Štěstí. Abstraktní pojem, kterého ale chceme ve svém životě dosáhnout všichni. Každého dělá šťastným něco jiného – někdo cestuje, nakupuje a někdo je nejšťastnější při tvorbě něčeho nového. Už před nějakou dobou zasáhla literární svět vlna, která se štěstím zabývala, a to hygge. Tento pojem se stal ze dne na den mantrou, kterou kolem sebe lidé šíří jako vlnu pozitivní energie.

S „výzkumem“ okolo štěstí začali lidé v severských zemích, konkrétně v Dánsku. Zjistilo se, že Dánové jsou v průměru daleko šťastnější než „my ostatní“. Proč tomu tak je? Na tuto otázku není vůbec lehké odpovědět, a právě proto začalo vznikat velké množství knížek, které mají pomoci svým čtenářům nalézt recept na to, jak být ve svém životě co nejvíce šťastní.

Nakladatelství Jota vydalo již několik titulu protkané „dánským štítkem“ a nyní do sbírky přibyl i nový Atlas štěstí.

Tato knížka je unikátní v tom, že se zabývá různými zeměmi, lidmi a tradicemi, které podporují růst štěstí na zemi. Díky Atlasu se podíváme například do Anglie, Španělska či Itálie a dozvíme se, co zde lidé dělají, aby byli vnitřně co možná nejvíce spokojení.

Toto krásné dílo pro mě bylo skvělou jarní jednohubkou, kterou určitě doporučuji k přečtení. Vždyť co jiného by člověku mělo dělat radost, než právě stránky přeplněné radami a tipy na zpříjemnění volných chvil. Atlas štěstí je originální počtení, které se hodí pro každého čtenáře, který se rád posadí do měkkého křesla, uvaří si čaj/kávu a nechá se unést na druhý konec světa.

Ukázka:

„V každé pohádce, kterou nám rodiče čítali, se upřednostňuje jolly před nabručeností. Vzpomeňme třeba na postavu Ijáčka z Medvídka PÚ, slečnu Trunchbullovou z Matyldy nebo pana McGregora z knížek Beatrix Potterové. Je zkrátka všeobecně přijímaným faktem, že „mrzouti jsou vždycky záporáci“,  jak říká můj syn. V Anglii panuje názor, že než se utápět v neštěstí, raději bychom sklapnout podpatky a kráčet dál – ať už to znamená vyrazit na osvěžující procházku a uvolnit trochu endorfinů, nebo si dopřát teplý čaj a sušenky. Nebo se třeba zasmát psovi před Lidlem. Zkrátka, ať už se rozhodneme jakkoliv, měli bychom se držet záměru setřást  ze sebe splín a vrátit se do stavu jolly. Trucování je totiž zlozvyk – a nelibost, rozmrzelost, přetrvávající nevraživost či nevole jsou prohřeškem proti jolly. „Samozřejmě je v pořádku, když tě někdo vytočí“, připomíná Caroline, „ale raději se co nejdřív zase uklidni. Vrať se k jolly a jeď dál!“

Atlas štěstí – Helen Russell – Jota, 2019.

logo_Jota