastávající babička. Marie Kyliánová se pak provdala za Františka Hrabala, který malého Bohumila adoptoval. Nakonec se celá rodina přestěhovala do nymburského pivovaru. Ten se stal pro stydlivého a plachého hocha velmi důležitým zdrojem pro jeho budoucí tvorbu.
Přestože Bohumil nebyl vzorným studentem (několikrát na základní škole propadl) a raději se toulal a pozoroval dění kolem, tak po povinné školní docházce navštěvoval gymnázium a po něm začal studovat Právnickou fakultu na Karlově univerzitě. Kvůli 2. světové válce (během které pracoval jako výpravčí a dělník – profese, jež se promítly v jeho tvorbě) musel studia přerušit a dokončil je až po jejím skončení.
Přestože se snažil psát již za dob vysokoškolských studií, svou první knihu Perlička na dně vydává až v roce 1963, tedy ve svých 49 letech Rok na to vychází jeho slavné dílo Pábitelé, kde používá originální styl vyprávění. Zde také vzniká jeho hrdina ,,pábitel“ , což je člověk, který si rád domýšlí realitu, zkresluje ji, a hledá  krásu ve všednostech a nejzákladnějších projevech a věcech lidského života. Styl vyprávění a svérázné figury použil a ještě více rozvinul v knize Taneční hodiny pro starší a pokročilé. Toto dílo je tvořeno jednou jedinou dlouhou větou, kdy strýc Pepin (což je skutečný Hrabalův strýc) vypráví o svém životě. V roce 1965 vychází slavné dílo Ostře sledované vlaky. V témže roce se stává členem Svazu československých spisovatelů a redakční rady Literárních novin.
Po okupaci v roce 1968 mu bylo zakázáno publikovat, díla tedy vycházela v samizdatu nebo cizině, a ke své tvorbě se mohl vrátit až v roce 1975. V této době vydává další díla, jako trilogie Městečko u vody (Postřižiny, Krasosmutnění, Harlekýnovy milióny), Bambini di Praga, Slavnosti sněženek, Příliš hlučná samota či Obsluhoval jsem anglického krále. Toto dílo vychází nejdříve v cizině, u nás vyšlo oficiálně až v roce 1989. Hrabal zde zobrazuje vzestup a pád pražského číšníka, jenž celoživotně trpí komplexem ze své výšky.
Bohumil Hrabal dostal za svá díla několik ocenění. Ze zahraničních to byla například cena Premio Elba, v Maďarsku získal cenu I. Bethlena, ve Francii zase vyznamenání Officier de l´ordre des arts et des lettres. Ve své vlasti získal cenu Jaroslava Seiferta, Národní cenu České republiky za knihu Obsluhoval jsem anglického krále, a v roce 1968 to byla Státní cena Klemanta Gotwalda za Ostře sledované vlaky. Za tento film také získal Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Hrabal své poslední ocenění převzal roku 1996 z rukou Václava Havla a byla to medaili ,,Za zásluhy“.

 

 

Zdroj: Tomáš Mazal – Spisovatel Bohumil Hrabal
Foto: Devianart.com