Čekající katastrofa
Pamatujete si na příběh Romea a Julie v moderním podání odehrávající se v kulisách půvabného švédského městečka? Někteří určitě víte, že mám na mysli román Pekárna s vůni skořice švédské autorky Ruth Kvarnström-Jones. A pokud se vám líbil, pak zpozorněte: právě totiž vyšlo pokračování s názvem Pekárna plná života.
Ptáte se, proč je kniha přirovnávána k Romeovi a Julii? Protože je založena na šedesát let trvajícím hořkém sporu mezi dvěma rodinami, Lindegrenovými a Halleholmovými, který započal smrtí dítěte a zkrachovaným podnikáním.
„Stará láska je stejně komplikovaná jako ta nová.“
Před sedmi měsíci se Lovisa Lindegrenová vrátila z Londýna do svého rodného městečka – do Halleholmu. Právě v tomto malém pobřežním městě mezi dvěma poloostrovy asi čtyřicet kilometrů severně od Stockholmu se děj odehrává. Lovisa zde po prarodičích zdědila třípodlažní kamenný dům, ve kterém strávila i podstatnou část svého dětství. Tady si vždy připadala jako doma. Má s domem spojeny jen šťastné vzpomínky a stal se pro ni útočištěm, kde se mohla schovat před životními nesnázemi. V přízemí bývala pekárna, ve které se po dědečkově boku věnovala pečení i Lovisa. V prvním patře měla její babička, fenomenální švadlena, svůj ateliér. V nejvyšším patře se necházel byt s krásným výhledem na halleholmské náměstí. A přesně toto uspořádání se po letech podařilo obnovit i Lovise. Po překonání mnoha peripetií v přízemí opět funguje rodinný podnik. Dokonce se jí podařilo nastolit křehký mír mezi dvěma znepřátelenými rody. Jenže i když před dvěma měsíci uzavřela příměří s Reubenem Halleholmem, stále mu tak úplně nedokáže věřit…
„Možná jsme se dohodli na příměří, ale ta vlajka je spíš šedá než bílá.“
Vypadá to, že je Lovisa konečně šťastná. Je zamilovaná, randí s Axelem Halleholmem (Reubenův mladší bratr), atraktivním a uznávaným dětským onkologem. Pekárně se daří. Její součástí je i knihovna a zejména starší obyvatelé, kteří si tam chodí půjčovat a vracet knihy, se s radostí zdrží i na kafe a zákusek. Postupně si získává reputaci nejlepší kavárny i pekárny ve městě. Teď už se přece nemůže stát nic špatného!
Tušíte správně, další závažné problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Lovisa neustále vzpomíná na svou o pár let starší sestru Cecílii, která prohrála svůj boj s leukemií. A historie se nyní opakuje. Další člověk, na kterém jí záleží, bude bojovat s podobně závažnou nemocí. A tento boj o život poznamená i její vztah s Axelem. Lovisa je až příliš odtažitá, poznamenaná svými zážitky z dětství, s nimiž se zatím ani po letech nedokázala pořádně vyrovnat. Jenže tak ubližuje nejen sobě, ale i lidem ve svém okolí. A aby toho nebylo málo, utrží rány i její vztah s nejlepší přítelkyní Rebeccou. A samozřejmě vám autorka poodhalí další střípky rodinné historie obou zmíněných rodů.
„Važte si svých prarodičů. Jsou živým pojítkem k vaší minulosti.“
Musím se přiznat, že knihám, pro které se námětem stal boj s rakovinou, se obvykle vyhýbám. Jenže první autorčin román se mi natolik líbil, že jsem dalšímu pokračování neodolala. Ale nebudu lhát: byla bych raději, kdyby autorka zvolila jiné téma. Je tolik dalších možností, jak být originální a na čem příběh založit, aby nepůsobil depresivně, ale přesto vzbudil ve čtenářích lavinu emocí. Zároveň však musím uznat, že toto téma je dominantní především na počátku knihy, pak postupně ustupuje do pozadí, takže nakonec jsem si i druhé pokračování moc užila a jsem ráda, že jsem se do něj pustila. A po dočtení mám dojem, že autorka tím vším chtěla čtenářkám sdělit především jednu důležitou věc: nezanedbávejte preventivní prohlídky.
Moc se mi líbí, jaké vztahy mezi sebou mají obyvatelé Halleholmu. V tomto směru autorka dokonale navázala na první díl. I tam k sobě měli (téměř) všichni velice blízko a dokázali si podat pomocnou ruku v jakékoli situaci. Když kolem sebe máte spolehlivé a solidární přátele, je život najednou mnohem jednodušší.
„Jestli jsou chlapi třešničkou na dortu života, přátelé jsou jeho základem.“
Moc chválím autorku za to, že do knihy přidala seznam postav. Narazíte na něj hned na začátku. Vzhledem k tomu, že jde o druhý díl série, bylo fajn připomenout si všechny postavy (a vztahy mezi nimi), které v příběhu nějakým způsobem figurují. A hned za tímto seznamem následuje mapa Halleholmu. Uděláte si tedy představu o tom, jak je toto město zorganizované a co kde najdete.
Nechte se zasvětit do tajů pečení a omámit vůní skořicových šneků, vanilky a našlehané čokolády. Tento příběh vám ukáže, jak důležitou roli v našich životech hraje rodina, přátelství a porozumění.
Ukázka:
„Doufám, že si teď vydělám dost na to, abych to nemusela řešit. V bance jsou se mnou spokojeni a já si taky věřím.“
Birgitta pohladila Lovisu po tváři. „Hlavně buď opatrná.“
„Budu. Upřímně jsem si myslela, že do srpna zkrachuju.“
Po jejích slovech zavládlo mezi přítomnými ticho. Lovisa rozhodila rukama. „Já vím, mysleli jste si to všichni. Ale od teďka půjde všechno jako po másle. Ovšem bude to tvrdá práce.“
„Na to bychom si měli připít,“ prohlásil Axel. „Na tvrdou práci, hladký průběh… a optimismus.“
Lovisa se na něj usmála. „Ale, pane Halleholme, vždyť mám úžasného nápadníka a vzkvétající podnik. Co by se mohlo pokazit?“
Pekárna plná života – Ruth Kvarnström-Jones. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), Praha 2022.
Napsat komentář