Po delší době přináším tip pro milovníky fantasy příběhů: na konci března vychází pod záštitou nakladatelství Fragment kniha Čtvrté křídlo. Jde o první díl žhavé dračí série Empyreum z pera spisovatelky jménem Rebecca Yarros.

Rebecca Yarros je bestsellerovou autorkou New York Times, USA Today a Wall Street Journal. Její knihy ocenilo již množství recenzentů Publishers Weekly a získala také titul Kirkus Best Book of the Year. Na svém kontě má mnoho knih různých žánrů – i vy si jistě vzpomenete třeba na román Nedokončený příběh, který jsme vám nedávno také doporučovali. Rebecca Yarros žije v Coloradu se svou rodinou, tvrdohlavým anglickým buldokem, divokými činčilami a mainskou mývalí kočkou Artemis, která jim všem vládne. Miluje vojenské hrdiny a za toho svého je spokojeně vdaná už přes dvacet let. Je matkou šesti dětí, snaží se pomáhat dětem v pěstounském systému prostřednictvím neziskové organizace One October, kterou založila se svým manželem v roce 2019.

Čtvrté křídlo potěší především milovníky draků a magie. Hlavní hrdinkou je dvacetiletá Violet Sorrengailová, která se na přání své matky pokusí stát dračím jezdcem. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, jenže Violet předpokládala, že se stane písařkou a svůj život stráví mezi knihami, které miluje. Takže je oproti ostatním uchazečům v nevýhodě a chybí jí trénink. Navíc vždy působila velmi křehce, rozhodně není žádná bojovnice, což ji situaci také neusnadňuje. Draci však patří k mocným tvorům a dobře si vybírají člověka, se kterým se „spojí“… Určitou šanci na úspěch tedy má i Violet. Ovšem pokud přežije veškeré nástrahy, které ji čekají!

Líbí se mi svět, který autorka vytvořila. Oblíbila jsem si nejen Violet, ale samozřejmě také draky. Ti mají totiž v příběhu rovněž důležitou roli. Každý z nich má jiné vlastnosti, mají své názory a dokonce dokáží být pěkně jízliví! Ale pokud najdou svého jezdce, zůstanou mu oddaní. Zkrátka i u draků můžete očekávat pestré charakterové vlastnosti – stejně jako u lidí.

Těšit se můžete i na romantickou linku: autorka zkombinovala napětí s romantikou, takže ani Violet se (stejně jako ostatním dvacetiletým dívkám) nevyhnou patálie s láskou. Kdo získá její srdce? Jak už to tak bývá, přitahuje ji člověk, od kterého by se spíše měla držte dál… A pozor: dočkáte se i pikantnějších scén, kvůli kterým bych sérii zařadila do sekce new adult (samozřejmě s prvky fantasy).

Autorka nikam nespěchá, seznámí vás s postavami i s prostředím, v němž se nacházejí. Nutno podotknout, že mnoho dějových zvratů nejspíš předem odhadnete, ale stejně budete chtít pokračovat ve čtení. Protože co kdyby náhodou něco bylo jinak?

Tajemství, draci, nebezpečí, elitní škola, intriky, souboje a také boj o život. To je několik slov, kterými lze celý příběh charakterizovat. Jde o sérii, takže je jasné, že se můžeme těšit na další díly. A jak už to tak bývá, závěr příběhu vás na pokračování pěkně naladí! Škoda, že se hned nemůžu pustit do čtení dalšího dílu… Jakmile ale vyjde český překlad, určitě si ho pořídím.

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 28. března. Doporučená cena je 499 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Ukázka:

Dnes ráno jsme všichni v jezdecké černi. Nad klíční kostí se mi třpytí jediná stříbrná čtyřcípá hvězda, znak prvního ročníku, a na rameni mám upevněný znak Čtvrtého křídla. Včera, poté co jsme přešli lávku, jsme ob- drželi standardní uniformy, letní přiléhavé tuniky, kalhoty a doplňky, ale leteckou koženou uniformu ne. Nemá smysl rozdávat pevnější bojové uni- formy, když tu v říjnu na Rozřazení nejméně polovina z nás už nebude. Vyztužený korzet, který mi nechala ušít Mira, není předpisový, ale mezi stovkami různě upravených uniforem kolem mě se to ztratí.
Po uplynulých čtyřiadvaceti hodinách a jedné noci v přízemí kasáren si začínám uvědomovat, že tenhle kvadrant je podivnou směsicí hédoni- smu, protože všichni možná zítra zemřeme, a brutální efektivity ve jménu téhož důvodu.
„Jace Sutherland,“ pokračuje kapitán Fitzgibbons ve čtení a písaři vedle něj přešlapují z nohy na nohu. „Dougal Luperco.“

Čtvrté křídlo – Rebecca Yarros. Praha: Fragment, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92