Opět jsem se vrátila k mé oblíbené edici 7lásky a má volba tentokrát padla na román Jak být šik v Paříži, jehož autorkou je Marianne Levy. Díky ní budete mít možnost nahlédnout do světa módy!

Hlavní hrdinkou je pragmaticky uvažující žena jménem Capucine. Její život se před lety začal ubírat směrem, který tak úplně neplánovala. Vzala si muže, kvůli němuž zahodila své vlastní sny i kariéru (pět let na právech, advokátní zkoušky i skvělou pracovní nabídku). Mohl se přetrhnout, aby ji získal. Všechny holky v jejím okolí po něm prahly, jen ona ne. Jenže nakonec mu podlehla. A následně se ukázalo, že je to přesně ten typ chlapa, který miluje jen to, co nemůže mít. Teď by ráda na svůj manželský přehmat zapomněla. Proto potřebuje najít něco, na co se bude moci plně soustředit.

„Vždycky nám říkají, že se žabák nakonec promění v prince. Že se princ může proměnit v žabáku, neřeknou nikdy.“

Děj příběhu je zasazen do Paříže a je všeobecně známo, že Pařížanky mají styl! Paříž je zkrátka město módních trendů. Capucine a její kamarádka Karine mají geniální nápad: nastal čas vzepřít se módnímu diktátu! První jmenovaná umí skvěle psát a druhá má ty správné kontakty. Dokonale se doplňují a sdílejí podobný vkus i smysl pro humor. Společně vytvoří módní blog Chic.com, který klade důraz na jedinečnost každé ženy. Snaží se o to, aby ženy byly samy sebou a našly svůj vlastní styl. Bojují proti normám, které ženy svazují. Zkrátka chtějí je přesvědčit, že módnímu diktátu lze uniknout. Sdílejí užitečné módní rady, tipy a triky, díky kterým se každá žena stává šarmantní.

„Nikdo si nezaslouží trpět v nějakých upnutých šatech u konce s dechem jen proto, aby unikl vyobcování ve jménu stylu.“

Ani jedna z žen nečekala, jak velký úspěch jejich blog zaznamená. Svými články dokázaly změnit pohled svých čtenářek na módu. Jsou však připraveny na raketově rostoucí úspěch? Zájem ostatních vzbuzuje i fakt, že nikdo neví, kdo Chic vlastně je. Autorky tohoto blogu zatím zůstávají neznámé. To by se mělo změnit ve chvíli, kdy se na televizních obrazovkách objeví televizní pořad Blog story, který přináší příležitost seznámit se s několika významnými blogery. Chic by měla být mezi nimi. A Capucine s Karine budou muset přijít na to, jak to udělat, aby i nadále zůstaly v anonymitě… Ani jedna z nich nemá zkušenosti s mediálním byznysem, takže to pro ně bude pořádná výzva. A situace se zkomplikuje ve chvíli, kdy se na scéně objeví jeden urputný novinář!

„Já měla figuru, K. tu správnou dávku bláznovství a madam Rameauová zkušenosti. Aby mohla Chic dál existovat, musíme na to být tři.“

Vyprávění má lehce přes dvě stě stran, takže je to knižní jednohubka. Děj je svižný, zábavný a originální. Líbil se mi i styl psaní, který je založen nejen na humoru, nadsázce, ironii a metaforách, ale také na upřímných a nekompromisních poznámkách. Bonusem jsou potom rady do života, kterých se vám dostane od samotné Capucine. Načerpala je z řady příruček, kterými si krátila svůj čas v knihkupectví.

„Dotknout se dna nám následně umožní silně se odrazit a získat tak energii ke stoupání nad hladinu.“

Pokud si chcete odpočnout od zamilovaných příběhů či napínavých thrillerů, je tato kniha tou správnou volbou. Narozdíl od jiných děl ze stejné série ve vás sice nezanechá žádnou hlubší stopu, ale užijete si vtipné hlášky tří žen, které mají odpověď prostě na všechno.

Ukázka: 

„Tak hele, holka, řeknu ti to jasně. Vzpomínáš si, jak končí Popelka? No, jak princ hledá po celým království tu jedinou, která je schopná nazout střevíček?“
„Jasně, od těch dob nedokázal nikdo vymyslet nic tak romantickýho.“
„Vymyslet, to je to klíčový slovo. Protože ve skutečným životě by si žádnej chlap střevíčku vůbec nevšimnul. Ani kdyby byl od Jimmyho Chooa za čtyři sta eur. Zoufale by se válel v tanečním sále někde pod křeslem, ten slavnej střevíček. A princ, ten už by měl na mušce jinou, a než by se do toho dal, ještě by kámošovi zabrumlal do ucha: To je fakt blbý, ta malá blondýnka byla dobrá.“
„Jak můžu kamarádit s někým, kdo dokáže uvažovat tak skličujícím způsobem?“
„Protože tak chytrá holka jako ty nemůže umlčet svůj vnitřní hlas, kterej jí našeptává, že mám pravdu. Ta tvoje záležitost se v podstatě nikde jinde než ve filmech Walta Disneye neodehrává. Lidi si myslej, že se milujou. A to je jediná věc, ve který dávám starýmu dobrýmu Waltovi za pravdu. Stejně jako ve Sněhurce je totiž to, co milujou, jen jejich vlastní odraz v zrcadle.“

Jak být šik v Paříži – Marianne Levy. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), 2021.

logo